Toskánsko ponúka luxusné wellness spa pod holým nebom. ZADARMO

Toskánsko je známe najmä krásnymi mestami, umením, vínom a idilickým vidiekom. Avšak ponúka ešte niečo viac. Niečo luxusné, prírodné, pod holým nebom a hlavne zadarmo! Termálne pramene v Toskánsku si jednoducho zamilujete! 🙂

Termálne horúce pramene v Toskánsku, zadarmo

Termálne pramene v Toskánsku

Termálne pramene sa vyskytujú spravidla v oblastiach s aktívnymi ale aj neaktívni sopkami. Vytvárajú sa ohriatim pozemnej vody, ktorá si našla cestu na povrch potom, čo bola geotermálne zohriata magmou alebo horúcimi horninami v hlbinách zeme. Na území Toskánska a nachádza staroveká sopka Monte Amiata, ktorá na povrchu síce pôsobí vyhasnuto, ale pod povrchom až taká tichá nie je.

Toskánske horúce pramene dosahujú teploty v rozmedzí 25-54°C a sú obohatené o minerály ako síra, vápnik a uhlík. Čo ich robí vhodnými aj na liečbu respiračných  a kardiovaskulárnych chorôb, reumatizmus a ochorení pohybového aparátu. Pri návšteve toskánskych termálnych prameňov treba počítať s jemným zápachom vajcovky, ktorý spôsobuje obsah sirovodíka vo termálnej vode. Najrôznejšie liečivé účinky toskánskych termálnych vôd však stoja za tú trochu aromatického diskomfortu 😉

Termálne horúce pramene v Toskánsku pod holým nebom, zadarmo
Bazény s termálnou vodou vyhovujú aj malým deťom

4 bezplatné a luxusné wellness spa pod holým nebom v Toskánsku

1) Fosso Bianco

Termálne pramene Fosso Bianco sa nachádzajú v lese pod dedinou Bagni San Filippo, len 2,5 km od hlavnej cesty spájajúcej Sienu a Bolsenské jazero.

Termálne pramene Fosso Bianco bohaté na síru, síran a hydrogénuhličitan sa využívajú už od čias Etruskov. Avšak tento zdroj termálnych vôd bol z dôvodu využívania v miestnych hoteloch odklonený do zalesneného údolia, čo ho robí v porovnaní s ostatnými unikátnym a pre návštevníkov intímnym miestom, ktorý v teplých letných dňoch poskytuje tieň.

Centrom tejto oblasti je biely kamenný útvar Balena Bianca (Biela veľryba), ktorý steká po útese. Voda z nech pokračuje pod ním, kde tvorí viacero svetlomodrých bazénov rôznych veľkostí a hĺbok. Celkovo sa teploty vody v prírodných bazénoch tento oblasti pohybujú v rozmedzí približne od 33-45°C.

V hornej časti údolia sa nachádza niekoľko izolovaných bazénov (síce bez svetlomodré k farby) kde má návštevník ďaleko viac súkromia v porovnaní s najfrekventovanejšou časťou v okolí bieleho kamenného útvaru.

Celkovo táto oblasť neposkytuje žiadne vybavenie, odpadkové koše ani prezliekacie kabínky. Parkovanie v okolí termálnych prameňov je platené s cenou 1,5€/hodina pre autá a pre návštevníkov s karavanom cenou 7,5€/3 hodiny. V najnižšej časti parkoviska (za serpentínou) sa nachádza cca 10 bezplatných parkovacích miest.

Termálne horúce pramene v Toskánsku pod holým nebom, zadarmo
Termálne pramene Fosso Bianco a kúpanie pod kamenným útvarom Balena Bianca

2) Cascate del Mulino

Termálne pramene Cascate del Mulino pri dedinke Saturnia patria medzi najznámejšie termálne oblasti nielen v Toskánsku ale aj celom Taliansku. Avšak ani ich popularita nezmenila tragický stav kľukatých ciest, ktoré sem vedú, a ktoré sa radia k tým najhorším v regióne.

Horúci prameň v Saturnii, bohatý na minerály, má teplotu okolo 37°C. Súčasťou tejto oblasti so žiarivo svetlomodrými bazenikmi je aj päťmetrový vodopád. Bazény pod vodopádom vytvárajú kaskády a aj keď a na prvý pohľad zdá, že toto miesto je dosť veľké, v skutočnosti tu o súkromí nemôže byť žiadna reč.

Cascate del Mulino doplatili na svoju príťažlivosť a v porovnaní s inými horúcimi pramenmi v Toskánsku pôsobia ako veľké verejné kúpalisko. K dispozícii sú dokonca prezliekacie kabínky, WC, sprcha, bufet a lehátka za poplatok.

Parkovať sa dá na veľkom záchytnom parkovisku (2€/hodina) vedľa kaskád. Toto parkovisko je určené len pre vozidlá s výškou do 2,20 metra. Karavany musia parkovať v kempe, vzdialenom vyše 1,5 km od Cascate del Mulino, ktorý stojí 17€ na 24 hodín. Kemp poskytuje aj transport ku kaskádam za 2€ na osobu jednosmerne.

Cascate del Mulino, Saturnia, Termálne horúce pramene v Toskánsku pod holým nebom, zadarmo
Cascate del Mulino zasadené v typickej toskánskej krajine

3) Bagno Vignoni

Kúpeľne mestečko Bagno Vignoni ponúkalo oddych v termálnej vode už starým Rimanom. Na hlavnom námestí sa nachádza bazén, ktorý zachytáva termálnu vodu, bohatú na sírany a horčík. V tomto bazéne si návštevník nezapláva, ale horúca voda z neho je vyvedená do neďalekých bazénov v Parco dei Mulini, kde sa môžete kedykoľvek bezplatne okúpať.

Tu sa nachádzajú dva dlhé bazény priamo v prírode, pod útesom, do ktorého bola vyvedená voda zo stredovekého bazénu na námestí. Termálne voda v nich je už vzdialeným transportom výrazne ochladená, takže je to asi najchladnejšie termálna voda v Toskánsku.

Z vybavenia sa tu nachádzajú iba odpadkové koše. Priestor na prezliekanie si musíte nájsť v kríkoch. Zo spodného bazéna je pekný výhľad na oprotiľahlý kopec s hradom Rocca di Tentennano.

Parkovať sa dá na platenom parkovisku v dedine (cena 1€/hod) alebo na neplatenom parkovisku pred dedinou, ktore vám okrem peňazí ušetrí aj výškové metre v nohách, pretože nebudete musieť zdolávať prevýšenie vedúce k bezplatným termálnym bazénom. Do dediny je vjazd s karavanom zakázaný a karavanisti musia parkovať bezplatne pred dedinou.

Bagno Vignoni, Termálne horúce pramene v Toskánsku pod holým nebom, zadarmo
Voda v Bagno Vignoni je výrazne chladnejšia ako v ostatných termálnych prameňoch Toskánska

4) Bagni di Petriolo

Priamo pod renesančným kúpeľným domom Terme di Petriolo, vyviera najhorúcejší termálny zdroj v Toskánsku, s teplotou 47°C. Voda ďalej prúdi a ochladzuje sa v kamenných bazénoch, kde sa čiastočne mieša so sladkou vodou z rieky Farma. Bazény v koryte podchvíľou menia tvary a veľkosti v závislosti od sily toku v rieke.

Termálne vody v Bagni di Petriolo majú výrazný zápach vajcovky a sú bohaté na minerály. Majú tiež vysoký obsah vápnika, fluóru, chloridových iónov, síranov a hydrogénuhličitanov, vďaka čomu je táto voda vhodná na úľavu od bolesti a zníženie stuhnutosti svalov, ako aj na pomoc pri liečbe osteoartrózy, kožných ochorení a ochorení dýchacích ciest.

Parkovať sa dá priamo pred kúpeľným domom Terme di Petriolo. Toto miesto neposkytuje žiadne vybavenie pre návštevníkov.

Termálne horúce pramene v Toskánsku pod holým nebom, zadarmo
Rodinný oddych v termálnych prameňoch Bagni di Petriolo

Termálnych prameňov v Toskánsku je pravdepodobne ešte viac, no tie sme už nemali čas navštíviť. Z týchto štyroch môžeme však jednoznačne určiť favorita, a ním sú Termálne pramene Fosso Bianco 😉

Leave a Reply