Granada, perla Andalúzie

Názov krásky na úpätí pohoria Sierra Nevada má rovnaký slovný základ ako ovocie zobrazované v jeho erbe – granátové jablko.

Alhambra, Granada, Andaluzia, Španielsko

Obsah:

 

Do Granady mierime za kamarátkou, ktorá tu už 4 roky študuje tlmočníctvo. Ubytovanie máme bohu vďaka vyriešené, väčší problém nám robí parkovanie. Pokiaľ si nenájdeme auto, ktoré práve opúšťa parkovacie miesto, tak šanca zaparkovať zadarmo je nulová. Z troch pokusov zaparkovať, nám to dvakrát trvalo vyše hodinu a raz iba trištvrte. Pri tomto probléme sme seriózne uvažovali, že zaparkujeme v 3 km vzdialenom nákupnom centre Sierra Nevada a odtiaľ sa dokorčuľujeme na ubytovanie. Ale ani to by nebolo najlepšie riešenie. Kopcovitá Granada vôbec nie je prispôsobená na korčule.

Prenájom auta v Andalúzii a parkovanie v Granada
Zmačknutý! Predtým ako sme vyrazili, sme museli preniesť cudzí skúter 😀

Vstupenky do Alhambry

Stredoveku pevnosť a arabské paláce pútajú návštevníkov z celého sveta. Alhambra je najnavštevovanejšou pamiatkou celého Španielska a záujem je taký obrovský, že počet vstupeniek do jej najkrajšej časti, Palacios Nazaríes, je limitovaný.

Alhambra je zložená z troch častí. Prvá je Alcazaba, najstaršia časť Alhambry, do ktoré nie je za potreby kupovať vstupenku vopred. Vstupenka nie je viazaná na čas vstupu. Druhá časť je Palacio de Generalife, dom záhradného architekta a jeho záhrady. Rovnako ako pri Alcazabe sa dajú kúpiť vstupenky v daný deň a dajú sa využiť hocikedy. Tretia časť sú arabské paláce, Palacios Nazaríes, ktoré sú najbohatšie zdobené. Počet vstupeniek do ich priestorov je obmedzený a je viazaný na presný čas vstupu.

Výhľad na Alhambru zo záhrad Generalife, Granada, Andaluzia, Španielsko
Výhľad na Alhambru zo záhrad Generalife

Kde zohnať lístky na Alhambru?

 1. oficiálna webstránka
  – cena lístka na všetky tri časti Alhambry je 14,85 €
  – lístky sa dajú kúpiť maximálne 3 mesiace dopredu
  – ak sú lístky vypredané, priebežne sledujte, či niekto nezrušil rezerváciu (tak sme sa k lístkom dostali my)
 2. cestovné agentúry
  – za svoje služby pýtajú niekoľkonásobné ceny POZOR! existujú agentúry, ktoré vám poskytnú tour na Alhambru, ale iba do jej neplatených častí. Ich ceny sa pohybujú v rozmedzí 11 – 15 €
 3. Granada Card
 4. ak sú lístky vypredané, stále je možnosť ísť v neobmedzenom čase na Alcazabu a Generalife, alebo si skúste zakúpiť lístky na nočnú prehliadku

Audio sprievodca zadarmo

Odporúčam si dopredu stiahnuť do mobilu bezplatnú aplikáciu Cooltura. V komplexe sa nachádza množstvo tabuliek s QR kódom, ktorý si stačí naskenovať a vypočuť si audio nahrávku v anglickom, nemeckom, španielskom alebo nórskom jazyku 😉

 Prenádherné Palacios Nazaríes, Granada, Andaluzia, Španielsko
Prenádherné Palacios Nazaríes

Alhambra, perla Granady, perla Andalúzie

Počas dvoch týždňov v Andalúzií sme si všimli, že mnohé historické názvy začínajú na A, čo nám prišlo na španielčinu nezvyčajné. Pôvod týchto slov je v arabčine, A-čko na začiatku je pozostatok členu spojený so slovom. Aj názov Alhambry vznikol spojením členu a základu slova, v tomto prípade z arabčiny hambra – červený.

Komplex stredovekých palácov a pevností Alhambra v preklade znamená “Červené opevnenie.” S veľkou pravdepodobnosťou je názov odvodený od farieb vonkajších múrov, ktoré mali pôvodne tehlovočervenú farbu.

Alhambra a jej červenkasté hradby, Granada, Andaluzia, Španielsko
Alhambra a jej červenkasté hradby

Alhambra začala vznikať ako malá pevnosť v 9. storočí. Bola ľahko dobytná a nedokázala obrániť ani vlastnú armádu. Výstavba bohato zdobených palácov pre maurských vladárov začala až koncom 13. storočia. Vnútorná výzdoba je pripisovaná panovníkom Jusufovi I. a Muhammadovi V. Počas vládnutia dynastie Nasrid boli do palácových komplexov a záhrad Generalife dovedený zavlažovací systém, čo Alhambru ešte viac premenilo na sídlo vladárov.

V roku 1492, kedy bola pri moci Izabela I. Kastílska so svojim manželom Ferdinandom II. Aragónskym, bolo okolie Granady získané katolíkmi naspäť. Posledný sultán z dynastie Nasrid sa vzdal Alhambry bez boja a bez toho, že by bola pevnosť napadnutá. Následkom vplyvu náboženského fanatizmu bolo vyháňanie moslimov a židov z Pyrenejského poloostrova, čo viedlo k zhoršeniu regionálnej ekonomiky.

Palacios Nazaries, Granada, Andaluzia, Španielsko
Súčasť zavlažovacích systémov v maurských palácoch

Získanie Alhambry kresťanmi viedlo k znehodnocovaniu jej interiérov a veľkému “upratovaniu.” Časť palácov bola zničená a prestavaná do renesančného štýlu, nesúc meno ich stvoriteľa Karola V. Jednoduchosť palácu, ktorý narúša komplex Alhambry, a priam s nim kontrastuje, vidno už z diaľky, najlepšie z vyhliadky Mirador de San Nicolás. Palacio de Carlos V. je pre väčšinu turistov nezaujímavá stavba, preto sa do nej neplatí žiadne vstupné.

Samotná Alhambra ležala v žalúdku viacerým ľuďom. V 19. storočí vyhodili do luftu niektoré veže. Neskôr, počas francúzskej okupácie, chcel celú Alhambru vyhodiť do vzduchu Napoleon. Tomu zabránil jeho vlastný zranený vojak, ktorý zostal na hradbách a znehodnotil výbušninu. Ťažko povedať či to robil kvôli záchrane svojho životu alebo záchrane palácov. Po týchto incidentoch sa šťastie konečne usmialo aj na samotnú Alhambru a začali sa veľké reštaurátorské práce, financované kráľovskou korunou. Dnes je Alhambra najnavštevovanejšou pamiatkou Španielska a niet sa čomu diviť 😉

Renesančný Palacio de Carlos V. je súčasťou Albambry, Granada, Andaluzia, Španielsko
Renesančný Palacio de Carlos V.

Nám sa s veľkým šťastím podarilo zohnať lístky do všetkých komplexov Alhambry, iba tri dni pred jej návštevou. Okrem lístku do Alcazaby a Generalife sme sa tešili aj z lístkov do arabských palácov – Palacios Nazaríes. Palácový komplex je zo všetkých najbohatšie zdobený a jeho prehliadka trvá najdlhšie. Jeho najkrajšou časťou je Patio de los Leones (Levie nádvorie), ktorú zdobí mramorová fontána z dvanástich levov. V minulosti slúžila fontána ako časomiera a každú hodinu prúdila voda z iného leva. Po získaní Alhambry, chceli kresťania zistiť, ako tento mechanizmus funguje a hodiny rozobrali. Tie však prestali pracovať.

Patio de los Leones - najkrajšie nádvorie v španielskej Alhambre
Patio de los Leones – najkrajšie nádvorie v Alhambre
Maurský sloh v Alhambre, Granada, Andaluzia, Španielsko
Maurský sloh je typický svojou členitosťou

Nám sa zo všetkých najviac páčil Palacio de Generalife, dom záhradného architekta a jeho záhrady. Postavené boli až začiatkom 14. storočia. Živé ploty, ruže a fontány tvoriace labyrint v kombinácii s priamym výhľadom na Alhambru a jej hradby chytí za srdcia aj nemilovníkov flóry, ako sme my.

Záhradný labyrint Generalife, Alhambra
Pokoj v záhradnom labyrinte
Palacio de Generalife, dom záhradného architekta, Granada
Palacio de Generalife, dom záhradného architekta
Záhrady v Generalife sú perfektným miestom pre portrétne fotenie
Záhrady v Generalife sú perfektným miestom pre portrétne fotenie 🙂

Lístky sme mali aj na Alcazaba de Granada, ktorá je najstaršou, ale najmenej zachovanou časťou pevnosti. V tejto časti sa nachádzajú veže, na ktorých boli po prvé zavesené zástavy kráľovnej Izabely I. Teraz tu vlaje španielska a grandská vlajka so symbolom granátového jablka. Alcazaba  je plná vyhliadok na všetky svetové strany. Ako na dlani sa nám rozprestiera Granada a aj pohorie Sierra Nevada.

Alcazaba de Granada, Andaluzia, Španielsko
Alcazaba de Granada je plná vyhliadok na všetky svetové strany
Čínsky turisti v Alcazaba de Granada
Táto skupinka prešla Alcazabu iba za 5 minút 😀

Koľko času potrebuješ na Alhambru?

My sme potrebovali aktívne 4 hodiny. 1 a pól hodiny nám trvala obhliadka Generalife a rovnako dlho návšteva Palacios Nazaríes. Alcazabu sme odbavili pomerne rýchlo, za 45 minút. Na obhliadku Palacio de Carlos V. nám stačilo skromných 15 minút. Treba počítať s tým, že komplex je pomerne veľký a Generalife sa nachádza mimo ostatných vstupov.

Alhambru opísali maurský básnici ako “perlu vsadenú do smaragdu.” Po jej návšteve môžem potvrdiť, že mali pravdu. Aj keď Alhambru navštevujú kvantá turistov a sem tam sme sa museli potlačiť či uhnúť, aj napriek tomu to bolo nesmierne čarovné a krásne 😍

Maurský sloh a arabesky v Alhambre
Maurský sloh a arabesky

Čo sa ešte oplatí v Granade vidieť?

Ak chcete v Granade vidieť niečo neobvyklé, najlepšie bude ak zamierite na vrch Sacromonte. Nájdete tu podivnú komunitu “jaskynných” ľudí, ktorí žijú v jaskynkách na južnom svahu kopca. Mnohí sú bezdomovci, niektorí hipisáci. Keď sme stúpali do kopca a z ničoho nič sa za mnou jeden objavil, bolo to dosť nepríjemné, ale inak zaujímavý zážitok.

Na vrchole sa nachádza vyhliadka Mirador de San Miguel, odkiaľ vidno Granadu aj Alhambru.

Obydlia jaskynných ľudí na vrchu Sacromonte, Granada
Obydlia “jaskynných” ľudí na vrchu Sacromonte

Najkrajšia vyhliadka na Alhambru s pozadím Sierry Nevady je Mirador San Nicolás. Tá sa nachádza v historickej štvrti Albayzín, typickej svojimi úzkymi točitými uličkami, zachovanej z čias Maurov. Z Albayzínu schádzame na ulicu Carrera del Darro, uličke smútku, ktorá vyúsťuje z centre Granady.

Ako každé veľkomesto, aj Granada má svoju katedrálu (vstupné 5 €). Z jej bočnej strany sa nachádza Capilla Real de Granada (opäť 5 €), v ktorej je pochovaná Kráľovná Izabela I. a kráľ Ferdinand, ktorí spolu položili základy španielskeho národného štátu.

Katedrála v Granade, Andaluzia
Katedrála v Granade s useknutou vežou

Veľmi významná je fontána Fuente Isabel La Católica Y Colón. Na jej vrchu sa nachádza socha Kolomba s pergamenom znázorňujúcim jeho plány, ako žiada kráľovnú Izabelou I. o finančnú podporu jeho výpravy do Indie. Po významných úspechoch sa kráľovná Izabela rozhodla, že jeho výpravu podporí a tak Kolombus omylom objavil nový kontinent, čo viedlo k vytvoreniu španielskej ríše, nad ktorou slnko nezapadlo.

Fuente Isabel La Católica Y Colón, Granada
Fuente Isabel La Católica Y Colón – žiadosť o finančnú podporu pre objavenie novej cesty do Indie

Granada je študentské mesto, preto nie je zvykom nechávať v podnikoch tringelt. Ak sa chcete najesť lacno (ako študent), odporúčam ulicu Calle Pedro Antonio de Alarcón. Tu nájdete bary a podniky, ktoré nezruinujú váš cestovateľský rozpočet. Na tejto ulici nás zaujala odlišnosť kebabu. Do placky sme ako bonus dostali kukuricu, mrkvu a olivy. Granada je zároveň asi jediným mestom, kde k malému pivu (una caña) dostanete tapas zadarmo.

V prípade voľného večeru odporúčam, zájsť si do jednej z čajovní v centre. Sú ladené v arabskom štýle a ceny sú oproti Slovensku výrazne priaznivejšie 😉

Čajovňa v Granade
Granadské čajovne

Celá FOTOGALÉRIA z Granady