24 hodín v Drážďanoch

V Drážďanoch sme sa ocitli na krátko a nie s úmyslom cestovať a objavovať. Napriek tomu nás naše povinnosti neodradili od toho aby sme sa pokúsili Drážďany spoznať aspoň trošku.

Najkrajšie pamiatky Drážďan

Obsah:

Potulky centrom Drážďan

Mesto Drážďany bolo kvôli barokovému a rokokovému zdobeniu po celej Európe známe ako Šperkovnica. Krásna architektúra nás zamestnala na celých 24 hodín, počas ktorých sme sa len bezcieľne prechádzali mestom 😛

Medzi najznámejšie pamiatky mesta patrí Zwinger, baroková stavba zo 17. storočia, v ktorej sa nachádza jedna z najväčších zbierok porcelánu na svete. Stavebný kameň, ktorý bol použitý pri výstavbe je pieskovec, pochádzajúci z neďalekého národného parku. Práve preto vo mne Zwinger evokuje Veľkú Britániu, ktorú iba umocnil dážď, typický pre britské ostrovy. Súčasťou Zwingru sú aj bezplatne prístupné záhrady, ktoré sú mojim najobľúbenejším miestom v Drážďanoch 🙂

Zwinger- najkrajšia pamiatka Drážďan
Zwinger, najkrajšia pamiatka Drážďan 🙂

Drážďanský hrad bol kráľovským sídlom kurfirstov a saských kráľov. Práve vďaka týmto panovníkom sú Drážďany považované za Šperkovnicu Európy. Celé stáročia sa starali o vonkajší vzhľad mesta a zbierali kolekcie umeleckých ciel, ktoré sa dodnes zachovali. Súčasťou hradu je aj veža Hausmannsturm, ktorá dokonale zapadá do panorámy mesta a s výškou 100 metrov je jednou z najvýraznejších stavieb.

Hneď vedľa hradu stojí Katedrála Najsvätejšej Trojice – Katholische Hofkirche. Vstup je bezplatný 😉

Hradná veža Hausmannsturm, dokonale zapadá do panorámy Drážďan
Hradná veža Hausmannsturm, dokonale zapadá do panorámy Drážďan

Jednými z najimpozantnejších a najkrajšie barokovo zdobených miest sú nádvorie Drážďanského hradu a nádvorie zámku Stallhof. Na vonkajšej stene zámku Stallhof (na ulici Augustusstraße) sa nachádza 102 metrov dlhá nástenná mozaika Fürstenzug, ktorá je vytvorená z približne 23 000 porcelánových dlaždičiek 😲 Zobrazuje vládcov Saska v chronologickej línií v období rokov 1127 až 1904.

Nástenná mozaika Fürstenzug, z porcelánových dlaždičiek, Drážďany
Ulica Augustusstraße je zdobená nástennou mozaikou Fürstenzug, pozostávajúcej z približne 23 000 porcelánových dlaždičiek

Kúsok od Drážďanského zámku sa nachádza námestie Neumarktu, na ktorom sa každoročne organizujú vianočné trhy. Na jeho okraji stojí luteránsky kostol Frauenkirche, z 18. storočia. Je významný svojim barokovým slohom a obrovskou kupolou.

Počas druhej svetovej vojny bol zničený pri bombardovaní Drážďan a ruiny boli ponechané ako vojnový pamätník. Jeho obnova započala až o 45 rokov neskôr. Medzi tým za komunistov čelila výstavbe plánovaného parkoviska, ktoré sa (bohu vďaka) nepodarilo realizovať.

Luteránsky kostol Frauenkirche, Drážďany, Nemecko
Luteránsky kostol Frauenkirche bol 45 rokov po bombardovaní Drážďan nanovo postavený v pôvodnom slohu 🙂

Z centra sme si odbehli aj k iným zaujímavostiam

Naše kroky smerovali z centra do Großer Garten (veľkej záhrady), uprostred ktorej je postavená jedna z prvých barokových stavieb v Drážďanoch, Palais Großer Garten. Do praku chodieva veľa ľudí rôznych vekových kategórií, športovci, starší ľudia no najpočetnejšiu skupiny, ktorú sme tu postrehli boli mamičky s deťmi. Niet sa čomu diviť 🙂

Park je veľmi pekne upravený a nachádzajú sa v ňom fontány, amfiteátre, jazierka, detské ihriská, stánky či kaviarničky. Navyše sa okolo celého parku vinie železničná trať, po ktorej sa vozí elektrický vyhliadkový vláčik.

Pamaiatka Palais Großer Garten v Drážďanoch
Palais Großer Garten – jedna z prvých barokových stavieb v Drážďanoch

Našou poslednou zástavkou v Drážďanoch bol ruský ortodoxný Kostol svätého Simeona. Z vonku je veľmi pekný ale z vnútra nás až tak neočaril. Asi preto že sme už v minulosti navštívili nádherné kostoly v Kyjeve.

Ruský ortodoxný Kostol svätého Simeona, Drážďany, Nemecko
Modré kupoly ortodoxného kostol svätého Simeona

Bombardovanie Drážďan

Drážďany mali v čase 2. svetovej vojny strategickú pozíciu a boli dopravným uzlom a významným priemyselným strediskom so 127 továrňami. V meste sa nachádzal aj vojenský komplex Albertstadt, ktorý mal stáť v ceste postupu sovietskych vojsk do srdca Nemecka.

V noci z 13. na 14. februára 1945 zhodilo britské kráľovské letectvo a americké letectvo vyše 2500 ton bômb. Vysoko výbušné bomby poškodili budovy a následne spôsobili požiar, ktorý zničil až 39 km² centra mesta. V roku 2010 po rokoch skúmania zverejnili závery vyšetrovania a počtu obetí. Pri bombardovaní Drážďan zahynulo 18 000 až 25 000 ľudí, z toho väčšinou ženy a deti.

Je 24 hodín v Drážďanoch dostatok času?

Ani omylom! 24 hodín postačuje iba na povrchné obzretia si najvýznamnejších pamiatok a stavieb mesta. Z Drážďan by sa dalo realizovať množstvo ďalších pekných výletov ako po meste tak aj do blízkeho okolia. V budúcnosti by som ich opätovne chcela navštíviť hlavne kvôli múzeám, ktoré sme nestihli.

Zwinger - najkrajšia pamiatka Drážďan
Jedna z najväčších zbierok porcelánu na svete sa nachádza v barokovom komplexe Zwinger

Plavba loďou po rieke Labe z Dečína do Drážďan

Alternatívou môže byť aj plavba loďou po rieke Labe z Dečína do Drážďan. Ceny za jednodňový výlet sa pohybujú okolo 2000 Kčs (cca 75€) pre dospelú osobu. Výlet trvá jeden celý deň. Drvivú väčšinu času zaberie plavba loďou pričom trasa vedie cez prekrásny kaňon Labe 😍 Na prehliadku Drážďan sú vyhradené iba 2 hodiny, za ktoré nestihneš dostatočne vstrebať krásu tohto mesta.

Výletné lode kotviace priamo v srdci Drážďan
Výletné lode kotvia priamo v srdci Drážďan

Po 24 hodinách v Drážďanoch povinnosti volajú a my len veríme, že sa do Drážďan ešte niekedy vrátime 🙂

Celá FOTOGALÉRIA z Drážďan

One thought to “24 hodín v Drážďanoch”

Leave a Reply