Kuala Lumpur na 4 noci nestačí

Pred naším odchodom sme na Kuala Lumpur nepočuli príliš pozitívne ohlasy, skôr naopak. Aj napriek tomu sme tomuto mestu dali šancu, zostali tu 4 noci a neľutujeme!

Boh vojny a víťazstva Kartikeya, Batu caves, Kuala Lumpur, Malajzia

Obsah:

Transfer z letiska v Kuala Lumpur

Pre dopravu z Medzinárodného letiska Kuala Lumpur (KLIA) ti odporúčam preštudovať stránku: https://www.toandfromtheairport.com, nájdeš na nej naozaj cenné rady o transporte hádam na všetky letiská sveta. Pri menších letiskách sa žiaľ môže stať, že informácie nie sú úplne aktualizované.

Z terminálu KLIA sme použili autobus spoločnosti Star Shuttle za 12 RM (2,40€). Zastavil aj na KLIA2 a vysadil nás na autobusovej stanici KL Sentral v samom centre Kuala Lumpur. Raz sme použili autobus inej spoločnosti za 10 RM ale vysadil nás niekde inde ako mal, takže sme aj tak doplatili na doprave po meste.

A pri odlete z Kuala Lumpur si dvakrát dobre skontrolujte, z ktorého terminálu ti ide let, pretože terminály KLIA a KLIA2 sú od seba vzdialené niekoľkominútovou jazdou autobusom.

Nadzemka (KL Monorail) a mrakodrapy metropoly Kuala Lumpur, Malajzia
V Kuala Lumpur majú komplexnú sieť verejnej dopravy

Doprava v Kuala Lumpur

Ak chceš prejsť mesto za pomoci verejnej dopravy, držím ti palce. Tú totiž nepozná ani väčšina domácich. Sieť verejnej dopravy je na špičkovej úrovni, ale aj napriek tomuto faktu ju veľa ľudí nevyužíva. My sme využívali integrovanú železničnú dopravu, ktorá má skratku LRT, zadarmo autobusy GoKL a samozrejme Uber. Bez neho by sa nám asi nepodarilo dostať sa ku niektorým zaujímavostiam, prípadne by sme sa v tom teple uchodili k smrti.

So železničnou dopravou ti určite budú vedieť poradiť tvoji ubytujúci, je najjednoduchšia na orientáciu. Ešte tu majú samozrejme autobusy, metro (MRT) a nadzemku (KL Monorail), ktorá pokrýva väčšinou centrum, ale nie je príliš rýchla. Ak sa rozhodneš pre tento druh dopravy, priprav si veľa jedno a päť ringitoviek, automaty veľké bankovky nepapajú 😉

Čo sú to tie autobusy GoKL?

Sú to bezplatné 4 linky autobusov, ktoré spájajú to najužšie centrum a pre turistov aj tie najdôležitejšie pamiatky. Je určená pre všetkých domácich aj turistov. A prečo? Viac sa dočítaš na tejto stránke GoKL + mapka.

Bezplatné autobusy GoKL, Kuala Lumpur, Malajzia
S GoKL autobusmi sa dá pozrieť väčšina dôležitých atrakcií v Kuala Lumpur a zadarmo 😉

TOP miesta v Kuala Lumpur

1) Batu Caves

Jednoznačne najväčším lákadlom pre turistov v Kuala Lumpur sú Batu Caves. Nikde v Malajzii sme nevideli toľko turistov ako tu a niet divu. Sú jednou z najpopulárnejších hinduistických svätýň nachádzajúcich sa mimo Indie.

Najlacnejšia možnosť ako sa sem dostať je železnicou LRT. Vstup do najhlavnejšej jaskyne je bezplatný. Povolený je iba zahaleným ženám, ale za 5 RM (1€) sa dá vypožičať šatka na prekrytie nôh. Jaskyňa Dark Cave je spoplatnená, stojí 35 RM (7€) osobu. Ale aj keď ti dajú helmu na hlavu akosi pozabudli na svetlo.

Batu Caves sú naozaj majestátne! Hneď pred vchodom nás víta hinduistický boh vojny a víťazstva Kartikeya. Nasleduje množstvo schodov, ktoré treba na začiatku prekonať. Ich náročnosť je podčiarknutá informačnou tabuľou, na ktorej sa ľudom so srdcovými ťažkosťami neodporúča štverať sa hore.

Uprostred vápencovej jaskyne je postavený hinduistický chrám, v ktorom neustále prebiehajú náboženské obrady 🙂 Atmosféru z duchovného miesta však narúšajú desiatky opíc, ktoré z majú z množstva nezdravého a nakradnutého jedla od turistov podivné výrastky pod ústami.

Boh vojny a víťazstva Kartikeya, Batu Caves, Kuala Lumpur, Malajzia
Hinduistický boh Kartikeya pri majestátnych vápencových jaskyniach
Makaky s keksíkom v ruke a výrastkami pod ústami, Batu caves, Kuala Lumpur, Malajzia
Z čoho asi majú tie divné výrastky pod ústami?
Dievčatko v hinduistickom chráme v Batu Caves, Kuala Lumpur, Malajzia
Dievčatko v hinduistickom chráme v Batu Caves
Hinduistický chrám a náboženské obrady v Batu caves, Kuala Lumpur, Malajzia
Uprostred jaskyne je postavený hinduistický chrám, v ktorom neustále prebiehajú náboženské obrady

2) KL Bird Park

A bez čoho by nebola návšteva Kuala Lumpur kompletná? Bez návštevy svetovo najväčšieho vtáčieho parku, kde sa nachádza približne 3000 kusov vtákov, 200 rôznych druhov. Pre nás bol najzaujímavejším Hornbill, nakoľko sme ho počas celej našej cesty Borneom nezahliadli ani raz. Mali sme také šťastie, že sme ho mohli dokonca aj kŕmiť kúskami ovocia 🙂

Vstupné je 67 RM (13,40€) na osobu a rozhodne to za tie peniaze stojí! Pre podrobné informácie o harmonograme pozrite oficiálnu stránku KL Bird Park 😉 Naša návšteva parku trvala až 5 hodín, pričom nás kamarát nám tvrdil, že nám stačí tak hodina a pol, ale my nie sme dobrá vzorka 😀

Návšteva Bird parku bola tým najkrajším čo sme v Kuala Lumpur zažili 😉

Kŕmenie samičky Hornbilla kúskami ovocia v KL Bird park, Kuala Lumpur, Malajzia
Kŕmenie samičky Hornbilla kúskami ovocia
Samec Hornbilla v KL Bird park, Kuala Lumpur, Malajzia
Samec Hornbilla vyzerá prekvapujúco inak

Celý park je plný farebného vtáctva, ktoré sa nebojí prísť až k tebe a to robí tento park naozaj jedinečným 🙂 Ak sa rozhodneš prísť, určite nevynechajte bird show, tá je 2x denne 😉

Tiež určite odporúčame kŕmenie papagájov. Za 2 RM si môžeš pre ne zakúpiť mliečko v kalíšku. Tie malé potvorky si na teba nasadajú ako keby boli tvoje vlastné, samozrejme len pokiaľ máš mliečko 😉

Oproti Bird Parku sa nachádza aj Orchid & Hibiscus Gardens, ktoré sú bezplatné. Nám sa tu páčilo najmä prevedenie záhrad.

Papagáj hrajúci basketbal počas Bird show v KL Bird park, Kuala Lumpur, Malajzia
Počas Bird show sa ukázali najmä papagáje – hrali basketball, počítali, šmýkali sa po šmykľavke a lúštili detské hlavolamy 🙂
Kŕmenie papagájov mliekom, KL Bird park, Kuala Lumpur, Malajzia
Papagáje neváhajú vyliezť aj na turistov ak im dajú mliečko 🙂

3) Petronas Towers

Asi najznámejšie z toho, čo Kuala Lumpur ponúka sú ikonické mrakodrapy Petronas Towers. Oplatí sa ich navštíviť cez deň aj v noci. Pekný je aj priľahlý parčík s fontánami 🙂

Čo sa týka výhľadov z Petronas Towers, tá pozostáva z dvoch vyhliadok. Prvou zastávkou je prepojovací most a potom sa ide skoro na vrchol jednej z veží s výhľadom na Kuala Lumpur zo všetkých strán. Lístky sa oplatí zakúpiť online na presne stanovený čas, si sa vyhol tomu, že lístky budú vypredané.

Pohľad na Petronas Towers zo spodu, Kuala Lumpur, Malajzia
Na odfotenie Petronas Towers treba poriadne širokouhlý objektív 😛

4) KL Tower a KL Forest Eco Park

Alternatívou je vyhliadka z televíznej KL Tower, z ktorej máte celé mesto ako na dlani, a za výhodnejšiu cenu 52 RM (10,40€). Pod televíznou vežou sa nachádza aj voľne dostupný KL Forest Eco Park, kde sa nachádza aj krásny canopy walk. Na tomto mieste zažiješ doslova prales v centre mesta a nechýbajú tu ani makaky 😉

Canopy walk v mestskej džungli a KL Tower, Kuala Lumpur, Malajzia
KL Forest Eco Park – prales v centre Kuala Lumpur 😉

5) Sútok riek Gombak a Klang

Aj keď sa to kvôli výškovej výstavbe v okolí nezdá, ide o jedno z najvýznamnejších miest v Kuala Lumpur. Mešita Masjid Jamek sa nachádza na sútoku dvoch riek – Gombak a Klang. Tvoria bahenný sútok, čo v malajskom preklade znamená Kuala Lumpur. Práve podľa tohto miesta dostala metropola svoje pomenovanie 🙂

Mešita Masjid Jamek na sútoku riek Gombak a Klang, Kuala Lumpur, Malajzia
Mešita Masjid Jamek na sútoku riek Gombak a Klang

6) Námestie Merdeka

Hneď vedľa mešity sa nachádza námestie Merdeka, ktorého dominantou je vysoký stožiar s vejúcou malajzijskou vlajkou. Oproti cez cestu sa črta Sultan Abdul Samad Building v koloniálnom štýle, ktorá bola svedkom mnohých historicky dôležitých udalostí krajiny.

Sultan Abdul Samad Building a mrakodrapy metropoly Kuala Lumpur, Malajzia
Sultan Abdul Samad Building v popredí

7) Central market

Neďaleko Masjid Jamek stojí Central market, kde sa dajú nakúpiť suveníry najširšieho spektra. Tričká tu stoja 15 RM (3€), čo je výrazne menej ako v Chinatowne.

Central market v Kuala Lumpur plný suvenírov, Malajzia
Pokľudnejšia atmosféra v Central markete

8) Chinatown

Kuala Lumpur je multikultúrne mesto a nikoho neprekvapí, že v samom centre na ulici Jalan Petaling sa nachádza aj Chinatown. Tento Chinatown je známa turistická pasca, kde sa snažia turistov ošklbať o všetko čo majú. Tie isté tričká, ktoré predávajú v Central markete o pár metrov ďalej, tu predávajú za 25 RM (5€). Ani zjednávanie tu veľmi nefunguje. Každopádne sa tu môžeš motivovať a kúpiť to inde za nižšie ceny 😛

Napriek vyšším cenám suvenírov sa Chinatown určite oplatí navštíviť, kvôli typickej výzdobe 🙂

Pečené gaštany v Chinatown, Kuala Lumpur, Malajzia
Pečené gaštany v Chinatowne sme naozaj nečakali, milo nám pripomenuli domov 🙂
Chinatown zdobený lampiónmi, Kuala Lumpur, Malajzia
Chinatown zdobený lampiónmi 🙂

9) Hinduistický chrám Sri Maha Mariamman Temple

V samom centre mesta sa nachádza aj hinduistický chrám Sri Maha Mariamman Temple. Je to opäť niečo nové, posilňujúce náš dojem z multikultúrneho Kuala Lumpur 🙂 Pred vstupom do chrámu sa treba vyzuť a topánky nechať vonku.

Hinduistická svätyňa Sri Maha Mariamman Temple, Kuala Lumpur, Malajzia
Sri Maha Mariamman Temple a zdobenie nad hlavnou bránou
Bohovia a bohyne v hinduistickom chráme, Kuala Lumpur, Malajzia
Hinduizmus má stovky bohov a bohýň

10) National Mosque of Malaysia

Bezplatne môžeš navštíviť National Mosque of Malaysia kde ti zadarmo požičajú aj odev na zahalenie. Táto mešita však nebola tá najkrajšia z Kuala Lumpur 😛 Oproti mešite sa nachádza železničná stanica Kuala Lumpur KTM Station, ktorá kvôli svojej typicky indickej architektúre stojí za pozornosť.

National Mosque of Malaysia so svojou charakteristickou hviezdicovitou strechou, Kuala Lumpur, Malajzia
National Mosque of Malaysia so svojou charakteristickou hviezdicovitou strechou
National Mosque of Malaysia, Kuala Lumpur, Malajzia
Potulky po National Mosque of Malaysia

11) Federal Territory Mosque

Obrovským prekvapením bola pre nás mešita nachádzajúca sa úplne mimo centra a takmer bez turistov. Hneď po príchode do Federal Territory Mosque si nás odchytili, vyzuli, obliekli a usadili do kancelárie pre zahraničných turistov.

Dostali sme súkromnú sprievodkyňu, ktorá nás hneď na začiatku uistila, že celý sprievod je zadarmo, a že to robia v rámci dobrovoľníckeho projektu. V mešite sme nečakane strávili dve a pol hodiny, pričom sme mali možnosť sa zúčastniť aj modlitby a čítania Koránu a boli nám zodpovedané všetky naše otázky o islame 🙂 Ku koncu sprievodu nám podarovali anglický preklad Koránu.

Kupola a interiéry Federal Territory Mosque, Kuala Lumpur, Malajzia
Federal Territory Mosque, pre nás najkrajšia mešita v Kuala Lumpur 🙂
Federal Territory Mosque, Kuala Lumpur, Malajzia
Farebné zdobenia nad dverami mešity nie je maľované. Je to mramor rôznych farieb

12) National monument

V neposlednom rade je tu ešte National monument, ktorý je venovaný vojakom padlým v bojoch za nezávislosť Malajzie, počas II. svetovej vojny, kedy bola Malajzia okupovaná Japonskom.

Vojenský pamätník National monument, Kuala Lumpur, Malajzia
National Monument sa nachádza na vyvýšenom mieste s pekným výhľadom na mrakodrapy metropoly

13) Pôvodná časť mesta Kampung Baru

V samom centre Kuala Lumpur s najdrahšími pozemkami sa nachádza poľnohospodárska osada Kampung Baru, kde sa podarilo v tieni mrakodrapov zachovať dedinský život. Nachádza sa tu množstvo pôvodných vidieckych domčekov z dreva a prírodných materiálov obkolesených zeleňou. Toto miesto sme dostali ako tip od domácich 🙂

V štvrti Kampung Baru sa nachádza veľmi dobrá a cenovo prístupná reštaurácia Suraya Seafood. Práve tu sme jedli najchutnejšie malajské jedlá a shejky. Pre gastronomické zážitky určite odporúčam 😉

Štvrť Kampung Baru v kontraste s mrakodrapmi veľkomesta Kuala Lumpur, Malajzia
Pôvodná štvrť Kampung Baru v kontraste s mrakodrapmi veľkomesta

Kuala Lumpur ponúka naozaj veľa možností. Ak by sme sa sem ešte niekedy vrátili, rozhodne by sme chceli navštíviť Chow Kit trhovisko, ulicu Jalan Tuanku Abdul Rahmán kde nakupujú domáci za veľmi dobre ceny, FRIM, jazero Titiwangsa, budhistický chrám Thean Hou Temple a hinduistický chrám Srí Kandaswamy Kovil. A ako čerešničku na torte by sme sa okúpali v bazéne s výhľadom na Kuala Lumpur v hoteli Regalia Sultán Ismail 😛

Mláďatá opíc makaky, Batu caves, Kuala Lumpur, Malajzia
Malé zlaté opičky, čo viac dodať? 🙂

Nakoniec môžem zhodnotiť že by sme ešte jeden deň potrebovali, aby sme stihli všetko čo sme chceli. Nakoľko je Kuala Lumpur prestupná stanica do mnohých časti JV Ázie, predpokladám, že sa sem ešte niekedy dostaneme a budeme mať šancu dobehnúť zameškané 🙂

Celá FOTOGALÉRIA z Kuala Lumpur

Celá FOTOGALÉRIA z KL Bird Park