Oslavy čínskeho nového roku v Ho Chi Minovom meste

Spomienky na vojnu, nevyspytateľná doprava a rýchlo rastúca Vietnamská ekonomika. To všetko sa stretáva v najobývanejšom meste Vietnamu, ktoré sme navštívili počas najvýznamnejších sviatkov Têt.

Obsah

Najväčšia atrakcia Ho Chi Minovho mesta 

Asi prvé čo zarazí každého, kto navštívi Saigon je jeho katastrofálna doprava s nespočetným množstvom motoriek a skútrov. Vo Vietname smie vlastniť automobil iba právnická osoba, preto sú vo veľkej presile práve dvojkolesové stroje. Na väčšinu z nich ale vodičský preukaz netreba a tak to aj vyzerá. Jazdenie do protismeru je tu ešte väčšou samozrejmosťou ako v Kambodži a o tom, že nie sme v bezpečí ani na chodníku sme sa presvedčili už v prvý deň. Že s dopravou majú evidentný problém, dokazuje aj fakt, že s týmto motívom predávajú turistické tričká.

Pomaly ale isto v pohodlí autobusu
Na skútroch jazdia aj v najužších uličkách
Vietmanský dedko na bicykli

Zázračné sa vyhýbajú 

Nápad požičať si motorku bol naozaj zlý. Neustále stojíme na červenej alebo sa vyhýbame iným Vietnamcom. Áno, spočiatku to bola veľká sranda, ale to prejde 😉 Ručička tachometra sotva dosahuje rýchlosť 20 km/h a naša 37 kilometrová cesta trvá skoro tri hodiny.

To, že sa Vietnamci na motorkách zázračné vyhýbajú je mýtus. Sami sme boli svadkami viacerých dopravných nehôd. Že denne vidí nehodu nám potvrdil aj miestny moto taxikár, ktorý nás oslovil na zastávke. Keď zistil, že sme zo Slovenka, zadrel – “ogurky” 😀

Vietnamci sú majstrami v upevnovaní nákladu na vozidlo
Na motorkách trávia hodiny. Malé deti častokrát spia s hlavou opretou o riadidlá. Niektoré mávajú špeciálnu stoličku na sedenie.
Tri generácie na jednom skútri

Akú chybu neurobiť pri návšteve Cu Chi tunelov? 

Tunelový systém pozostávajúci z 121 kilometrov tunelov sa zachoval z obdobia Vietnamskej vojny. Nachádza sa na strategicky veľmi výhodnom mieste. Je odtiaľto blízko do Saigonu ale aj do Kambodže a Laosu. Pre turistov sú sprístupnené dve oblasti. Vzdialenejší Ben Duoc, ktorý je v pôvodnom stave a dostupnejší Ben Dinh, ktorého tunely boli pre potreby turistov rozšírené. My sme sa pre ich návštevu rozhodli hneď v druhý deň vo Vietname. Zvolili sme pre nás najjednoduchšiu možnosť, zobrať skúter a proste ísť. Vstupné do tunelov Ben Duoc je 90 000 (3,18 €) vietnsmských dongov a do Ben Dinh 110 000 dongov (3,90 €).

Chu Chi tunely mali 4 hĺbkové úrovne

Problém sa naskytol až keď sme sa dostali do areálu. Drvivá väčšina turistov sem chodí cez agentúru so sprievodcom. My sme však žiadneho nemali a v areáli nie je označený ani smer prehliadky a ani popisky. Len náhodou sme natrafili na našich krajanov a pridali sa k ich skupine.

Čas strávený v tuneloch je minimálny, zvyšný čas prehliadky je v lese

Ich sprievodca pekne objasňoval techniku používania každej pasce, ako Vietnamci žili, varili, bojovali, utekali a aj ako ničili Američanov. Ak by sme sa k tejto skupine “nepricucli” ako dva parazity tak z celej návštevy Cu Chi tunelov máme len ničnehovoriacu prechádzku lesom.

Takže ak sa sem vyberiete, určite treba mať sprievodcu. Bez neho nemá ani zmysel sem chodiť. Poldenné výlety sem stoja okolo 10 USD aj s dopravou, vstupným, sprievodcom a obedom 😉

Vietcong bol pri tvorbe pascí kreatívny, sprievodca nám objasnil ich fungovanie
Vietnamci maskovali komíny takýmito mraveniskami
Na stromoch mali Vietnamci tajné značenia, ktorými si objasňovali pasce

Celodenný výlet na deltu Mekongu

Jedným z veľmi atraktívnych výletov je jedno až trojdňová tour k delte Mekongu. V meste ju ponúka každá jedna agentúra, no cenové rozdiely sú obrovské. Nám sa jednodňový výlet podarilo zohnať za 9 USD pričom v tejto cene bolo zahrnuté naozaj všetko. Pritom sme vôbec nemali pocit, žeby niečo nefungovalo alebo neklapalo.

Plavby sú to najlepšie z programu 😉
Zákutiami Mekongu

Najkrajšia časť výletu boli plavby po malých riečkach, ktoré ústili do Mekongu. Tie však trvali celkom krátko a zvyšok programu bol vyplnený tak trochu umelo, pre turistov. Napríklad návšteva továrne na kokosové cukríky či ochutnávky ovocia alebo spevácke predstavenie vietnamských žien. Pokračovalo to ochutnávkou medového čaju á la med s citrónom zaliaty vriacou vodou. Po obede sme mohli navštíviť malú zvieraciu farmu kde mali okrem žiab, hadov a krokodílov aj dikobrazy.

Pre vašich veslárov si prichystajte sprepitné (cca 1 USD)
Ochutnávka medových produktov
Aj včely prišli na ochutnávku
Krokodíl sa slní vo svojom výbehu

Dostali sme možnosť podržať si pytóna. Keď prišiel rad na Janku a Vietnamka jej ho už skoro celého zavesila okolo krku, Janka sa rozkričala, zhodila ho zo seba a so slzami v očiach sa rozutekala skryť za mňa 😀

Pytóna si držte ďalej od rozkroku

Náš program zahŕňal dokonca aj návštevu chrámového komplexu Mỹ Tho kde nás vysadili na symbolických 20 minút.

Mỹ Tho socha Budhu

Keď zoberieme do úvahy, že sme za celý tento program dali 9 USD, je to v pohode. Ale pokiaľ za takýto umelý turistický výlet zaplatíme 20 € tak s tým veľmi spokojní nie sme.

Čo ponúka Saigon? 

Najväčšou dominantou mesta je katedrála Notre Dame, kvôli jej rekonštrukcii sme však nemohli ani vojsť dňu. Hneď vedľa nej sa nachádza pošta v koloniálnom štýle a opodiaľ palác nezávislosti s komunistickou architektúrou. Svoj vzhľad si zachoval od 30. apríla 1975, kedy severovietnamská armáda obsadila Saigon a týmto aktom nadobro vyhrala Vietnamskú vojnu.

Katedrála Notre Dame, nie je až taká veľká, ale je to to najlepšie, čo mesto ponúka
Strýčko Ho na nás pozerá aj pri vypĺňaní pohľadníc na “hlavnej pošte”
Palác s komunistickou architektúrou
Ben Thanh Market
Typické vietnamské “paneláky”
Propagandistické motívy nás sprevádzali celým mestom

V centre sa nachádza turistická ulica Bui Vien, ktorá nám nápadne pripomína Khao San Road v Bangkoku. Nájdete tu veľa barov, reštaurácií, agentúr, požičovní, masáži ale aj ľahké slečny. Táto ulica, aj celé jej okolie, funguje iba pre turistov a ich peňaženky. Preto tu bez problémov nájdete aj počas najväčších vietnamských sviatkov všetko čo potrebujete.

Vietnamci naozaj nosia vietnamské klobúky, nie je to len turistická záležitosť

Tet holidays 

Návštevu Vietnamu sme schválne plánovali počas osláv čínskeho Nového roku, ktoré sú vo Vietname najvýznamnejšími sviatkami vôbec. Mesto zdobili červeno žlté vietnamské a komunistické vlajky. Vietnamci sa predháňali, kto na svoj skúter náloží väčší a krajší stromček či kvetinu.

K najväčším sviatkom Tet patria aj pestrofarebné kvetiny, či stromčeky, ktoré išli v miestnom parku “na dračku”
Všadeprítomné vietnamské vlajky dodávali miestam novú atmosféru
Mesto bolo vyzdobené nielen vietnamskými vlajkami

Hluk motocyklov utíchol a všetci svojich tátošov poctivo vyumývali na Nový rok. Pred domy vyložili plastové stolíky, na ktoré poukladali dary pre tých, ktorí už nie sú medzi nami. Niektorí pre nich pálili falošné peniaze.

Modlitby a dary blízkym
Pálenie falošných peňazí pre blízkych
Jediný drak akého sme v uliciach Saigonu videli

Novoročný ohňostroj a neuveriteľný vietnamský chaos 

Niektorí Vietnamci sú skúpy na slovo a nemali sme to šťastie aby nám niekto prezradil, kde budú najlepšie oslavy Čínskeho Nového roku. Vydali sme sa teda popri rieke do centra. Už cestou sme pozorovali niečo úžasné. Všetci Vietnamci prišli na svojich vyleštených dvojkolesových tátošoch a parkovali ich úplne všade. Rovnako všade boli aj stoly s “pidi” plastovými stoličkami a z každého domu v centre bol zrazu podnik so sedením na ulici.

Na ohňostroj sa prišlo pozrieť celé mesto, na motorkách a skútroch
Čakanie na polnoc si treba skrátiť dobrotami

Cestou sme natrafili na nadjazd, na ktorom boli tisícky “HoChiMinčanov” a rozhodli sme sa, že na tomto mieste si počkáme na ohňostroj aj my. Panoráma nad riekou s mrakodrapmi bola viac než dobrá, až…

To bude perfektný výhľad

…kým neodbyla polnoc. Výbuchy sme počuli, no ohňostroj nikde. Na našej úžasnej panoráme zavadzala jedna obrovská bytovka.

Hluk všade, ohňostroj nikde

V tom momente nastala obrovská panika a chaos. Tisícky domácich v momente naštartovali svoje skútre a pohol sa celý nadjazd. Vidieť ohňostroj nie je nič výnimočne ale vidieť tisícky skútrov, ako sa tlačia z nadjazdu kvôli ohňostroju je niečo neopakovateľné!

Celá sláva trvala len 15 minút po ktorých sa do ulíc Ho Chi Minovho mesta vyrojili milióny skútrov a motoriek. Hlavne cesty sa rozšírili až na chodníky a na cestách nastal totálny chaos kde neexistovala červená.

Novoročná tlačenica
“HoChiMinčania” na ceste domov
Červená neexistuje, jazdia aj po chodníkoch a ako chodec si nikto

Rada na záver 

Obdobie sviatkov Tet nie je najvhodnejším obdobím na návštevu Vietnamu. To sa týka najmä severu Vietnamu kde oblasti Sapa, Ha Giang a Ninh Binh nie sú ani zďaleka tak pekné ako na fotografiách z internetu.

Obrovskou výhodou pre turistov je, že cestovné agentúry a podniky v centre mesta sú počas sviatkov Tet otvorené. Výlety sa dajú absolvovať aj v tieto dni.

Miestna teta predávala rybičky v sáčkoch, na motorke!
Umelecké diela z melónov
Poobedná siesta mototaxikára, prezývaných aj “xe om”

Doprava počas sviatkov je obrovským problémom. Vlaky a autobusy sú už obsadené a ak sa podarí nájsť v autobuse voľné miesta, počítajte s niekoľkonásobnou prirážkou, aj dva týždne po sviatkoch. Stále môžete vyskúšať autostop 😉

Aj ti najotravnejší “Cyclo šoféri” si musia raz odpočinúť

V Ho Chi Minovom meste sa nachádza neskutočne veľa obchodov zameraných na ženskú módu. Preto odporúčam mužom poriadiť si na svoju partnerku vodítko 😉

Ľudia na juhu Vietnamu sú neuveriteľné neochotní, preto sa na nich nespoliehajte a pokúste sa informácie pohľadať na internete.

Celá FOTOGALÉRIA z Ho Chi Minhovho mesta

2 thoughts to “Oslavy čínskeho nového roku v Ho Chi Minovom meste”

Leave a Reply