Kota Kinabalu ako turistický raj?

Kota Kinabalu je hlavným mestom regiónu Sabah v malajzijskej časti ostrova Borneo a zároveň jedna z top destinácií na Borneu. O tom nás presvedčili ceny v obchodoch, žobrajúce chlapčiská na ulici a v neposlednom rade samotní domáci, ktorí sa nás snažili obabrať, nuž aj sa im to 3x podarilo. Takže si asi viete prdestaviť náš dojem z mesta po prvom dni.

Obsah

 

V samotnom meste toho k pozeraniu veľa nie je. Na druhej strane je veľmi praktické mať ho ako základňu a chodiť do okolia na celodenné výlety. Tak sme to mali v pláne aj my. Až pokiaľ nás nezasiahla okrajová časť tajfúnu z Filipín.

Čo robiť v upršanom meste Kota Kinabalu? 

Tak sme teda začali od najdostupnejšieho, Kota Kinabalu City Mosque. Mestská mešita ktorá je z vonku impozantná, z vnútra žiaľ až tak nie. Dámy aj páni môžu vojsť iba úplne zahalení, ak nemáte vhodné oblečenie, pri vchode si môžete za 5 RM (1€) vypožičať odev. Za autobus k mešite sme dali 2 RM (0,4€) na osobu zo zastávky KK23.

Kota Kinabalu City Mosque

Autobusom sme sa nechali vyhodiť pri schodíkoch, ktoré vedú k mestskej vyhliadke Signal Hill Observatory Tower, kde je bezplatný vstup.

Signal Hill Observatory Tower
Výhľad na KK z Signal Hill Observatory Tower

Aj keď je KK prímorské mesto a turisti ho navštevujú najmä kvôli šnorchlovaniu na neďalekých ostrovoch, šnorchel tu nekúpite! Resp. detský ešte áno. Pobehali sme komplet celé dve nákupné centrá a podarilo sa nám nájsť jeden v športovom obchode, cena 149 RM (30€) a po odskúšaní sme zistili, že sa vôbec “nenacucne” na tvár a typ šnorchla bol len “suchý”. Nevadí, na tie ostrovy sme nakoniec aj tak nešli kvôli počasiu.

Oblečenie a drogériu tu kúpite za ceny rovnaké ako v Bratislave. Jedlo aj ubytovanie bolo tiež o niečo drahšie oproti iným mestám na Borneu. Takže ak si chcete v Malajzii lacno nakúpiť, KK nie je vhodná destinácia.

Abstraktné umenie na ulici z PET fliaš

Sabah múzeum 

Ako ďalšiu zastávku sme si vybrali pred nepriaznivým počasím chránené Sabah múzeum (15 RM). Znie to naozaj nudne ale opak je pravdou! Hlavne preto, že hneď vedľa sa nachádza Open air museum (zdarma), kde sa môžeš ísť pozrieť do tradičných príbytkov bornejčanov. My sme v múzeu a areáli strávili až 4 hodiny 🙂

Obrovská kostra veľryby v Sabah múzeu
Open air museum v KK
Open air museum v KK

Tuaran Crocodile Farm 

Jednou z atrakcií o ktorých sme sa dozvedeli až po príchode na ubytovanie bola krokodília farma. Asi najlepší zážitok z KK. Tuaran Crocodile Farm sa nachádza približne 30 km severne od KK. Doprava sem je veľmi zložitá a nikto nám k nej nevedel nič povedať, preto sme sa rozhodli využiť Uber. Jednosmerná cesta sem nás síce stála 26 RM (5,20€) ale bolo to v maximálnom pohodlí a nemuseli sme v daždi hľadať zastávku mhd. Keďže nie vždy je najlacnejšia možnosť tá najvýhodnejšia 😉

Osud tohto obrovského krokodíla bol spečatený, keď zabil jedného dedinčana

Vstupné na farmu je 30 RM (6€) na osobu. Žiaľ sme mali smolu, lebo miesto kde sa konajú krokodílie show bolo plné vody a preto sa nič nekonalo 🙁 inak show býva o 11:00 a 15:00.

Kŕmenie býva hneď po skončení predstavenia. Okrem krokodílov tu však nájdete aj pštrosa, opice, vydru, pytóna, sumce a iné ryby, cibetky, sliepky a inú domácu hydinu, korytnačky motýle 😉

Toto miesto je ideálne pre rodiny s deťmi

 

Malý krokodíl do rúk
Kŕmenie si tu môžeš odskúšať na vlastnej koži!
Sem by nikto nechcel spadnúť

Nočný život v KK 

Užili sme si ho hlavne na večerných trhoch, kde sme si nechali pripraviť rybku podľa vlastného výberu. Za jednu rybku s ryžou sme platili 22 RM (4,4€). Samozrejme cena záleží od konkrétneho vyberu.

KK night market ponúka široký výber morských plodov
KK night market ponúka široký výber grilovaných dobrôt

Jeden upršaný večer sme navštívili aj miestny Waterfront, žiaľ v daždi tam okrem nás bola už iba obsluha. Miesto je to naozaj krásne a verím, že za pekného teplého večera je tu úplne úžasná atmosféra.

V rámci spoznávania Malajzie sme nemohli odmietnuť ani našu prvú ochutnávku durianu, ktorý je tu veľmi populárny. Durian si môžeš kúpiť už naporcovaný alebo celý plod a nechať si ho naporcovať. My sme si kúpili malý plod a zaplatili zaň 13 RM (2,6€). Boli sme prekvapení ako veľa sa v ňom toho nachádza. Názor si urobte sami, určite je zážitkom toto ovocie aspoň vyskúšať 😉

Trocha show okolo otvárania durianu a o chvíľu si už môžeme na ňom pochutnávať, alebo aj nie 😀
Vnútro durianu vyzerá prinajmenšom nechutne

Kúpanie sa v KK 

Posledný deň sme sa konečne vybrali na pláž Tanjung Aru Beach. Počasie to dovoľovalo aspoň dopoludnia. Doviezol nás autobus číslo 16 za 1,5 RM. Doznievajúci tajfún nám spravil veľké vlny do ktorých sa dalo super hádzať 🙂 Z viacerých blogov sme čítali, že odpadky sú na plážach v JV Ázii úplne normálnou záležitosťou, žiaľ to musím s poľutovaním potvrdiť. Na to, že KK je vyspelé mesto a ani Malajzia rozhodne nie je krajina tretieho sveta, nás zarazilo, že tu neexistuje ani separovanie odpadu a plastové igelitky tu rozdávajú ku každému nákupu ako na bežiacom páse (ako voľakedy na SVK).

Tanjung Aru Beach, kebyže cúvnem o pár krokov dozadu, tá fotka by vyzerala inak :/

Cestou z pláže sme sa ešte zastavili v miestnej water village, kde vznikli tieto krásne zábery.

Water village v KK
Water village v KK a rôzne drevené domčeky a móla
Water village v KK, ideálne miesto na podvečernú prechádzku

Čo sme nestihli 

Počas našej návštevy KK sme pôvodne chceli navštíviť Mari Mari Cultural village a vodopád Úlu Kionsom, Národný park Kinabalu a horúce pramene neďaleko a aj spomínané ostrovy naproti KK kde sme mali v pláne sa dosýtosti vyšnorchlovať. Aj keď sa naše plány neuskutočnili podľa predstáv, zážitkov máme pred sebou ešte veľa a boli sme spokojní aj s našim náhradným programom 🙂

Naše kroky pokračovali do mesta Sandakan, kedy už samotná cesta bola… napínavá 😉

 

Celá FOTOGALÉRIA z Kota Kinabalu

Celá FOTOGALÉRIA z Tuaran Crocodile Farm

Celá FOTOGALÉRIA z Sabah Muzeum