6 tipov na výlety v okolí Granady

Granada ponúka program na dva dni. Otázka vzniká, čo so zvyšným časom. Tento článok ponúka zopár návrhov na výlety v okolí Granady, na ktoré sme sa počas našej návštevy tohto mesta vybrali, alebo aj nevybrali. Ich poradie sme zvolili podľa vzdialenosti od Granady.

Obsah

 

1) Monachil (Los Cahorros)

Dedinka Monachil je od Granady vzdialená len 14 km. Bez problémov sa tu dá bezplatne zaparkovať a vybrať sa na malú prechádzku do kaňonu Los Cahorros. Cesta je značená veľmi jednoduchým spôsobom, maľovanými šípkami. Cesta začne naberať na kráse až keď sa dostaneme za dedinu. Stále naberáme nadmorskú výšku, obchádzame vodopádik a prechádzame malý mostík. Dostávame k závesnému mostu, na ktorý smú vstúpiť len 4 ľudia súčasne.

Máme šťastie, že sme kaňon Los Cahorros navštívili v pracovný deň, cez víkendy sem chodí množstvo rodín s deťmi, niečo ako bratislavská Železná studnička. Hneď vedľa závesného mostu padá voda do priepaste. Krásny pohľad si ale nemôžeme užívať príliš dlho, na most sa tlačia ďalší turisti.

Najdlhší most smerujúci do kaňonu Los Cahorros
V kaňone Los Cahorros sme sa sem – tam museli plaziť a podliezať skaly 😀

Za závesným mostom prichádza tá najkrajšia časť, kaňon Los Cahorros, ktorým sa valí riečka Río Monachil. Pre návštevníkov je popri stene vytvorený chodník, po ktorom sa majú šancu dostať sa až na koniec kaňonu.

To najpodstatnejšie z výletu zabralo najmenej času a aj keď to bola len malá prechádzka, zabrala nám s cestou celé dopoludnie. Pri prevýšení 200 metrov sme sa aj slušne zapotili ale vôbec to neľutujeme. Okrem dostupnosti sa Monachil zaradil na vrchol rebríčka aj v celkovom dojme a z výletov do okolia sme s týmto boli najspokojnejší 🙂

Na konci kaňonu Los Cahorros
Pohľad na kaňon Los Cahorros z hora

Len pre predstavu, takto sa turistikuje v kaňone Monachil 😉

2) Sierra Nevada – Virgen de las Nieves

Z Granady sme zamierili na 44 km vzdialenú vyhliadku Virgen de las Nieves (Panny Mária Snežnej). Názov vyhliadky celkom zodpovedá našej návšteve, na vrchole bola nepríjemná zima a veterno. Z vyhliadky je pekný pohľad na observatórium, kvôli ktorému je odhrnutá cesta od snehu, inak by sme sa museli brodiť závejmi snehu.

Výlet na Sierru Nevadu v máji nebol najideálnejší nápad, lebo sa tu v podstate nedá nič robiť. Nie je vhodné počasie ani na lyžovačku ani na turistiku. Dôkazom je aj fakt, že sme nemuseli platiť parkovné na inak platenom parkovisku. Inými slovami by som to zhrnula len ako príjemnú autoturistiku.

Observatórium na svahoch Sierry Nevady
Virgen de las Nieves

3) Montefrío

Montefrío sme žiaľ nenavštívili. Pri ceste z Córdoby do Granady sme uprednostnili návštevu Jaén. Absolvovať 50 km z Granady a ešte raz toľko pri ceste späť sa nám už ale nechcelo, žiaľ ešte stále nie sme milionári.

Nad dedinkou Montefrío sa tíči útes, ktorému dominuje kostol. Všetky domčeky sú natreté na bielo a celá panoráma pôsobí veľmi fotogenicky. Hádam nabudúce.

4) Jaén

Jaén je od Granady vzdialené až 94 km. My sme ho navštívili ešte cestou z Córdoby a už to bolo dosť z cesty. Navštívili sme kadetrálu (vstupné 5 €) a hradby Castillo de Santa Catalina, ktoré sú otvorené iba do 15:00 za vstupné 3 €, to sme žiaľ nestihli. Ako adekvátnu náhradu sme zamierili na vyhliadku Cruz del Castillo de Santa Catalina hneď za hradbami. Je odtiaľto pekný pohľad na mesto, katedrálu a aj na hradby. Návšteva Jaén nás nejak špeciálne neohúrila a ľutujeme, že sme ho uprednostnili pred návštevou dedinky Montefrío.

Stále ma fascinuje, že aj po mesiacoch, čo sme Jaén navštívili, neviem, ako sa po španielsky názov tohto mesta vyslovuje 😀

5) Las Alpujarras

Náš prenájom auta nás nelimituje kilometrami, preto nám nič nebráni zamieriť do bielych dedín ukrytých v kopcoch Sierry Nevady. V podstate tu nič špeciálne nie je, čo z týchto bielych dedín robí ideálne miesto na oddych. Na južné svahy Sierry chodia často oddychovať domáci, takže cez víkendy a sviatky môže byť problém zohnať ubytovanie.

Ak máte radi španielsku kuchyňu, možno vás neodradí ani tých 100 km z Granady. V oblasti Las Alpujarras môžete vyskúšať aj tradičné jedlo regiónu, Plato Alpujarreño. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Na tanier dostanete vyprážané volské oko, klobásu, krvavničku a šunku La Alpujarra, ktorá sa vyrába v dedine Trevélez. Ako príloha sa podávajú zemiaky.

Dedinky Las Alpujarras sú ako stvorené na portrétne fotenie

6) El Mar de Plástico

Návštevu pôvabných Las Alpujarras sme spojili s návštevou regiónu Almería, kde sa nachádzajú fóliovníkové plantáže, domácimi nazývané aj ako “El Mar de Plástico”. Celý povrch nížiny v oblasti mesta El Ejido, o rozlohe 10×20 km, sa topí vo fóliovníkoch iba preto, aby mali európania aj počas zimných mesiacov na stole čerstvé, ale hlavne lacné paradajky.

Ak chcete vidieť katastrofu, ktorá vám fyzicky neublíži, ale zároveň sa budete cítiť ako v apokalyptickom filme, tak je El Mar de Plástico to práve miesto. Možno aj to je dôvodom nerozvinutého turizmu, v regióne, ktorý má more aj hory…

El mar de Plástico, hovorí sa aj o ňom, že svetlá farba fóliovníkov spôsobila ochladenie miestnej klímy

 

Celá FOTOGALÉRIA z Monachilu

Celá FOTOGALÉRIA zo Sierry Nevady

Celá FOTOGALÉRIA z Jaén

Celá FOTOGALÉRIA z Las Alpujarras

Celá FOTOGALÉRIA z Almeríe

Leave a Reply