Pokračujeme na juh Kambodže na prekrásny ostrov Koh Rong s bielym pieskom a priehľadnou vodou. Ale ešte predtým si urobíme obchádzku a navštívime menej známe miesta Kambodže.
Obsah
- Kampong Trach a Kampot
- Národný park Bokor
- Tragikomická doprava na ostrov Koh Rong
- Ubytovanie veľmi nerieš
- Doprava na ostrove je trochu drahšia
- Aktivity na ostrove
- Ceny a domáci
- Záver
Kampong Trach a Kampot
Zastavujeme na Kampong Trach. Málo známa oblasť sa môže popýšiť vápencovou horou, v ktorej sa nachádza jaskyňa pripomínajúca Batu cave v Kuala Lumpur. Je len o čosi dosť menšia a vstupné je 1 USD. Z druhej strany hory sa nachádza vodná jaskyňa, ktorá pripomína skôr jaskynné jazierko a dá sa v nej okúpať. Na záver sme si vyšľapali do okna v útese odkiaľ sme mali pekný výhľad na okolité polia a palmy.
Na obed sme sa zastavili v meste Kampot. Všade okrem bežného jedla ponúkajú aj happy pizzu s marihuanou. Je to najzábavnejšia vec akú tu môžete urobiť, lebo v príjemnom koloniálnom mestečku nie je čo pozerať. Nanajvýš kruhový objazd s obrím durianom. Zastavili sme sa ešte na soľných políčkach pri Kampote. Keď sme sa dozvedeli, že jediné čo sa tu dá robiť je pozrieť si dokument, tak sme sa radšej pobrali ďalej.
Národný park Bokor
Aj keď nie je najlepšie počasie odbáčame do Národného parku Bokor. Je to najväčší národný park v Kambodži. Na vrchol vedie kľukatá cesta s veľkým prevýšením, čo je ideálne pre tých ktorí sa chcú vyšantiť na motorkách.
Cestou na vrchol sa nachádza veľká socha Budhu. Kúsok od neho je schátraná rezidencia kráľovskej rodiny, zaujímavé miesto ak máte radi urbex 😉 Navštívili sme lokalitu 100 ryžových políčok ale vyzerá to iba ako rozhádzané kamene. Nie je to nič, čo by bolo treba vidieť.
Kedysi bolo najväčšou atrakciou národného parku schátrané kasíno na Bokor Hill station. To je už ale minulosť a teraz tam stojí zrekonštruované Casino Le Bokor Palace 😀 Za zmienku stojí maličký opustený kresťanský kostolík neďaleko kasína. Jeho kamenné steny nám pripomínajú domov a je zároveň tým najlepším čo národný park ponúka.
Návšteva národného parku Bokor nie je to práve orechové a určite by sme sem pri našej najbližšej návšteve Kambodže už nezamierili. Prekvapivé je, že na to čo park ponúka tu bolo celkom veľa turistov. Navyše sa tu vo veľkom stavia a čaká sa na príchod dovolenkárov, najčastejšie to budú čínaky turisti. Naopak na jaskyňu v Kampong Trach by sme sa kľudne vybrali opäť. Je to veľmi pekné miesto a aj jeho okolie je veľmi pohľadné.
Záver dňa trávime v prímorskom mestečku Sihanoukville. Ten okrem jednej sochy na kruhovom objazde tiež nemá čo ponúknuť. Má však príjemnú prímorskú atmosféru a to je dôvod prečo sme sem zamierili. Pláže sú síce plné odpadkov ale voda je na kúpanie použiteľná. Dlho sa tu však nezdržíme. Naša cieľová stanica je Koh Rong, ostrov s bielym pieskom a priezračné čistou vodou.
Tragikomická doprava na ostrov Koh Rong
Za lístok na speedboat sme agentúre v Sihanoukville zaplatili po 22 USD, v prístave stoja 20. Ráno nás tuk tuk vyzdvihol pred agentúrou. Celá ceremónia ohľadom prístavu a transportu loďou sa nejako zamotala a z prístavu sme odišli o trištvrte hodiny neskôr.
Cesta loďou má trvať iba 30 minút, no do prístavu sme dorazili až o hodinu a pol. Chlapci z lode si ešte chceli privyrobiť tesne pred hlavným prístavom strhli riadenie smerom na Coconut beach, kde urobili boat taxi v rámci ostrova a až potom zamierili do hlavného prístavu. Takže presun na 30 kilometrov vzdialený ostrov nám trval tri a pol hodiny, keď počítame aj presun minibusom od agentúry.
Pozor, speedboat nemusí svojou rýchlou jazdou sadnúť každému, ale iná cesta nie je.
Hneď ako sme vystúpili z lode sme vedeli, že si tu predĺžime pobyt. Krásna voda a biely piesok s reštauráciami priamo na pláži upútali aj baby, ktoré plažovanie vôbec nemusia.
Ubytovanie veľmi nerieš
Ubytovanie sme mali zarezervované dopredu. Nebolo veľmi z čoho vyberať, všetky ubytovania na ostrove sú na jedno kopyto. Drevená kmérska chatrč s medzerami v podlahe a v stenách. To umožňuje komárom bezproblémovo preniknúť do príbytku a moskitierky sú väčšinou deravé.
Recenzie sú na každé ubytovanie viac menej rovnaké. Nadštandardom je klimatizácia, za ktorú si priplatíte. My sme ju nemali a vôbec nám nechýbala. V noci nám bola skôr zima ako teplo ale to len preto, že sme ostrov navštívili v období sucha, kedy sú teploty najnižšie.
Chatky vyzerajú navonok veľmi pekne, majú terasu a takmer všetky ubytovania sú situované hneď na pláži. Ceny izieb sú napriek nižšiemu štandardu vyššie ako vo vnútrozemí Kambodže. Na ubytovaní je najdôležitejšia poloha! My sme ho mali neďaleko hlavného prístavu.
Výhodou boli nižšie ceny v reštauráciách a ušetrené peniaze na preprave v rámci ostrova. Nevýhodou je veľa turistov a vraj je to aj najškaredšia časť ostrova. V odľahlejších častiach ako napríklad Lonely beach si užijete menej turistov, avšak aj menej služieb a vyššie ceny.
Doprava na ostrove je trochu drahšia
Ak sa rozhodnete pre ubytovanie v inej časti ostrova ako je okolie prístavu, budete sa tam musieť nejako dopraviť. Najlacnejšia forma je boat taxi, ktoré stojí 5 USD za jazdu, ale budete si naň musieť počkať. Na ostrove existuje aj mototaxi ale stojí 10 USD , dá sa zohnať v prístave alebo stačí poprosiť domáceho. Ak by ste si chceli požičať skúter, tak aj taká možnosť existuje. Denný prenájom stojí až 20 USD ale cesty tu veľmi nemajú, takže sa jazdí väčšinou po pláži 😉
Aktivity na ostrove
Tento ostrov je ako stvorený na ničnerobenie. Dokonca až tak moc, že sme sa okrem večerných prechádzok nevybrali ani len na naďalekú Long beach.
Chceli sme ísť aj na celodenný výlet po ostrove s agentúrou Adam Adventure ale akurát v dni kedy sme tu boli neúradovali. Cena tohto výletu je 25 USD ale je nabitý programom a všetko potrebné je v cene.
Je tu aj možnosť zažiť zip line. Ale na to sa dá ísť aj hocikde inde a na takom krásnom mieste je to skôr strata času.
Na ostrove sa dá aj šnorchlovať. Ak nemáte vlastný šnorchel, dá sa zapožičať už za 2 USD. Najlepšie miesta na šnorchlovanie sa ale nachádzajú na odvrátenej strane ostrova na pláži Lonely beach.
Svetielkujúci planktón sme našli aj na južnej časti pláže 4K počas večernej prechádzky. Deň na to sme tam stretli aj medúzky.
Ceny a domáci
Turizmus na ostrove cítiť viac než dosť, najmä pri hlavnom prístave, kde je turistov najviac. Z domácich sa na nás za celú dobu na ostrove nikto ani raz neusmial. Aj keď sme pozdravili alebo poďakovali v ich jazyku, kukali ako teľce a neodpovedali.
Jediný kto sa na nás usmial boli kmérske deti. Zázrakom je, že tu ešte nevzrástli ceny všetkého na niekoľkonásobok. Obávam sa, že onedlho príde ten čas, kedy to zo dňa na deň urobia.
Tu je malý prehľad cien jedla a potravín v hlavnom prístave:
- banány – 1,5 USD
- veľká voda – 0,75 – 1 USD
- voda z bandasky (refil) – 0,5 USD
- hlavné jedlo – od 3,5 USD
- pizza – od 6 USD
- raňajky – 2 – 5 USD
- ovocný šalát – 1,5 USD
- plechovka Coca coly – 0,75 – 1 USD
- lokálna ľadová káva – 0,5 – 1 USD
- pivo – 0,75 – 1 USD (častokrát zdarma k hlavnému jedlu)
Podľa toho čo sme počuli, sú ceny jedla v odľahlejších častiach ostrova výrazne vyššie. Ale ako náhradu za to máte pláž sami pre seba.
Záver
Na ostrove Koh Rong sa trepotajú kambodžské vlajky, ktoré sa nám ani zďaleka nespájajú s rajom aký sme tu videli. Ale je to tak! Kambodža má okrem Angkor Watu aj takéto kambodžské Maldivy, kde môžete na jednom mieste zažiť príjemne jemný biely piesok, čistučkú vodou a svetielkujúci planktón. Túto destináciu si zamilujú aj neplážové typy. Dôkazom toho je moja priateľka s jej sestrou, ktoré pláže skôr nenávidia ale sem sa chcú ešte vrátiť 🙂 Pri ceste na juh odporúčame ešte návštevu Kampong Trach. Je ale dosť z cesty a doprava bez vlastného auta je komplikovaná, preto svoju návštevu treba zvážiť. Miesto, ktoré bolo pre nás sklamaním a pohltilo veľa času bol národný park Bokor.