Kuching, mesto mačiek

Kuching je hlavným mestom štátu Sarawak, jedného z dvoch štátov v malajskej časti Bornea. Slovo ‘kucing’ znamená mačka v Malajčine.” V meste ich majú všade, či živé, alebo v podobe sôch 🙂

Obsah

 

V 50-tych rokoch sa vláda snažila obmedziť maláriu masívnymi chemickými prostriedkami proti komárom. Potom, ako tieto chemikálie negatívne ovplyvnili mačacie obyvateľstvo, tak Briti z lietadiel poslali do odľahlejších častí Bornea približne 14 000 mačiek v misii známej ako ‘Operation Cat Drop’. Okrem iného obyvatelia Bornea si mačky vážia aj kvôli tomu, že pomáhajú bojovať napr. proti myšiam a potkanom.

Kuching, mesto mačiek – je tu možne nájsť hneď niekoľko sôch s mačkami

Transfer z letiska 

V Kuchingu nás privítalo veľké moderné letisko, kde si môžeš vybrať svoje prvé lokálne ‘ringity ‘ (1€ = cca 5 RM). Do centra sa dá ísť taxíkom za 25 RM (5€), keď si kúpite kupón na informáciách, aby vás neoklamali neoficiálni taxikári.

Ale oveľa lepšia možnosť je ak po východe z letiska sa dáš smerom doľava a cca 1,5 km pôjdeš pešo popri ceste k nákupnému stredisku spojenému s autobusovou stanicou Kuching Sentral. Hneď oproti tejto autobuske je zastávka verejnej dopravy a lístok na bus do centra Kuchingu stojí len 2,5 RM (0,5€).

 

V centre 

Mesto rozdeľuje rieka Sarawak. Donedávna jej brehy neboli spojené mostom. Majestátny most pre peších už síce stojí ale ešte nie je sprístupnený.

Krásny nový most pre peších v centre Kuchingu, pri Waterfront bazaar

Nad riekou sa týči parlament s kupolou zlatej farby, Bangunan Dewan Undangan Negeri. Na tomto brehu rieky s parlamentom sa nachádza mólo z ktorého je pekný pohľad na vysvietené nábrežie – jednosmerný poplatok za loď na druhú stranu je 0,5 – 1 RM a loďka ide z Batu Jetty. Pri waterfronte je ešte veľmi pekná stará budova v koloniálnom štýle, The Old Court House.

Parlament v Kuchingu, Bangunan Dewan Undangan Negeri
The Old Court House pri Waterfront bazaar
Waterfront bazaar – stále to tam žije, či cez deň, či večer
Loďka smerujúca z Waterfront bazaar k parlamentu
Waterfront promenáda večer

Pozdĺž nábrežia oproti parlamentu sa tiahne Waterfront bazaar, promenáda pri vode aj so stánkami s jedlom. Na druhej strane cez cestu je bazár, ktorý ponúka možnosti nákupu oblečenia, lokálneho jedla, sladkosti či suvenírov.

Waterfront bazaar – Square tower
Waterfront bazaar – v noci je promenáda krásne vysvietená
Waterfront bazaar – večera na promenáde, Nasi Lemak
Waterfront bazaar – rôzne korenia
Waterfront bazaar – rybičky
Waterfront bazaar – veľa sušených rybičiek a neskutočný smrad

V ulici paralelne za hlavným bazárom sa nachádza malý Chinatown s množstvom lampiónikov a samozrejme nemôže chýbať ani čínska kuchyňa, či chrám na konci ulice, Hong San Si Temple.

Hong San Si Temple
Kuching, Chinatown
V Kuchingu treba mať oči dokorán a možno objavíš veľa pekného streetartu 🙂

V pešej vzdialenosti od Waterfront bazaar sa nachádza pekný park na prechádzku, ktorý sa určite oplatí navštíviť, Reservoir Park, Kuching.

Reservoir Park, Kuching
Takýchto jašterov tu majú bežne. A netreba sa nechať oklamať jeho ležérnym tempom, ak chce, vie byť dosť rýchly 🙂

Pouličný život 

Tu je zopár fotiek z typickej atmosféry Kuchingu, street food, ľudia posedávajúci na ulici, motorky.

Kuching, život na ulici
Kuching, život na ulici
Kuching, život na ulici – tento starý pán nás chvíľu prenasledoval na ulici, ale pritom chcel len vedieť odkiaľ sme a spraviť si s nami fotku 🙂 Bolo mu známe Československo a aj nám vedel povedať, ktorý bus potrebujeme, keď chceme ísť pozrieť orangutany 🙂

 

Jaskyne v okolí Kuchingu 

Autobusové spoje do jaskýň existovali v minulosti, ale zrušili ich, pre nedostatočnú vyťaženosť turistami. To je ale na tejto časti Malajzie to krásne, že to tu nie je skazené turistami. Napokon, všade sa tu uvádzajú ceny, aj na miestnom bazári.

Autobus do mesta Bau ide z miesta Chin Lian v centre. Autobus číslo 2 patrí spoločnosti Sarawak Transport.  Išli sme skorým ranným busom o 6:40 ale cez víkend. Cesta trvá približne hodinu a lístok sroji 4,5 RM.

Z autobusovej stanice v Bau pokračujeme busom 3A spoločnosti Bau Transport. Prvý odchádza o 9:00 takže kľudne stihneš zameškané raňajky. V Bau sotva stretneš niekoho kto rozumie angličtine ale pán autobusár ti dá lístoček s pokynmi v angličtine 🙂 K Fairy cave ťa vysadí na križovatke a 3 km pôjdeš pešo. Wind cave je kúsok od zastávky. Lístky stoja 1 – 1,2 RM, jednosmerný.

Medzimestský autobus v štýle american school bus

Na ceste za ťažko dostupnými jaskyňami, sme nikdy neboli sami. Najprv sme išli do Fairy cave pešo, zobralo nás auto po ceste, ani sme nestopovali. Na naše šťastie, pretože hneď na to sa strhol krátky intenzívny lejak. Po ceste do Wind cave nás zobral iný chlapík, ktorý robí pre tieto jaskyne. No a nakoniec aj cestou z druhej jaskyne do dediny nás miestny nenechali šlapať v tej horúčave a zobrali nás dve milé ženy priamo na autobusovú stanicu v Bau 🙂

Obrovská jaskynná dutina vo Fairy cave

Vstupy do jaskýň sú 1 RM (0,2 €) pre Malajzičanov a 5 RM (1€) pre cudzincov.

Nečakajte na sprievodcu, pretože jaskyne si máte prejsť samostatne. Aj keď ja som bol Jankou donútený čakať, lebo ževraj určite niekto príde. A naozaj aj prišiel jeden miestny sprievodca, aj s nejakou ženskou turistkou. A tak sme išli dnu aj s nimi a načúvali výkladu, a ku koncu prehliadky nám došlo, že to bol súkromný sprievodca 😀

Jaskynné okno vo Fairy cave

Fairy cave je veľká otvorená jaskyňa, charakteristická svojou monumentálnosťou, krasovú výzdobu veľmi nečakajte. A Wind cave je temná jaskyňa s nižším stropom, charakteristická netopierím trusom a ich všadeprítomným škrekotom. Strašidelná o to viac, že možno ňou budete prechádzať úplne sami 🙂 Nezabudnite si baterky.

Vstupný portál do Wind cave
Chodník v jaskyni smerujúci do tmy
Aj cesta k parkovisku je sympatická

Bako národný park 

Bako je zastávka,  ktorú nesmie vynechať žiaden cestovateľ, ktorý príde na Borneo. My sme si spravili jednodňový výlet. Dá sa aj viacdňový s prespaním priamo v národnom parku.

Plavba je top zážitok z Národného parku Bako

Autobus K1 odchádza z Kuchingu zo zastávky Chin Lian, prvý o 7:00 potom každú hodinu. Cesta trvá cca trištvrte hodinu. Jednosmerný lístok stojí 3,5 RM a zoberie ťa na konečnú zastávku k národnému parku. Posledný bus späť do Kuchingu ide o 17:30 a predtým každú hodinu.

Sviňa bradavičnatá si vás počká pri reštaurácií 😀

Vstupné do NP stojí 20 RM (4€) pre cudzinca. O okienko vedľa si môžeš zakúpiť lístok na loďku. Je to jediný spôsob ako sa dostať do národného parku. Obojsmerný lístok stojí 40 RM (8€) na osobu. Na malajzijské pomery je to nekresťansky veľa ale táto plavba je zároveň to najvzrušujúcejšie na celej návšteve parku. Asi po 20 minútach plavby sa dostaneš na pláž, kde sa vylodíš a čaká vás malé prekvapenie, neprezradím, treba zažiť 😉

V Národnom parku Bako je aj mapa turistických trás s časovým harmonogramom
V priebehu hodiny sme vymenili tri terény
Naša konečná destinácia 😉

Loď späť chodí vždy o celej, posledná o 15:00. POZOR, loď môže ísť z iného miesta, pre istotu sa opýtajte aby ste nečakali o hodinu dlhšie ako my.  Pár metrov od pláže je ubytovacia jednotka a mapa všetkých trekov do okolia od polhodinových do celodenných,  uvedené sú aj jednosmerné vzdialenosti a čas. My sme sa rozhodovali na mieste. Na trek si určite nezabudni zobrať pevnú obuv, opaľovací krém a repelent.

Krabík v Národnom parku Bako
Makak v Národnom parku Bako

Do tohto parku chodia turisti najmä kvôli Proboscis opičkam s divným nosom a divým sviniam bradavičnatým. Pripravte sa ale na to, že možno nebudete mať to šťastie a neuvidíte ich. My sme postretli aspoň jedného makaka. Napriek tomu pre nás to bola prvá návšteva džungle a obdivovali sme na nej každú maličkosť 🙂

Užiť si môžete aj pieskovcové útesy hneď pri pláži kde sa vylodíte.

Pláže sú síce krásne ale kúpať by sme sa tu nešli. Voda je kalná a piesok plný pieskových guličiek od krabov.
Po treku sme si užili vyprážané banány a grilované mäso neznámeho pôvodu

Semenggoh Wildlife Rehabilitation Center 

Pri návšteve ostrova Borneo sa predpokladá, že chceš vidieť aj orangutany! Pri Kuchingu sa nachádza táto rezervácia a dá sa do nej dostať busom K6 zo stanice Chin Lian. Odchody autobusov sú zladené tak aby turistov priviezli do centra práve v čase kŕmenia orangutanov. Ranné kŕmenie je od 9-tej, autobus z Kuchingu odchádza o 7:20, späť do Kuchingu ide o 11:05. Poobedné kŕmenie začína o 15tej  z Kuchingu odchádza autobus o 13:00, späť ide 16:05. Cena lístka za autobus zdražela na 4 RM (0,80 €). Vstupné pre domácich 5 RM pre cudzinca 10 RM (2€).

Welcome to Semenggoh Wildlife Center 😉

Rehabilitačná stanica kde sa pozorujú orangutany sa nachádza vyše kilometer od vstupnej brány, preto si spravte rezervu hlavne pri ceste späť na autobus. Žiaľ, nie vždy sa podarí ošetrovateľom centra úspešne privolať orangutany na kŕmenie. Obzvlášť v období kedy rastie na stromoch dostatok ovocia a nemajú potrebu prísť sa dokrmovať. My sme videli iba jedného a to tiež iba ako sedel a kŕmil sa, v čase jeho príchodu a odchodu sme žiaľ boli na druhom stanovišti. V najhoršom prípade sa naozaj môže stať, že žiaden orangutan nepríde. A ako ošetrovateľ podotkol, na vrátenie peňazí nárok nemáte 😀

Ošetrovateľ zisťuje situáciu na druhom stanovišti
Orangután samček

Záver 

Kuching sa nám ako mesto, čisto subjektívne, najviac páčilo z celého tripu po malajzijskej časti Bornea 🙂

Celá FOTOGALÉRIA z Kuchingu

 

One thought to “Kuching, mesto mačiek”

Leave a Reply