Neznáma krása Mazurskych jazier a čo vidieť v ich okolí

Mazurské jazerá nepatria medzi vychýrené prázdninové destinácie. Hneď pri jazerách sa nachádza veľa pekných kempov, čo je vhodné pre všetkých čo radi kempujú a tiež pre rodinky s deťmi. Ak sa pýtaš čo robiť na Mazurskych jazerách okrem kempovania, tak si na správnom mieste 😉

Čo vidieť a robiť na Mazurskych jazerách

Obsah:

 

Na Mazurskej jazernej plošine s nachádza cez 2700 jazier, ktoré vznikli eróziou pri topení ľadovcov, podobne ako jazerá vo Fínsku. V okolí jazier sú super cesty pre motorkárov, výhľady na jazerá, časté zákruty, aleje a pekné scenérie. Jazerá svojou veľkosťou naozaj pripomínajú more. Cítime sa ako v Chorvátsku až na teplotu vzduchu a množstvo oblečenia, ktoré máme na sebe 😀

Našim útočiskom pre návštevu jazier je mestečko Giżycko. Je tu pláž, stánky, kolotoče, reštaurácie a k pomeru ako je tu pekne mi príde, že je tu nepochopiteľné málo ľudí. Ono ich je tu dosť ale čakali by sme viac.

5 zaujímavých výletov na Mazurskych jazerách

1) Vodárenská veža v Gyżicku (Wieża Ciśnień)

Dominantou mestečka Gyżicko je vysoká tehlová vodárenská veža Wieża Ciśnień z roku 1900. Vstupné do veže je 12 PLN (2,70€) a okrem vyhliadky na mesto sa tu nachádza aj poľovnícka výstava. Na vyhliadku sa dá ísť aj výťahom. Veža sa nachádza asi 1 km od brehu jazera Niegocin, takže je to skôr výhľad na strechy mesta ako na Mazurské jazerá.

Wieża Ciśnień, čo vidieť na Mazurskych jazerách
Wieża Ciśnień – dominanta Gyżicka

2) Plavba po Mazurskych jazerách

V prístave mestečka Giżycko sa dá zobrať turistická tour, ktorá ťa prevezie po kanáloch a jazerách. Táto plavba sa nazýva 3 jeziora, 3 kanaly w 1 godzine (3 jazerá, 3 kanály v 1 hodine) a stojí len 30 PLN (6,70€) na osobu. Turistické lode odchádzajú vždy o 10:00, 12:00, 13:30, 15:10 a 16:30 ak počasie nezavelí inak. Oplatí sa prísť skôr, aspoň o 30 minút, a obsadiť si lepší flek na sedenie 😉 V prípade zlého počasia je lepšie zavolať či sa plavba bude realizovať. My sme mali dosť upršané počasie, no napriek tomu sme mali plnú loď.

V rámci hodinovej plavby po kanáloch a jazerách sme si mohli vypočuť 20 minútový výklad o Mazurskych jazerách. Žiaľ iba v poľštine. Turistom zo zahraničia odkazujú, že túto nahrávku si nájdu aj na webovej stránke prevádzkovateľa. Takže dikičko!

Loď sa síce plaví viac po kanáloch ako jazerách ale popravde sú tieto pasáže záživnejšie, takže to vôbec nevadí. Plavba začína v prístave Gyžicko a po krátkej chvíli na jazere Niegocin sa loď vychýli a prejde najdlhším kanálom na trase, kanálom Luczanski. Ten je dlhý až 2400 m a bol postavaný ešte v 18. storočí. Práve táto pasáž plavby je zo všetkých najkrajšia a historicky najbohatšia 🙂

Následne prechádzame na jazero Kisajno, kde z paluby pozorujeme houseboaty a množstvo lodičiek na vode. Na krátku chvíľu sa dostávame medzi početnú skupinu športových plachetníc. Pokračujeme kratučkým kanálom na jazero Tajty, kde sa zdržíme len chvíľku. Cez ďalší kanál vyliezame na úvodné jazero Niegocin. Z lode už z diaľky pozorujeme vodárenskú vežu v Gyżicku, ktorá pôsobí ako pozemný maják podľa ktorého sa orientujeme. Celú dobu sme obchádzali pevnosť Boyen, no sprievodca ju ani nespomenul. Z lode ju vôbec nevidno.

Po Maurskych jazerách sa plavia lode rôznych spoločností, ktoré vozia turistov do rôznych prístavov. Fungujú kvázi ako lodná MHD ale sú zbytočne drahé. Turistická plavba 3 jeziora, 3 kanaly w 1 godzine nám prišla cenovo najvýhodnejšia 😉

Plavba po Mazurskych jazerách, Poľsko
Posuvný most na kanále Luczanski
Plavba po Mazurskych jazerách, Poľsko
Lodná MHD, súkromné plachetnice, športovci, kajakári – Mazurské jazerá sú pre všetkých
Plavba po Mazurskych jazerách, Poľsko
Na malú chvíľu sme sa ocitli medzi športovými plachetnicami
Houseboaty na Mazurských jazerách, Poľsko
Houseboaty na jazerách, pre Poliakov dovolenkový raj 🙂
Plavba po Mazurskych jazerách, Poľsko
Plavba po Mazurskych jazerách za škaredého a upršaného počasia aj tak potešila 🙂

3) Pevnosť Boyen

Hneď vedľa Gyżicka sa nachádza pevnosti Boyen. Fotografie z pevnosti sľubujú fascinujúce opustené priestory starej pevnosti, takže máme očakávania. Parkovanie je bezplatné a vstupné na osobu je 15 PLN (3,30€) na osobu. Pri vstupe dostávame aj plánik pevnosti s 3 vyznačenými trasami. Pevnosť Boyen má na šírku asi trištvrte kilometra, preto si vyberáme strednú trasu aby sme sa neuchodili k smrti.

Po krátkej chvíli zisťujeme, že v obrovskom objekte sa nachádza niekoľko absolútne nesúvisiacich výstav. O samotnej pevnosti Boyen sme sa nedozvedeli absolútne nič! Sú tu síce super urban opustené priestory, kde sem tam v nejakom rohu žije tuberkulóza, ale to je všetko.

Najviac turistov stretávame na parkovisku. Areál je taký obrovský, že sa tu okamžite všetci rozpŕchnu a miestami chodíme úplne sami. Niekedy prechádzame úseky kedy prechádzame lesom alebo lúkami so stožiarmi elektrického vedenia a vôbec nemáme pocit žeby sme práve stali na historickej pamiatke. V tichosti a pokoji sme dokonca mohli sledovať voľne žijúce líšky 🙂

Pevnosť Boyen, Poľsko
Tehličková pevnosť Boyen
Pevnosť Boyen, Poľsko
Približne polovica priestorov pevnosti Boyen je sprístupnená
čo vidieť na Mazurskych jazerách, Pevnosť Boyen, Poľsko
Opustené priestory vtedajšej kuchyne
čo vidieť na Mazurskych jazerách, Pevnosť Boyen, Poľsko
Zomri žihľava! 😀

4) Zubria rezervácia (Zagroda żubrów)

Úplne perfektný tip na výlet v okolí Mazurskych jazier je návšteva zubrej rezervácie, vzdialenej 30 km východne od Gyżicka. Otvorená je každý deň ale má celkom neštandardné otváracie hodiny. A to od 9:00 – 11:00 a od 16:00 -18:00. Parkovanie je zadarmo a vstupné je len 4 PLN (0,90€) na osobu.

Najviac žijúcich jedincov zubra v Európe žije práve v Poľsku. Zubor je bylinožravec, čomu je pri pohľade na jeho rozmery ťažké uveriť. Živí sa trávou, lístím, kôrou a dokonca aj machmi a lišajníkmi. Denné skonzumuje až 60 kg potravy a jedenie je jeho hlavná činnosť dňa 😀

V rezervácií máme možnosť sledovať zubrov zblízka aj z tribúny. Sledujeme ako vykonávajú svoje biologické potreby, oháňajú sa chvostami a odháňajú muchy, jedia, močia a nechávajú sa hladkať od turistov.

čo vidieť na Mazurskych jazerách, zubria rezervácia, Poľsko
Zubrie monštrum sa slní a vylihuje si na trávičke 🙂
čo vidieť na Mazurskych jazerách, zubria rezervácia, Poľsko
Zubríky majú dostatočný výbeh a my ich môžeme sledovať z tribúny
čo vidieť na Mazurskych jazerách, zubria rezervácia, Poľsko
Na čo kukáš 😀
čo vidieť na Mazurskych jazerách, zubria rezervácia, Poľsko
Škaredý pohľad, ešte že sme za plotom 😀
čo vidieť na Mazurskych jazerách, zubria rezervácia, Poľsko
Verili by ste tomu, že zubor je vegetarián? 🙂

5) Hitlerove bunkre – Wolfsschanze

V blízkosti Mazurskych jazier sa nachádza miesto, ktoré vo svojom itinerári naozaj nemožno vynechať. Je ním Wolfsschanze alebo po našom Vlčí brloh, jedno z hlavných útočísk Adolfa Hitlera. Nachádza sa ukryté v lesoch asi 30 km západne od Gyżicka. Z pomedzi iných útočísk, práve tu Adolf Hitler strávil za 2. svetovej vojny najviac času.

Súčasne sa na tomto mieste odohral jeden z najznámejších atentátov na Hitlera – atentát Valkýra. Dokopy bolo na Hitlera vykonaných až 40 neúspešných atentátov a bunkre vo Wolfsschanze opustil až vtedy, keď bola Červená armáda len 15 km od neho. Napriek tomu, že o Vlčom brlohu nepriatelia vedeli, nikdy ho nebombardovali. Dôvody prečo naň nikdy nezaútočili nie sú známe.

Obrovská masa betónu a železa ukrytá v lese pôsobí monumentálne. Všetky bunkre sú obrastené zeleným nasiaknutým machom. Tie najväčšie sú ako matrioška. Je to bunker ukrytý v ďalšom bunkri. Keď Nemci opúšťali Vlčí brloh chceli ich zničiť, preto použili na každý jeden bunker až 8 ton TNT ale aj tak niektoré z nich iba popraskali. Dva bunkre sú ešte ako tak zachované a sú sprístupnené. Inak je do ostatných vstup zakázaný.

Len taká zaujímavosť, Adolf Hitler nepil alkohol ani kávu, nefajčil a dokonca bol vegetarián 😀

Cena vstupného je 20 PLN (4,50€) na osobu, parkovné stojí 7 PLN (1,60€). K prehliadke sa jednoznačne oplatí zobrať si audiosprievodcu v anglickom jazyku za 8 PLN (1,80€). Na prehliadku budeš potrebovať minimálne 2-3 hodiny 😉

Hitlerove bunkre, Wolfsschanze, Vlčí brloh, Poľsko
Hitlerove bunkre pôsobia monumentálne 😮
Hitlerove bunkre, Wolfsschanze, Vlčí brloh, Poľsko
Bunkre sú obrastené zeleným nasiaknutým machom
Hitlerove bunkre, Wolfsschanze, Vlčí brloh, Poľsko
Kusy železobetónu roztrhané tesne pred príchodom Červenej armády
Hitlerove bunkre, Wolfsschanze, Vlčí brloh, Poľsko
Zákazy vstupu veľa ľudí turistov nerešpektuje :/
Hitlerove bunkre, Wolfsschanze, Vlčí brloh, Poľsko
Rekonštrukcia atentátu Valkýra
Hitlerove bunkre, Wolfsschanze, Vlčí brloh, Poľsko
Dva bunkre sú sprístupnené

Mazurské jazerá nie sú vychýrená prázdninová destinácia pre cudzincov. No pri výlete do Gdaňsku sa platí urobiť si odbočku a navštíviť ich. Cestou sa nachádzajú ešte dve krásne mestá – Elbląg a Olsztyn, ktoré ťa tiež presvedčia o tom, že si sa vydal správnym smerom 😉

 

Leave a Reply