Na hlavné mesto Laosu toho Vientiane ponúka prekvapivo málo

Podľa odporúčaní sme si na toto mesto rezervovali 4 celé dní. To bola naozaj obrovská chyba a nakoniec sme náš pobyt skrátili na dva. Prečo? Lebo to najzaujímavejšie v tomto meste v kľude dokážete pobehať za jeden deň!

Obsah

Vybavenie víz do Laosu

Po prílete na Medzinárodné letisko vo Vientiane sme si museli vybaviť víza. Celý proces prebehol relatívne rýchlo, kým sme vypísali tlačivá a vyčkali rady trval vyše hodinu. Pri platení víz sa ani nemôže stať, že by niekto pýtal úplatky lebo je tam vyvesený cenník a pri každej krajine je uvedená presná cena v amerických dolároch. Ako občania SR sme platili 30 USD na 30 dní a pre tentokrát postačovala jedna fotografia pasového formátu.

Počas prechádzky centrom sme opäť raz vymákli svadobné fotenie

Doprava z letiska 

Verejná doprava z letiska do centra už existuje. Treba použiť červenú linku a mať poruke zopár lokálnych kipov.

V čase našej návštevy ešte neexistovala, preto sme sa museli obrátiť na jedinú možnosť taxík za 7 USD (6€) alebo 57000 kip (5,87€). Ešte predtým sme si z bankomatu vybrali jeden a pol milióna kipov, čo je maximálna suma, ktorú si môžete vybrať z bankomatu. Takže sme mali k dispozícii iba smiešnych približne 150 €. Poplatok za výber z bankomatu v Laose sa vždy pohybuje okolo 2-3 eur.

Všetko podstatné vo Vientiane sa dá stihnúť za jeden deň. Ak si požičiate skúter alebo bicykel nemal by to byť žiaden problém, využiť sa dá aj hromadná doprava, pre info o nej klikni na lao.busnavi.asia. Zvyšný čas môžete stráviť omnoho užitočnejšie, napríklad v dedinke Vang Vieng 😉

Cenu tuk tuku si dohadujte samozrejme vždy dopredu.
Miestna MHD. Majú tu ale aj klasické autobusy

 

TOP miesta vo Vientiane 

Na prvom mieste je rozhodne Budha park. Doprava sem je veľmi jednoduchá. Autobusom číslo 14 zo stanice Central bus station (Khua Din Bus). Ťažko povedať, kedy chodí, proste raz za 15-30 minút. Zábavné na ňom je to, že pokiaľ stojí, neustále ním prechádzajú predajcovia a niečo vám ponúkajú, od jedla a prepeličích vajec až po knižky v laoštine 😀 Lístok stojí 6000 kip (0,62€) jednosmerne a vyberie ho od vás závozníčka počas cesty. V týchto mestských autobusoch je pre mňa nepochopiteľné, že ak ideš iba kúsok platíš tu istú cenu ako ten čo sa vezie až na konečnú. Cesta do Budha parku trvá približne hodinu. Pozor, nenechajte sa zmiasť a nevystúpte na zastávke kde vystupujú všetci domáci, je to Bridge of Friendship, medzi Laosom a Thajskom.

Výhľad na Budha park z miestnej vyhliadky
Vitajte, týmito ústami sa ide na vyhliadku 😉
Každá socha v Budha parku je iná
V Budha parku strávi bežný človek hodinu, ak si tam ale zároveň chcete odpočinúť, alebo veľa fotíte, tak kľudne aj dve hodiny

Vstupné do Budha parku stojí 5000 kip (0,51€), areál je pomerne malý a zaberie vám približne hodinu. Pri zobrazeniach Budhov však chyba akýkoľvek popis, čo je veľká škoda.

Na pozadí je vidno vyhliadku s umelým stromom
Sochy sa nachádzajú aj pod vyhliadkou, v jej útrobách, kde je to strašidelnejšie, lebo málokto tam chodí

Veľmi fotogenický je Patuxay Monument, vstupné naň stojí 3000 kip (0,30€). Jeho obhliadka zaberie tak 15-20 minút.

Patuxay Monument fotený z rušnej cesty

Za návštevu stojí určite chrámový komplex That Luang, aj keď sa nachádza ďalej od centra. Dajú sa požičať bicykle, využiť autobus alebo ísť pešo. Vstupné do areálu je bezplatné ale ak chcete vidieť chrám That Luang zblízka, tak za vstupné dáte 10 000 kip (1€).

That Luang vďaka väčšej vzdialenosti od centra sa pekne vyníma inak v prázdnom okolí
That Luang zblízka
Pri That Luang
Najväčšia atrakcia pri That Luang, opäť ležiaci Budha

Sme veľmi radi, že sme sa po náročnom dni premohli a išli aj na večerné trhy vo Vientiane. Tričká sa tu dajú nakúpiť už od 1€. Ceny džínsov a kabeliek sú všade rovnaké, za 3,50€. Ceny oblečenia a rôznych doplnkov sú tu také lacné, že za ne dáte menej ako za porciu jedla v meste 😀 A hlavne, sú plné domácich a nie turistov.

Hneď na začiatku trhov nás upútali tieto kolotočové hry, kde hádzali šípky do balónov ako o život
Na uliciach to večer žije
Street food z pouličných pojazdných stánkov
Banana roti z pojazdného stánku, lacné aj keď trocha mastné z veľkého množstva oleja
K jedlu si tu nájde každý niečo, či sladké, či slané
Všade vládne uvoľnená, veľmi príjemná atmosféra

Na hlavné mesto pôsobil na mňa Vientiane trocha nereprezentatívne. Odporúčam tu stráviť jeden, maximálne dva dni.

Celá FOTOGALÉRIA z Vientiane

2 thoughts to “Na hlavné mesto Laosu toho Vientiane ponúka prekvapivo málo”

Leave a Reply