O podvodoch a krásach stredného Vietnamu

Na čo sa tešiť v strednom Vietname, kam na miesta bez turistov a na čo si dávať pozor? Pripravte si fotoaparáty, Hoi An, Da Nang a Hue volá 😉

Obsah

Trochu zábavy na úvod 

Vo Vietname sa stretávame s naozaj komickými psami. Narozdiel od ostatných krajín juhovýchodnej Ázie, vo Vietname sú psy prevažne domáce. Väčšina majiteľov svojich miláčikov tak veľmi zbožňuje, že ich kŕmia až sú vyžraté ako ošípané. V Saigone sme dokonca videli psa, ktorý sa nevedel postaviť na nohy. Výhodou týchto tlstých psov je, že sú také lenivé, že na vás na ulici ani nezaútočia.

Tento burštík bol jednou z TOP vecí vo Vietname 😀

 

Koloniálny Hoi An 

Ako prvé navštevujeme mestečko Hoi An, ktoré napriek Vietnamskej vojne ostalo zachované. Vďaka jeho koloniálnemu štýlu bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Jeho centrum je turistami preplnené od rána do večera a po zotmení sa v uličkách mesta tlačíme ako o polnoci na Silvestra na nábreží v Bratislave. Niet divu, mestečko je po zotmení naozaj unikátne vyzdobené lampiónmi a pôsobí naozaj príjemne 🙂

Nočné plavby po rieke v centre mesta
Sviečky pre šťastie
Po zotmení je mesto úplne preplnené

Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je Japonský most. Cez deň sa tu dá navštíviť nespočetné množstvo chrámov, ale tentokrát v čínskom prevedení. Je to jedno z najpríjemnejších a najvyzdobenejších miest aké sme v juhovýchodnej Ázií doposiaľ navštívili. V počte fotogenických zákutí vyhráva Hoi An prvé miesto.

Centrum mesta zdobia lampióny
Japonský most
Lode kotviace v malom prístave
Zdobené budhistické chrámy
Lampóny nás sprevádzajú po celom meste
Architektúra vo francúzskom koloniálnom štýle

Na objavovanie Hoi Anu môžete využiť aj plavbu loďkou, väčšina turistov však preferuje bicykle. Tie sa dajú využiť aj k preprave na neďalekú pláž alebo si len tak zabicyklovať pomedzi ryžové polia.

Na cene a trase sa treba dohodnúť
Bicykel je v Hoi Ane dopravný prostriedok číslo jeden
Na pláž to z Hoi Anu nie je ďaleko
Ryžové polia cestou na pláž

Pre motorky je centrum mesta v určitých časoch zatvorené, nikto nám však nevie povedať kedy presne a ktorá časť je centrum, pritom máme pocit, že motorky sú tu neustále.

Treba si dávať pozor aby vám neprešli po prstoch, vážne!

Mỹ Són lokalita Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO 

Navštívili sme aj hinduistický chrámový komplex Mỹ Són. Oblasť bola významným kultúrnym centrum Čampskej ríše, jej prvé stavby sa datujú do 4. storočia. Napriek jej významnej hodnote bola časť komplexu počas Vietnamskej vojny zničená a v areáli sa nachádzajú dobre čitateľné krátery po bombardovaní.

Malý moment bez turistov
Medzi dvoma “čínskymi vlnami” prichádzajúcich turistov
Zbombardované miesta sú vyznačené aj na mape

Nám pripomínal Mỹ Són kambodžský Angkor Wat v tehličkovej verzii. Turistov je tu tiež veľa ale iba pri tých najhlavnejších objektoch. My sme zázrakom vychytali čas medzi dvoma “čínskymi vlnami”.

Zachovanejšie objekty sú preplnené luďmi
K ruinám skoro nikto nechodí

Mỹ Són má ako jedna z veľmi mála pamiatok v JV Ázii aj časť s múzeom, kde sa o pamiatke aj niečo dozvieš. Vstupné do areálu je 150 000 dongov (5,3 €) a v cene je zahrnutý aj shuttle bus.

Shuttle bus nám ušetril štyri kilometre v nohách

Da Nang 

Do mesta Da Nang sme prišli navštíviť Marble mountain. Očarili nás najmä jaskyne s obrými sochami, ktoré boli vápencové a nie mramorové. Aj keď geologicky majú k sebe tieto horniny blízko, vzhľad jaskýň by bol diametrálne odlišný.

Vápencová jaskyňa so svätyňami
Budha v stave osvietenia
Pri vstupe do najväčšej jaskyne

Na samotnej hore sa nachádza viacero budhistických chrámov. Tieto vietnamské však prebrali niečo z čínskej architektúry. Sú pekné a malebne vyzdobené, ale všetky “na jedno kopyto.” Po návšteve tretieho nás už úplne prestávajú zaujímať. Navyše nám návštevu znepríjemňujú tisíce čínskych turistov, ktorý prišli do Vietnamu oslavovať Čínsky Nový rok.

To najlepšie sa nachádza na vrchole
Pagôd nikdy nie je dosť

V meste sa určite oplatí zastaviť pri Dračom moste, ktorého architekti šikovne zakomponovali a vytvorili z neho ikonu mesta.

Dračí most

Po návšteve Marble mountains sme sa vybrali pozrieť najväčšiu sochu vo Vietname. Je ňou Lady Budha neďaleko Da Nangu, ku ktorej sa ide okolo pláži. Na nich nás zaujalo akurát miesto kde kotvili desiatky lodí a lodičiek. Vyskytovali sa tu aj lokálne bambusové lode, ktoré majú kruhový tvar.

Lady Budha, najväčšia socha vo Vietname
Pagoda musí byť
Chrám ako každý iný, ale stále pekný
Koše sa často natierajú impregnačnými nátermi aby sa neutopili

Podvody vo Vietname 

Našiel som nie príliš lichotivý článok o podvodoch vo Vietname. Jeho naštudovanie mi trvalo nejakú dobu, ale bol to viac než užitočné strávený čas. Nás postretol známy okatý podvod vo verejnom autobuse medzi Hoi Anom a Da Nangom. Keď sme mali platiť, tak autobus zastavil a všetci domáci čakali, či zaplatíme vyššiu cenu oproti štandardnej. Cena by mala byť 20 000 dongov (0,7 €), ale oni chcú ďalších 20 000 dongov (0,7 €), akože za batožinu. Smiešna suma, ale ide o princíp. Ak by sme ale nehrali ich hru, tak by nás najskôr vysadili. Cena dopravy, do našej cieľovej destinácie, nás ale aj napriek tomu vyšla výrazne menej, ako keby sme použili služby turistických agentúr. Tie okrádajú turistov na trase Hoi An – Hue oficiálne.

Kombinovaná cesta autobus + vlak z Hoi An do Hue nás vyšla napriek podvodu lacno

Hue po neturistických chodníkoch 

Do Hue prichádzame tak trochu znudení z toho množstva chrámov. Navštevovať každú “must see” pamiatku a tlačiť sa všade s Číňanmi sa nám už naozaj nechce. Návštevu Hue sme poňali trochu netradičnejším spôsobom. Vykašľali sme sa na Citadelu, ktorá je po Vietnamskej vojne aj tak úplne nanovo zrekonštruovaná a zamierili mimo turistické chodníky. Navyše, podľa recenzií, ceny vstupného nezodpovedajú tomu čo môžeme vidieť.

Vietnamská vlajka pred Citadelou
Imperial city
Lode v tvare draka

Mierime 20 kilometrov na juhovýchod cez ryžové polia skoro až k pláži a cintorínu An Bang.  Tento cintorín nie je vyznačený ani na maps.me, ale nájdete ho na google maps 😉 Je špecifický tým, že miestna buržoázia tu stavia prehnane veľké a bohaté pomníky pre svojich rodinných zosnulých. Ich pýchou sa, okrem nás, neprišiel kochať nikto iný. Cintorín je prezývaný aj Mestom duchov, čo je naozaj trefné pomenovanie.

Mesto duchov, cintorín An Bang
Bohato zdobené hrobky zosnulých
Pláž neďaleko cintorína An Bang

Ďalšou špecialitkou je opustený waterpark smerom na juh od mesta Hue. Park otvorili v nedokončenom stave v roku 2004 a zavreli ho z neznámych príčin už 2 roky na to. O vstupe sme nemali presne informácie, len sme vedeli, že sa dá dostať dnu. Najprv sme chceli prísť oficiálnym vstupom no pri bráne visela tabuľa “No Visitors” a cesta bola zatarasená rampami. Otočili sme to a chceli sa dostať do areálu zadnou cestou okolo kláštora. Tam sme stretli benediktínskeho mnícha, ktorý síce veľmi nechcel, ale nakoniec nás dostal dnu cez zarastený plot.

Poprosil nás aby sme pri odchode použili hlavný vchod. Keď sme odchádzali, rampy už boli zdvihnuté. Na úplne opustenom mieste bývalého waterparku je hlavnou dominantou budova akvária, ktorá je v tvare draka. Neskôr sme sa dočítali, že na tomto mieste v minulosti relaxovali aj krokodíly (45. sekunda videa), o čom sme počas našej návštevy netušili.

Dominanta opusteného parku
Ideálne miesto pre milovníkov urbexu
Prevedenie draka vznútra
V dračej tlame

V rámci zostávajúceho času sme navštívili aspoň Thien Mu Pagodu a Temple of Literature. Obidve miesta sú bezplatné ale za návštevu stojí podľa nás iba Thien Mu Pagoda.

Thien Mu Pagodu
Temple of Literature

Záver

Centrálny Vietnam určite treba zakomponovať do cestovného plánu, ak sa chystáte navštíviť Vietnam. Hoi An, Da Nang aj Hue patria medzi najkrajšie miesta aké máte možnosť vo Vietname vidieť. No na podvodníkov si treba dávať väčší pozor ako kdekoľvek inde!

Celá FOTOGALÉRIA z Hoi An

Celá FOTOGALÉRIA z Da Nang

Celá FOTOGALÉRIA z Hue

Celá FOTOGALÉRIA z My Son