Srí Lanka #2: V zajatí čajových plantáží – 8 tipov na výlet z Elly

Cesta vlakom cez čajové plantáže či krásne tiché miesta o ktorých turisti zatiaľ netušia. Tento článok ti prezradí, kam sa vybrať z mestečka Ella, v najkrajšej časti Srí Lanky 😉

Srí Lanka vlakom

Obsah:

6. deň: Vyhliadkovým vláčikom za 1€

Cesta vlakom medzi Kandy a Ellou patrí medzi najkrajšie trasy na svete a je plná zelene a výhľadov na čajové plantáže. Vlak z Kandy ide iba 2x za deň a to o 8:47 a 11:10. Lístok do 2. triedy stojí 310 LKR (1,50 €) a do 3. triedy 190 LKR (1€). Vlak ide z Kolomba a pokračuje cez Kandy a Ellu do mestečka Badulla. Na stanicu v Kandy prišiel úplne plný a hneď po pristavení sa do neho musíš “nalakťovať”, aby si sa doň zmestil. My sme sa do prvého nezmestili a museli si počkať na ďalší vlak, ako aj ďalších asi 30 turistov.

Jazda vlakom do Elly trvá približne 6 hodín a s meškaniami to zaberie celý deň. Vo vlaku sú čisté záchody na turecký štýl, ale pri neustálom natriasaní vlaku je umenie vyčúrať sa bez toho aby si sa človek neošťal. Medzi vagónmi chodia predavači s pitím a srílanským street foodom.

Srílanským vlakom cez čajové polia
Srílanským vlakom cez čajové polia

Tipy & rady:

  • Do vlaku sa treba drzo nalakťovať
  • Kúp si radšej lístok do 2. triedy, potom môžeš nastúpiť do vagónov 2. aj 3. triedy a revízor ťa nebude preháňať cez vlak
  • Ak chceš sedieť vo dverách vagónu, dávaj si pozor na nohy! Môžu prísť nečakané nástupištia, cez ktoré vlak nespomaľuje, pretože tam nemusí stáť
  • Vagóny nachádzajúce sa vpredu a vzadu sú rezervácie – sú úplne oddelené od ostatných vozňov, takže cez ne nemôžeš prejsť a urýchliť tak svoj nástup. S bežným lístkom sa do nich nedostaneš. Takže pri čakaní na vlak sa postav približne do stredu nástupišťa!
  • Rezervovať lístok si môžeš napr. na 12go.asia ale bývajú beznádejne vypredané už mesiac dopredu
  • Ak cestuješ do mestečka Nuwara Eliya, musíš vystúpiť v stanici Nanu Oya a zobrať si tuk tuk
  • Trasa vlakom vedie cez hory a môže sa ochladiť, preto sa hodí mať po ruke sveter
Vlakom z Kandy do Elly
Vláčikom z Kandy do Elly 🙂

7. a 8. deň Ella

Ella je to najturistickejšie miesto, aké na Srí Lanke nájdeš. Má úžasnú backpackerskú atmosféru. Veľmi nás potešila jeho vybavenosť, aj keď sme si museli priplatiť. Ella je jediné miesto na Srí Lanke kde sme si mohli dopriať dobrú kávu.

Reštaurácie varia veľmi chutne a nie všetko jedlo je automaticky spicy (pikantné). Aj keď ceny jedla sú v Elle drahšie, stále je to výrazne lacnejšie ako obedové menu v Bratislave. Za poriadnu večeru s pitím sme platili 7-10 € na 2 osoby.

Chicken rice curry v Elle
Takto vyzerá chicken rice curry v Elle 😉

 

8 tipov na výlet z Elly

Ella je horské mestečko, čomu odpovedá aj klíma. Je východiskovým bodom na výlety do okolia. Strávili sme tu dva celé dni a dopravu sme riešili požičaním skútra za 1500 LKR (7,50 €) v tetovacom štúdiu. Dopravu však môžeš vykombinovať aj vlakmi, autobusmi, či tuk tukmi ale budeš potrebovať viac času.

2 day Ella itinerary
2 dni v Elle sme si užili naplno 😉

1) Lipton’s Seat

Lipton’s Seat sú čajové plantáže nachádzajúce sa 25 km od Elly. Navigácia nás poslala zlou cestou čo bolo obrovské šťastie, lebo sme si prešli omnoho väčšiu časť plantáží bez ruchu turistov, tuk tukov či autobusov. Cestou nahor sme dvakrát platili poplatok za vstup s motorkou (30 + 250 LKR – 1,4 €). Zberačky sa na plantážach nachádzajú iba v pracovné dni, čo je pre Srí Lanku pondelok až sobota doobeda.

Na samotnom vrchole sa nachádza domáca reštaurácia s tradičným srílanským jedlom. Jeden kus za 50 rupií (0,25 €), čo je super cena na takú vychytenú turistickú destináciu. Vrchol Lipton’s Seat sa nachádza v výške až 1900 m n. m. a môže sa tu náhle ochladiť či začať pršať.

Návšteva Lipton's Seat bola to najkrajšie čo sme počas návštevy Srí Lanky zažili
Návšteva Lipton’s Seat bola to najkrajšie čo sme počas návštevy Srí Lanky zažili

2) Tea Factory

V okolí Elly sa nachádza mnoho tovární na spracovanie čajových lístkov. My sme navštívili Dambethenna Tea Factory hneď pri plantážach Lipton’s Seat. Za 250 LKR (1,25 €) nám urobili 15 minútovú prehliadku továrne a ukázali nám ako spracovávajú, sušia a separujú čaje podľa kvality.

Továreň na spracovanie čaju - Dambethenna Tea Factory
Továreň na spracovanie čaju – Dambethenna Tea Factory

3) Adisham Bungalow

Adisham Bungalow je vidiecke sídlo s britským šmrncom a záhradou, ktoré si dal postaviť britský obchodník. Aj keď na to nevyzerá, momentálne slúži ako benediktínsky kláštor. Pre Srílančanov je to poriadna exotika, pre nás návrat do Európy. Vstupné je 150 LKR (75 centov) a návšteva zaberie do 20 minút. V rámci návštevy môžeš ísť aj do interiérov kláštora, ale musíš sa vyzuť 😀 Vnútri sa nachádzajú 3 veľmi jednoducho zariadené miestnosti.

Adisham Bungalow je pre srílančanov symbolom európskej exotiky
Adisham Bungalow je pre srílančanov symbolom európskej exotiky

4) Chrám Dhowa Rajamaha Viharaya

Miesto, ktoré zatiaľ objavilo len málo turistov je chrám Dhowa Rajamaha Viharaya vzdialený 5 km od Elly. Je to veľmi duchovné miesto, kam domáci prichádzajú vykonávať svoje modlitebné rituály ako polievanie stromov, pálenie sviečok, vonných tyčiniek, alebo jednoducho modlenie sa. Súčasťou chrámu sú aj jaskynné priestory a pripomínajú tak posvätné jaskyne v Dambulle. Vstupné do týchto priestorov je 100 LKR (50 centov).Hneď vedľa chrámu sa nachádza skala, z ktorej vidno v stene vyrytú sochu Budhu v skale.

Chrám Dhowa Rajamaha Viharaya je to najduchovnejšie miesto aké sme na Srí Lanke navštívili
Chrám Dhowa Rajamaha Viharaya je to najduchovnejšie miesto aké sme na Srí Lanke navštívili

5) Nine Arch Bridge a Demodara

Pre turistov je Nine Arch Bridge jedno z najväčších lákadiel Srí Lanky. Nachádza sa len kúsok od mestečka Ella a dá sa k nemu dostať z dvoch strán, zo severnej alebo južnej. Je naozaj krásny, ale je veľmi náročné ho odfotiť uprostred dňa počas silného slnka. Zastávka na Nine Arch Bridge nám veľmi pripomenula Chmarošský viadukt pri obci Telgárt na východnom Slovensku. Aj tu sa nachádza viadukt z 9 oblúkov a tiež ním prechádza vlak. Rozdiel je iba v tom, že Slovensko to nevie predať.

Kúsok od Nine Arch Bridge sa nachádza aj Telgártska slučka v srílanskom prevedení. Ide o železničnú slučku Demodara, kde sa vlak obkrúti okolo kopca a trať sa na jednom mieste križuje v rozdielnej nadmorskej výške. Nie je tu veľmi čo pozerať, maximálne jeden krátky tunel, ale z hľadiska líniovej architektúry je to veľmi zaujímavé.

Nine Arch Bridge medzi čajovými plantážami 🙂

6) Ravana Falls

V okolí mestečka Ella sa nachádza mnoho vodopádov. K tým najväčším a najnavštevovanejším patrí Ravana Falls, ktorý je od Elly vzdialený len 6 km, ale s výrazným poklesom nadmorskej výšky. Vodopád vidno od cesty, no k časti kde padá voda z najvyššej výšky sa nedá dostať. Po vodopádom sa dá aj kúpať, čo využívajú najmä domáci, ktorí sa tu aj umývajú a obaly od šampónov vyhadzujú do vody 🙁

Ravana Falls
V Ravana Falls sa dá aj okúpať

7) Budha rock carvings v Buduruwagala

Skala do ktorej je vytesaných 7 Budhov je od Elly vzdialená až 37 km. Cesta vedie cez veľmi pekné scenérie, kedy sa schádza z hôr do nížiny. Vzdialenosť je hlavný dôvod prečo sem nechodia takmer žiadni turisti a prečo sme tam boli prvých 20 minút sami. Vstupné je 2 USD alebo 364 LKR (1,75 €).

Budha rock carvings v Buduruwagala
Sami pri obrovských Budha rock carvings v Buduruwagala

8) Little Adam’s Peak

Kúsok za mestom sa nachádza hora Little Adam’s Peak, z ktorej vidno úžinu nazývanú Ella Gap smerujúcu z hôr do nížiny. Výstup trvá približne 20 až 30 minút a vedie pekným prostredím pomedzi čajové plantáže. Je to veľmi turistické miesto a hore je problém nájsť si miesto na sedenie. Ak by si sa sem chystal ku večeru, určite si zober niečo teplé, lebo počasie v horách na Srí Lanke sa mení v momente.

Pri Little Adam’s Peak môžeš ísť na Flying Ravana Mega Zipline, ktorý vedie ponad čajové políčka.

Na Little Adam's Peak sme si vychutnali slovenskú Horálku
Na Little Adam’s Peak sme si vychutnali slovenskú Horalku 😀

Tipy & rady:

  • Ak sa v Elle rozhodneš šetriť a jesť u domácich, priprav sa na to, že pre turistov majú pripravený špeciálny cenník a zaplatíš toľko ako za posedenie v peknej reštaurácií
  • Zberačky na plantážach za fotografiu vyžadujú odmenu
  • Súčasťou chrámu Dhowa Rajamaha Viharaya sú jaskyné priestory, a ak sa nechystáš na sever aspoň v malom nahradia posvätné jaskyne v Dambulle

 

Ďaľšie rady a odporúčania na tvoju cestu po Srí Lanke nájdeš v článkoch:

2 thoughts to “Srí Lanka #2: V zajatí čajových plantáží – 8 tipov na výlet z Elly”

Leave a Reply