Prečo je Bangkok najlepší cez víkend?

Hlavné mesto najturistickejšej krajiny juhovýchodnej Ázie nemôže vynechať hádam žiaden backpacker. Alebo áno?

Obsah

 

Bangkok nesklamal, aspoň čo sa taxikárov týka 😉 Hneď po vystúpení z autobusu z Chiang Mai nám ponúkali svoj ultraluxusný odvoz na Khao San Raod za 800 baht (vyše 20€), kde sme mali rezervované ubytovanie. To bolo viac ako sme dali za cestu z Chiang Mai obaja dohromady, tak sme sa radšej pobrali nájsť si metro. Nakoniec sme našli autobus, ktorý išiel presne tam kam sme potrebovali a stál 13 bahtov (34 centov) za oboch 😉

Drevená podlaha v starých autobusoch v Bangkoku

Hneď po vystúpení na Khao San Road nás zasiahol americko-austrálsky kultúrny šok. Niet divu, je to predsa najznámejšie ghetto backpackerov na svete. V malom sa tu vyskytujú aj Thajčania ale bránime sa každému očnému kontaktu s nimi. Nechceme predsa z Bangkoku odchádzať s novým oblekom či sakom na mieru, prípadne inou zbytočnosťou, ktorú tu predávajú.

Pad Thai patrilo k našim obľúbenejším jedlám, až kým sme si ho nedali na Khao San Road. Takže pozor na to, kde si dáte street food.

Ubytovanie v Bangkoku 

Naše ubytovanie na tejto ulici je pre nás tiež tak trochu prekliatím. Denne si môžeme vypočuť hudbu z približne desiatich barov naraz, ktoré sú hneď pod nami. Do okna izby nám navyše spieva chlapec, ktorý na to evidentne nemá talent. Jeho falošné spievanie udržuje prázdny bar počas celého nášho pobytu v Bangkoku. Štuple v ušiach tak úplne neriešia našu situáciu so spánkom lebo postele z toľkej hudby neustále vibrujú. Musíme sa každý deň úplne vyčerpať aby sme na takýchto posteliach vôbec zaspali.

Ubytovanie na Khao San Road je síce jedno z najlacnejších v Bangkoku, ale tá úroveň aj tomu zodpovedá. A pokiaľ nie si párty typ, tak si nájdi radšej lepšiu lokalitu. 

Ubytovanie sme mali na najturistickejšej ulici Bangkoku – Khao San Road

Doprava v Bangkoku 

Bangkok nás očaril najmä svojou verejnou dopravou. Používali sme ju na dennej báze, pričom sme si úplne zamilovali staré autobusy s drevenými podlahami. Dá sa s nimi lacno dostať aj na letisko. Najväčšie čaro starých autobusov bolo, že sa úplne minimalizovala  pravdepodobnosť stretu s turistami.

Obľúbili sme si aj lodnú dopravu. Za pár drobných sme sa povozili po rieke ale aj po zastrčenejších kanáloch mesta.

Aj keď sú staré, všade funguje klimatizácia. Alebo sme mali šťastie
A takto vyzerajú školské autobusy v Bangkoku
Radosť byť školákom v Bangkoku 🙂
Dostali sme možnosť nazrieť aj do menej prebádaných častí veľkomesta

TOP miesta v Bangkoku 

Vyberáme sa aj do unikátneho múzea medicíny, ktoré je situované v nemocnici Siriraj neďaleko centra. Je trochu zložité to nájsť v spleti všetkých oddelení a motajúcich sa pacientov ale vždy sa našiel niekto kto nás usmernil.

Múzeum je zložené z 5 oddelení (patológia, forenzná medicína, parazitológia, anantómia, prehistorického múzea a laboratória). Vstupné pre cudzincov je 200 baht (5,20€). Ak si už niekedy bol na Body Exhibition tak toto je veľmi podobné, až na to, že tu sa nachádza aj veľa deformovaných telíčok novorodencov a veľa siamských dvojičiek. Veľkou nevýhodou je, že o danej chorobe/deformácii sme si nemohli nič prečítať lebo jediné popisky boli v thajčine.

Nachádza sa tu aj malá foto expozícia venovaná katastrofe tsunami, ktorá postihla Thajsko v roku 2004.

Vstup do múzea medicíny v nemocnici Siriraj. Vo vnútri je z pochopiteľných dôvodov zakázané fotografovať.

Grand Royal palace patrí medzi “must see” v Bangkoku. To čo sme ale videli boli len čínsky turisti chodiaci vo vlnách, organizovaní uškriekaným sprievodcom s megafónom. Aj keď sa zdá, že celý palác je obrovský a turisti sa tu ihneď rozpŕchnu, opak je pravdou.

Sprístupnený je iba malý kúsok celého areálu, kde sa na seba ľudia doslova tlačia a strkajú do seba. Áno, je to architektonicky naozaj pekné miesto, ale vôbec sme si to neužili. Pri vstupe kontrolujú vhodnosť oblečenia, zakázané sú napríklad aj dlhé legíny, ktoré mala Janka na sebe. Nejaké handry na zahalenie tu poskytujú za 80 bahtov (2€) ale za 100 bahtov (2,50€) si ich možeš rovno kúpiť v priľahlých obchodíkoch. Vstupné je 500 bahtov (12,5€) a do areálu vedie iba jediná brána, ktorá je situovaná pri Sunam Luang (kráľovské krematórium).

Emerald Buddha
Malý model Angkor Watu
Pri kráľovskom paláci
A takáto je skutočnosť, všade samí turisti
Kráľovské krematórium Sunam Luang

Chrámy, ktoré sa v Bangkoku oplatí navštíviť sú Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan, ku ktorému sa dá dostať loďou za 4 bahty (9 centov) a Wat Sraket (Golden Mount), odkiaľ je aj pekná vyhliadka na mesto. V centre je chrámov samozrejme viac než dosť, ale väčšina je zahalená lešením. Po Chiang Mai sme už tak trochu “pagoda out”. Pričom tie bangkokské chrámy nám ani z ďaleka neprídu také rôznorodé ako tie z Chiang Mai.

Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan
Pri ceste na Wat Sraket
Stupa na vyhliadke Wat Sraket
Wat Ratchabophit Sathitmahasimaram Ratchaworawihan
Loha Prasart

Bangkok cez víkend je najlepšia voľba 

Na víkend ponúka Bangkok čosi naviac. Preto ak sem plánujete krátkodobú návštevu, odporúčam napasovať si Bangkok do vášho harmonogramu na víkend.

Chatuchak weekend market je najväčší market v celom Thajsku. Dá sa tu kúpiť najmä oblečenie, topánky, tašky, suveníry ale aj rastliny a hocičo iné. Naopak, elektroniku ponúka asi len jeden stánok na celom trhu, teda aspoň my sme viac nevideli. Ale aj tak vážne, kto by si kupoval mobil na Miletičke? 🙂

Niektorí predavači nás vidia ako chodiacu peňaženku. Úžasným príkladom bola pani, ktorá najprv zapýtala 20 baht za thajskú vlajku, potom zopakovala 20 baht a nakonic keď sme išli platiť, zapýtala 90 baht (2,30€).

Na druhej strane sme slávili úspech, keď sme zohnali po troch mesiacoch v juhovýchodnej Ázii sandále na Jankinu “big foot” o veľkosti EU40, ktoré by sa jej páčili a mali zároveň aj neeurópsku cenu.

Tovaru sú tu celé tony, stačí si vybrať

Cez víkend sa dá vychytať aj Muay Thai ZADARMO! A to len kúsok od Chatuchak marketu v budove televízneho štúdia Channel 7. Pointa je v tom, že zápasy thajského boxu sa vysielajú live v televízii, preto tam potrebujú mať čo najviac ľudí ako komparz v publiku.

Zápasy začínajú každú nedeľu cca o 14:30. Ale pozor! Aby mal človek nejaké rozumné miesto (ideálne úplne hore, kde sa dá aj oprieť o stenu), tak treba prísť už o 12:00, aby si bol v prvej vlne ľudí, čo púšťajú dnu.

A aj keď sme si museli dve a pol hodiny počkať, bolo na čo pozerať. Okrem perfektného predstavenia, ktoré predviedli bojovníci, sú perfektní aj domáci Thajci, ktorí si súboje naozaj užívajú. Pri nás sedela jedna babička, ktorá napriek svojmu vyššiemu veku furt pokrikovala, smiala sa a každé kolo stávkovala na svojho favorita.

Neboli sme na žiadnych iných platených zápasoch, ale čo som čítal na internete recenzie, tak tie v Channel 7 Studio majú najlepšiu atmosféru 😉

Dobrovoľných komparzistov je každý týždeň viac ako treba, niektorí sa ani nedostanú dnu
Čelenka, ktorú má bojovník na hlave sa nazýva Mongkol. Je to duchovný objekt, ktorý chráni bojovníka pred možným nebezpečenstvom
Zadrhni sa!
Marovačka ako sa patrí, troch odnášali na nosidlách
Po prestávke odlietali z bojovníkov efektné kvapky vody.
Stávkovaniu rozumeli snáď iba domáci

Floating markets sa konajú vo väčšine prípadov iba cez víkendy. Asi najdostupnejším je Taling Chan floating market, kam sa dá lacno dostať autobusom číslo 79. A tiež sa dá spraviť 3 hodinový výlet na lodi v cene 99 bahtov (2,50€). V pracovné dni fungujú niektoré iné floating markety ako Khlong Suan floating market, Damnoen Saduak floating market či Don Wai floating market ale tieto sa nachádzajú ďalej od centra Bangkoku.

Dá sa tu aj najesť
Už v samotnom prístave sú fotogenické tetušky na lodiach so svojim tovarom

Za návštevu určite stojí Chinatown. Po zotmení, nám to žiaľ už nevyšlo. Nonstop preplnená ulica so samými svetielkujúcimi bilboardami s čínskymi nápismi.

Chinatown je zaujimavý už cez deň. No určite sa oplatí prísť aj po zotmení
Ozdoby v červeno zlatých farbách nemôžu chýbať

Úplne zbytočnou zastávkou bol pre nás Siam square. Nachádza sa tu toľko nákupných centier, že sa v tom musia ťažko orientovať ešte aj domáci. A okrem toho tu nie je nič. Neďaleko odtiaľ sa nachádza len Lumpini park, kam chodia domáci športovať.

Siam square ponúkol aspoň túto mačicu
Výzdoba v jednom z mnohých nákupných centier
Lumpini park, zeleň v betónovej džungli

Kam ísť v Bangkoku v prípade príznakov tropických chorôb? 

V Bangkoku sa nám začínajú vyskytovať prvé väčšie problémy na ceste. Vďaka tomu sme mali česť zavítať aj do nemocnice v Bangkoku (Hospital for Tropical Diseases) a podrobiť sa výsluchu a krvným testom. Bohuvďaka s negatívnym výsledkom. Inak je to nová nemocnica s anglicky hovoriacim personálom, kde všetko ide ako švajčiarske hodinky.

Nanešťastie predpísané lieky Janke spôsobili len ďalšie problémy,  tak ich aj po dvoch dňoch vysadila úplne a liečila sa len kľudovým režimom. Preto sme museli vynechať návštevu historického parku Ayutthaya.

A navyše nám nechcel na počítači nabehnúť Windows a hrozilo, že prídeme o všetky fotky z Mjanmarska. Ich záchrana nás zamestnala na ďalšie 4 dni. (Ako som skoro prišiel o fotky z Mjanmarska)

Mjanmarsko bola jedna z TOP krajín ktoré sme navštívili v JV Ázií. Prísť o fotografie z nej by bola tragédia

Ako dlho zostať v Bangkoku? 

Ideálne na 2 až 3 plné dni a samozrejme cez víkend, kvôli vyššie spomínaným atrakciám.

Celá FOTOGALÉRIA z Bangkoku

Celá FOTOGALÉRIA z Muay Thai

2 thoughts to “Prečo je Bangkok najlepší cez víkend?”

Leave a Reply