Z Benátok na ostrovy Murano a Burano

K návšteve Benátok neodmysliteľne patrí aj plavba po benátskej zátoky a návšteva aspoň jedného z ostrovov Murano, Burano, Torcello či Lido. My sme sa rozhodli pre návštevu ostrovov Murano a Burano.

Ako sa dostať na ostrovy v Benátskej zátoke

Pre dopravu na ostrovy Murano a Burano sme použili 24 hodinový lístok za 25 €, ktorý sa dá využiť na všetky lode v benátskej zátoke ale aj v samotných Benátkach. Taktiež je tento lístok možné použiť na autobusy medzi Benátkami a Mestre.

loďou na ostrovy Murano a Burano
Po Benátkach aj benátskej zátoke výhradne loďou

Ostrov Murano

Ako prvý v poradí sme navštívili ostrov Murano. Tento ostrov sa nachádza v tesnej blízkosti Benátok a chodí sem množstvo lodí. Lode chodia naozaj často, takže určite nebudeš dlho čakať.

Ostrov Murano je preslávený tradíciou výroby skla. Sklársky priemysel sa z Benátok presunul na ostrov Murano v 13. storočí, pretože benátsky dóža sa obávali možných požiarov. Avšak aby majstri nevyzradili know-how muranskeho skla, zakázal im ostrov opustiť. Sklári tak ostali uväznení na ostrove Murano a tak mali čas zdokonaľovať sa vo svojom remesle.

Pre turistov je ostrov Murano lákavý najmä kvôli možnosti vidieť výrobu skla na vlastné oči. Exhibícia trvá len 10 minút a stojí 5€. Osobne sme boli sklamaní lebo sme dúfali, že sa dozvieme niečo viac ako 3 informácie.

Ak ťa viac zaujíma výroba skla odpočúčam navštíviť Nový Bor v Českej republike a konkrétne reštauráciu HUŤ, kde fúkajú sklo priamo pred očami návštevníkov reštaurácie a bez poplatku.

ostrov Murano, Sprievodca Benátkami, čo vidieť, pamiatky v Benátkach
Koník zo sklárskej dielne na ostrove Murano
Benátske ostrovy Murano a Burano
Exibícia výroby skla na ostrove Murano
Benátske ostrovy Murano a Burano
Murano je zaujímavý iba výrobou skla. Ulice síce pripomínajú Benátky ale chýba im atmosféra

Ostrov Burano

Na ostrov Burano chodí výrazne menej lodí. Z Benátok a ostrova Murano iba loď číslo 12. Chodieva približne vo frekvencii každých 30 minút. Ale je to veľká loď, na ktorú sa zmestí naozaj veľa pasažierov. Takže sa priprav, že v prístave sa budú všetci tlačiť.

Ostrov Burano, je známi pre svoje pestrofarebné domčeky. Tie vraj natierali rôznymi farbami preto, aby rybári za zlej viditeľnosti trafili domov (a neuľahli omylom do postele k susedovej žene). Ak chce majiteľ zmeniť farbu domu, musí mu to odobriť miestny úrad. Určite nemôže mať farbu ako susediace domy.

Nám Burano pripomenulo grotesku Nožnicovoruký Edvard a chvíľkami sme si pripadali ako v rozprávke o Šmolkoch. Ale v dobrom. Veľmi sa nám tu páčilo a tento ostrov sme si vážne užili 🙂

ostrov Burano Benátky
Symbolom ostrova Burano je aj šikmá veža kostola Chiesa di San Martino, ktorá sa ponára do mäkkého podložia
ostrov Burano pri Benátkach
Mostík s 360° rohľadom
ostrov Burano pri Benátkach
Niektoré domčeky na ostrove Burano majú trochu extravagantnejšie farby. O to viac pútajú návštevníkov 😉
ostrov Burano pri Benátkach
Aj prádlo sa tu vešia podľa farieb tak, aby kontrastovalo s pozadím 😛
ostrov Burano pri Benátkach
Každý domček na ostrove Burano musí mať inú farbu ako susediaci 🙂
Benátske ostrovy Murano a Burano
Symbolom ostrova Burano je aj šikmá veža kostola Chiesa di San Martino, ktorá sa ponára do mäkkého podložia
Benátske ostrovy Murano a Burano
Ostrov Burano, čo ulica to krása 🙂
ostrov Burano pri Benátkach
Ani zadné fasády sa nevyhnú prísnym pravidlám 🙂

Leave a Reply