Malajzia a čo treba vedieť pred návštevou tejto aromatickej krajiny

Malajzia, najbohatšia krajina Juhovýchodnej Ázie nebola v našich plánoch v takom rozsahu ako sme ju nakoniec dali. Pôvodne sme mali v pláne navštíviť omnoho turistickejšiu Indonéziu, ale pre aktívnu sopku sme zmenili naše plány za návštevu malajskej časti Bornea, koloniálneho mesta Melaka a ostrova Langkawi.

Z pôvodného plánu stráviť v Malajzii 5 dní zrazu bolo 41! V rámci toho sme navštívili:

Orangutany na Borneu, Sepilok

Obsah

 

Víza

Slovensko má s Malajziou obojstranný bezvízový styk a v krajine môžete ako turista pobudnúť bezplatne až 90 dní. Po prílete do Malajzie sme museli na niektorých letiskách absolvovať kontrolu batožiny a letiskový personál sa náš pýtal či nemáme nejaké “drugs.” Janka sa zasmiala a odpovedala nie, čo na tom, že sme v batožine mali celú igelitku liekov. V Malajzií sa za pašovanie drog trestá obesením, takéto nápisy nás vítali na každom letisku.

Kedy navštíviť Malajziu

Počasie v Malajzii je vždy dvojaké, v závislosti či sa nachádzate na Borneu alebo v kontinentálnej časti Malajzie. Ak chcete navštíviť Borneo v období sucha, vyberte sa tam v období od marca do októbra. V tom istom čase je v kontinentálnej časti Malajzie obdobie dažďov a hrozí tak, že polovica vášho výletu v tejto krajine bude daždivá. Obdobie tajfúnov na Borneu je najsilnejšie od decembra do februára, naopak v kontinentálnej Malajzii je slnečné a suché počasie.

My sme navštívili Borneo v októbri, kedy sa lámala sezóna. Obrovskou smolou bolo, že nás zasiahol okraj tajfúnu z Filipín a v daždivom počasí sa nedalo robiť naozaj nič a po odlete z Bornea sme mali pozretých všetkých 7 sérii Game of Thrones 😀

Počasie a sezóna v Malajzií, dažďový prales na Borneu
Dáždnik bol našim najlepším priateľom za dažďa aj slnka

Malajci a angličtina

Bohatstvo krajiny závisí najmä od ropy a zemného plynu. Malajzia rozhodne nie je krajinou tretieho sveta, aj keď medzi Borneom a kontinentálnou Malajziou je veľký rozdiel. 80% všetkých daní v krajine sa investuje do kontinentálnej časti, pričom časť Bornea je rozlohou väčšia. Existujú úvahy o rozdelení zeme na 3 samostatne krajiny: Malajziu pozostávajúcu z kontinentálnej časti a dvoch borneánskych štátov Sarawak a Sabah. Aj preto uvidíte po celej krajine vlajočky jednotlivých štátov, ktoré sú vyvešané naozaj všade.

S Malajčanmi sme mali vo všeobecnosti dobré skúsenosti. Boli slušnejší a milší ako ľudia v Thajsku, Vietname, Laose či Kambodži. Dokonca nám 3x v priebehu jedného dňa ponúkli, že nás bezplatne odvezú k Fairy a Wind cave autom. Problémom nebola ani komunikácia. Malajzia je jedna z tých krajín, kde angličtina nie je až taký problém.

Domáci v chudobnej watervillage na Borneu, Malajzia
Domáci v chudobnej watervillage na Borneu

Čím nás Malajzia prekvapila

 • Malajzia je prevažne islamská krajina, čo so sebou prináša aj inú módu. Smerujem iba k tomu, že zohnať podprsenku v týchto zemepisných šírkach je významný problém 😉
 • kdekoľvek sme prišli, všade boli krátke postele
 • na väčšine malajských ubytovaní sme mali ako spolubývajúcich mravce
 • sprchy sú výhradne na toaletách (lacných ubytovaní), to znamená, že keď sa chcete osprchovať, vyumývate aj záchodovú dosku. A naopak, keď idete na toaletu po tom ako sa niekto sprchoval, všetko je mokré

Výbery z bankomatov, peniaze, SIM karta

Malajzia má zo všetkých nami navštívených krajín najkrajšie bankovky. Sú relatívne nové a jednoducho farebne rozlíšiteľné. Z bankomatu sa dá jednorázovo najčastejšie vybrať 1000 MYR (cca 200 €), ale raz sa nám podarilo aj 1500 MYR (cca 300€), za poplatok 12 MYR (2,40€). Platby kartou sa dajú realizovať iba vo väčších potravinách, ale vyžadujú podpis na účet, aj po zadaní PIN kódu.

SIM kartu HotLink sme si kúpili kvôli dátam ešte na Borneu za 4€ na mesiac. Takú istú kartu sme si chceli kúpiť aj na letisku Langkawi, ale ukázala sa ako práva turistická destinácia a rovnaká karta, ale len na 7 dní, stala 8€.

Ceny

Malajziu považujem za jednu z najdrahších krajín JV Ázie, ktoré sme navštívili. V rámci Malajzie sme absolvovali až 7 vnútroštátnych letov čo výrazne navýšilo náklady na túto krajinu. V porovnaní s ostatnými krajinami bolo v Malajzii drahšie ubytovanie, kde sme vždy doplácali daň nezahrnutú v cene +10 MYR (2€) za noc (mimo hlavnej sezóny). Drahšie sú aj vstupné na atrakcie, kde sa netajili tým, že cudzinci platia päťnásobne vyššie vstupné ako domáci. 

Doprava

 • V rámci Malajzie a hlavne kvôli Borneu sme absolvovali až 7 vnútroštátnych letov, ale dalo by sa to zredukovať na 5.
 • Spoločnosť Malindo Air máva nie o moc drahšiu letenku ako AirAsia, ale v cene je aj podpalubná batožina.
 • Ak plánujete presun z ostrova Penang na Langkawi alebo naopak, využite trajekt.
  Lístky na autobus sme si vždy kupovali na autobusových staniciach, nie na ubytovaní.
 • V Kuala Lumpur môžete využiť 4 autobusové linky nazvané “GoKL” zadarmo. Spájajú centrum mesta a najvýznamnejšie turistické aktrakcie (link na mapu).
 • V Malajzii je veľmi populárny Uber a Grab. Dá sa s nimi zviesť veľmi výhodne, najmä v kontinentálnej časti Malajzie. Na Borneu fungujú iba v Kota Kinabalu a v Sandakane.
Doprava autobusmi na Borneu, Malajzia
Medzimestský autobus na Borneu

Čo treba vedieť pred návštevou reštaurácie v Malajzii

 • V Malajzii je nedostatok príborových nožíkov.
 • Malajčania jedávajú rukami (aj ryžu s omáčkou).
 • Malajské jedlo je veľmi lacné, porcia jedla stojí od 4 do 8 ringitov (0,80 € – 1,60 €).
 • Ostrov Penang je Mekka streetfoodu.
 • Nie vždy dostanete to, čo si objednáte, najčastejšie zamieňajú ingrediencie (objednáš si chicken, donesú seafood).
 • V reštaurácii sa často hádžu smeti a špaky pod stôl.
 • V jedle s kuracinou budú nad mäsom prevažovať kosti a nechrumkavá koža.
 • Malajské jedlo je vo všeobecnosti pikantné, ak si vypýtate “no spicy”, dostanete len trochu pikantné 😉
 • Platba kartou v reštauráciách je možná iba v turistických centrách a väčšinou len v západniarskych podnikoch.

Čo treba vedieť pred návštevou potravín v Malajzii

 • V Malajzii je všetko balené do dvoch vrstiev obalov. Dôvodom je aby sa mravce nedostali k jedlu skôr ako nakupujúci.
 • V Malajzii sa vyrába rada vlastných sladkosti, ich základnou surovinou je palmový olej.
 • Často sme naivne ochutnávali miestne sladkosti a v 100% prípadov nám nechutili, tak sme ich rozdávali miestnym deťom 🙂
 • V obchodoch väčšinou chýba klimatizácia a čokolády sú roztopené a stuchnuté.
 • Oddelenie so zeleninou páchne hnilobou a je tu veľa múch.
 • Predávajú sa tu zelené rajčiny, zo zeleniny sa v podstate nedá nič kúpiť.
 • V potravinách predávajú aj sušené ryby, ktorých aróma sa šíri po celom obchode.
 • Mäso sa predáva zamrznuté v tehlách, ak si chcete nejaké kúpiť, musíte počkať, kým rozmrzne, alebo si ho vysekáte.
 • Na rozmrazenom mäse sedia muchy.
 • K nákupu vždy dostanete potrebné množstvo igelitiek zadarmo, takže plastami sa tu nešetrí.
 • Pri pokladni pracujú dvaja zamestnanci, jeden blokuje a druhý nakladá nákup do igelitiek.
 • Kartou sa dá platiť iba vo väčších supermarketoch a vyžadujú podpis na účet, aj po zadaní PIN kódu.
Sušené ryby na waterfronte v Kuchingu

Malajské jedlá

Národným jedlom v Malajzii je Nasi Lemak, ktoré malajčania jedávajú od raňajok do večere. Je zložené zo šiestich základných ingrediencií ktoré sa v závislosti od kuchára líšia. Základom je ryža, uvarená v kokosovom mlieku (také sme nikdy nedostali), kuracie mäso (s kosťou), sušené ančovičky, zelenina, vajíčko, fazuľka alebo sója. Nasi Lemak sme mali niekoľkokrát a vždy bolo iné, preto treba odskúšať viacero reštaurácii.

Kuey toew bolo našim obľúbeným jedlom v Malajzii, až pokiaľ nám doň nenahádzali nasekané kuracie s kosťami. Je to veľmi jednoduché jedlo pozostávajúce zo širších rezancov osmažených na panvici so sójovou omáčkou.

Kuey toew, majlaská gastronómia a streetfood
Malajské jedlo Kuey toew

Mee goreng sme tiež jedávali často. Jedlo je v podstate rovnaké ako kuey toew ale rezance sú nahradené “cestovinou” špagetového tvaru.

Mee goreng seafood, malajská kuchyňa a streetfood
Mee goreng seafood

Murtabak bol našim najobľúbenejším jedlom v Malajzii vôbec. Jeho pôvod je zo Saudskej Arábie a názov murtabak v arabčine znamená zložený. Je to jednoduchá placka, ktorá sa naplní zmesou vajca, zeleniny, cibule, mäsa a vypráža sa ako palacinka.

Roti je jedlo, ktorým nič nepokazíte a navyše je veľmi lacné. Je to niečo podobne ako naša palacinka, ale má inšie cesto a plní sa ešte pri pečení. Môžete si vybrať z množstva sladkých aj slaných plniek. Roti je typickým pouličným jedlom, ktoré nájdete okrem Malajzie aj v Thajsku, Kambodži či Laose.

Tu najchutnejšiu ale robia práve Malajčania, lebo pri pečení nepoužívajú rastlinný tuk a placka sa pečie “na sucho.” Ak si na roti sadnete do reštaurácie, dostanete okrem roti aj oranžovú omáčku. Tej sme sa spočiatku báli, ale neskôr sme si bez nej roti nevedeli ani predstaviť 😉

Malajské roti na raňajky, obed, večeru aj ako dezert
Roti bývala našimi raňajkami, obedom, večerou aj dezertom

Z pouličných jedál odporúčam vyskúšať grilované krídla, grilované mäso (my sme raz asi raz dostali psie, lebo to nechutilo ako žiadne známe mäso) a vyprážané banány. A pre zábavu skúste aromatické ovocie durian, ktoré Malajčania a Číňania milujú. Je to neobyčajný gastronomický zážitok 😉

Aromatický durian, delikatesa ktorú musíš v Malajzií vyskúšať
Durian – aromatická delikatesa, ktorú musíš v Malajzií vyskúšať. O zážitok postarané! 😉

Rozvinutosť, ale veľké nedostatky

Z krajín, ktoré sme navštívili je Malajzia najviac zanesenou odpadom (s Indonéziou to porovnať nevieme). Malajzia rozhodne nie je krajina tretieho sveta, a preto nás nemilo zaráža, že tu neexistuje ani separovanie odpadu a plastové igelitky tu rozdávajú ku každému nákupu. Pritom nás vysmiali, keď sme si na nákup doniesli vlastnú plátenú tašku, boli sme úplne za divných. Plastových fliaš je tiež požehnane, už len preto, že voda nie je pitná a musí sa kupovať balená.

Práve Borneo nám prišlo byť v tomto ohľade najhoršie. Keď sa to skombinuje aj so sústavným odlesňovaním a vysádzaním palmových plantáží, Borneo bude pre turistov stále menej a menej atraktívne. Už v období, kedy sme Borneo navštívili tu bolo neporovnateľne menej turistov voči ostatným ázijským destináciám.

Aerial view of oil palm plantation

Pohľad z lietadla na palmové plantáže vyzerá ako kožná choroba na tvári Zeme. zdroj – https://www.flickr.com/photos/cifor/38802487905

Popravde sa Malajzia v našom rebríčku veľmi vysoko neumiestnila. Môže za to aj fakt, že táto krajina je viac rozvinutá ako ostatné ázijské krajiny, ktoré sme navštívili a nečakali nás tu každodenné prekvapenia, ktoré by nám vyrážali dych ako napríklad v Kambodži, Laose či Mjanmare.

Dych nám vyrážal iba smrad v potravinách či na trhoch a z krajín juhovýchodnej Ázie bola Malajzia tou najsmradľavejšou. Na druhej strane, sme radi, že sme mali možnosť vidieť naživo tak úžasné stvorenia ako sú orangutany, proboscis opičky a krokodílie farmy 🙂

Leave a Reply