Kuala Lumpur na 4 noci nestačí

Pred naším odchodom sme na Kuala Lumpur nepočuli príliš pozitívne ohlasy, skôr naopak. Aj napriek tomu sme tomuto mestu dali šancu, zostali tu 4 noci a neľutujeme!

Obsah

 

Transfer z letiska v Kuala Lumpur 

Pre dopravu z Medzinárodného letiska Kuala Lumpur (KLIA) si odporúčam preštudovať stránku: https://www.toandfromtheairport.com, nájdete na nej naozaj cenné rady o transporte hádam na všetky letiska sveta. Pri menších letiskách sa žiaľ môže stať, že informácie nie sú úplne aktualizované.

Z terminálu KLIA sme použili autobus spoločnosti Star Shuttle za 12 RM (2,40€), zastavil aj na KLIA2 a vysadil nás na autobusovej stanici KL Sentral. Raz sme použili bus inej spoločnosti za 10 RM ale vysadil nás niekde inde ako mal, takže sme aj tak doplatili na doprave v meste.

A pri odlete z Kuala Lumpur si dvakrát dobre skontrolujte, z ktorého terminálu vám ide let, pretože terminály KLIA a KLIA2 sú od seba vzdialené niekoľkominútovou jazdou autobusom.

 

Doprava v Kuala Lumpur 

Ak chcete prejsť mesto za pomoci verejnej dopravy, držím vám palce, tu totiž nepozná ani väčšina domácich. Sieť verejnej dopravy je na špičkovej úrovni, ale aj napriek tomuto faktu ju veľa ľudí nevyužíva. My sme využívali integrovanú železničnú dopravu, ktorá má skratku LRT, zadarmo autobusy GoKL a samozrejme Uber. Bez neho by sa nám asi nepodarilo dostať sa ku niektorým zaujímavostiam, prípadne by sme sa v tom teple uchodili k smrti.

So železničnou dopravou vám určite budú vedieť poradiť vaši ubytujúci, je najjednoduchšia na orientáciu. Ak sa rozhodnete pre tento druh dopravy pripravte si veľa jedno a päť ringitoviek, automaty veľké bankovky nepapajú 😉

Ešte tu majú samozrejme autobusy, metro (MRT) a nadzemku (KL Monorail), ktorá pokrýva väčšinou centrum, ale nie je príliš rýchla.

V Kuala Lumpur majú komplexnú sieť verejnej dopravy

Čo sú to tie autobusy GoKL? Sú to bezplatné 4 linky autobusov, ktoré spájajú to najužšie centrum a pre turistov aj tie najdôležitejšie pamiatky/miesta. Je určená pre všetkých domácich aj turistov. A prečo? Viac sa dočítate na tejto stránke GoKL + mapka.

S GoKL autobusmi sa dá pozrieť väčšina dôležitých atrakcií v KL a zadarmo

Top miesta v Kuala Lumpur 

Asi najznámejšie z toho, čo mesto ponúka sú ikonické mrakodrapy Petronas Towers. Oplatí sa ich navštíviť cez deň aj v noci. Pekný je aj priľahlý parčík s fontánami. Čo sa týka vyhliadky z Petronas Towers, počuli sme, že za veľa nestojí, pretože prepojovací most medzi mrakodrapmi nie je v až tak veľkej výške. od pozorného čitateľa som dostal info, že prepojovací most je len prvou zastávkou vyhliadky, a potom vás zoberú aj skoro na vrchol jednej z veží s výhľadom na mesto zo všetkých strán. Čo úplne mení situáciu 🙂 Lístky sa oplatí nakúpiť online na presne stanovený čas, aby ste sa vyhli tomu, že lístky budú vypredané. (Ďakujem Braňo Orzságh)

Legendárne Petronas Towers
Ak si chcete odfotiť nočné Petronas Towers spod hlavného vchodu, zoberte si poriadne širokouhlý objektív

Alternatívou je vyhliadka z televíznej KL Tower, z ktorej máte celé mesto ako na dlani, a za výhodnejšiu cenu 52 RM (10,40€). Pod televíznou vežou sa nachádza aj voľne dostupný KL Forest Eco Park, kde sa nachádza aj krásny canopy walk.

KL Forest Eco Park sa oplatí navštíviť, je to doslova prales v centre mesta a nechýbajú tam ani makaky!

Pri návšteve Kuala Lumpur určite nemôžete vynechať návštevu mešity Masjid Jamek, ktorá sa nachádza na sútoku dvoch riek. Hneď vedľa mešity sa nachádza námestie Merdeka, ktorého dominantou je vysoký stožiar s vejúcou malajzijskou vlajkou. Oproti cez cestu sa črta Sultan Abdul Samad Building v koloniálnom štýle, ktorá bola svedkom mnohých historicky dôležitých udalostí.

Mešita Masjid Jamek na sútoku dvoch riek Gombak a Klang. Tvora – bahenný sútok – teda v malajskom preklade – Kuala Lumpur
Sultan Abdul Samad Building v popredí

Neďaleko stojí za návštevu Central market, kde sa dajú nakúpiť suveníry najširšieho spektra (tričká za 15 RM). Hneď odtiaľ môžete pokračovať do Chinatown na ulici Jalan Petaling, kde sa vás budú snažiť ošklbať o všetko čo máte, tie isté tričká vám tu budú predávať za 25 RM a so zjednávaním sme vôbec nepochodili, keďže je to známa turistická pasca. Každopádne sa tu môžete aspoň motivovať a kúpiť to inde za nižšie ceny.

Pokľudnejšia atmosféra v Central markete
Pečené gaštany v Chinatowne sme naozaj nečakali, milo nám pripomenuli domov

A keď už tam budete tak sa zastavte aj v hinduistickom chráme Sri Maha Mariamman Temple, ktorý je odtiaľ len pár krokov a nezabudnite sa pred vstupom vyzuť.

Sri Maha Mariamman Temple a zdobenie nad hlavnou bránou
Bohovia a bohyne

Bezplatne môžete navštíviť National Mosque of Malaysia kde vám zadarmo požičajú aj odev na zahalenie. Oproti sa nachádza železničná stanica Kuala Lumpur KTM Station, ktorá tiež stojí za pozornosť, najmä zvonku.

National Mosque of Malaysia s charakteristickou hviezdicovitou strechou
Potulky po National Mosque of Malaysia

Obrovským prekvapením bola pre nás mešita Federal Territory Mosque. Hneď po príchode si nás odchytili, vyzuli, obliekli a usadili do kancelárie pre zahraničných turistov. Dostali sme súkromnú sprievodkyňu, ktorá nás hneď na začiatku uistila, že celý sprievod je zadarmo, a že to robia v rámci dobrovoľníckeho projektu. V mešite sme nečakane strávili dve a pol hodiny, pričom sme mali možnosť sa zúčastniť aj modlitby a čítania Koránu. Nakoniec nám aj podarovali preklad Koránu v anglickom jazyku.

Federal Territory Mosque, pre nás najkrajšia mešita v meste
Federal Territory Mosque a jej interiér
Federal Territory Mosque – Farebné zdobenia nad dverami mešity nie sú namaľované, ale sú to kamene rôznych farieb.

V neposlednom rade je tu ešte National monument, ktorý je venovaný vojakom padlým v bojoch za nezávislosť Malajzie, napríklad aj počas II.svetovej vojny, keď bola Malajzia okupovaná Japonskom.

National Monument sa nachádza na vyvýšenom mieste s pekným výhľadom na mesto
National Monument a prepracované postavy vojakov
National Monument a výhľad na mrakodrapy

Tipy na Kuala Lumpur priamo od domácich 

Obrovským šťastím sa nám podarilo stretnúť aj s kamarátom Borisom, ktorý bol v KL už po piatykrát v rámci služobnej cesty. Na základe rád od svojich miestnych kolegov nám ukázal veľmi dobrú reštauráciu Suraya Seafood v pôvodnej oblasti Kampung Baru. Cenovo veľmi prijateľné jedlá a shejky, nás tak očarili, že sme sa sem kvôli ním vrátili ešte dvakrát 😀

Kampung Baru, pôvodná časť mesta Kuala Lumpur, kde môžete vidieť aj takéto pekné staré domy, v kontraste s novými mrakodrapmi
Na zdravie! 😛
Suraya Seafood – grilovaná ryba so zeleninou
Suraya Seafood – jednoduchá kombinácia mäsa s ryžou a zeleninou bola prekvapujúco dobrá

Následující večer nás Boris aj s jeho miestnym kolegom zobral na večerné trhy pozdĺž ulíc Jalan Pantai Permai, mimo centra. Jedla tu bolo plno a hneď sa začalo ochutnávať, sladké, slané, všetko. Popravde sme sa už najedli z tých ochutnávok. Úžasná atmosféra, perfektné jedlá a ešte dokonalejšie vône. Môžeme iba odporúčať 😉

Večerné trhy pozdĺž ulíc Jalan Pantai Permai
Vyberáme, čo dobré si dáme ako ďalšie
Jedlá vám tu pripravia šikovní kuchári a je radosť sa na nich pozerať

 

KL Bird Park 

A bez čoho by nebola návšteva Kuala Lumpur kompletná? Bez návštevy svetovo najväčšieho vtáčieho parku, kde sa nachádza približne 3000 kusov vtákov, 200 rôznych druhov. Pre nás bol najzaujímavejším Hornbill nakoľko sme ho počas celej našej cesty Borneom nezahliadli ani raz. Mali sme také šťastie, že sme ho mohli dokonca aj kŕmiť kúskami ovocia 🙂 Naša návšteva parku trvala až 5 hodín, pričom nás kamarát nám tvrdil, že nám stačí tak hodina a pol, ale my nie sme dobrá vzorka 😀

Kŕmenie samičky Hornbilla kúskami ovocia
Samec Hornbilla vyzerá prekvapujúco inak

Celý park je plný farebného vtáctva, ktoré sa nebojí prísť až k vám a to robí tento park naozaj jedinečným. Ak sa rozhodnete prísť, určite nevynechajte bird show, tá je 2x denne.

Malá ochutnávka vo videu – vtipná časť začína od 40-tej sekundy, papagáj mal zazvoniť na zvončeku 10-krát, keďže riešil matematickú úlohu 7+3

Bird show – papagáje sa šmýkali po šmýkľavke
Hrali basketball
Alebo hľadali schovanú a dobre premiešanú guľôčku, vždy úspešne
Janka má rada veľké vtáky 😀

Tiež určite odporúčame kŕmenie papagájov, za 2 RM si môžete pre ne zakúpiť mliečko v kalíšku. Tie malé potvorky si na vás nasadajú ako keby boli vaše vlastné, žiaľ len pokiaľ máte mliečko 😉

Kŕmenie papagájov
Pijú až do dna, potom odletia

Vstupné je 67 RM (13,40€) na osobu a rozhodne to za tie peniaze stojí! Pre podrobné informácie o harmonograme pozrite oficiálnu stránku KL Bird Park:

Plameniak
Mnohé druhy sú v areály voľne pustené a máte možnosť prísť do ich bezprostrednej blízkosti
Doma nemáme možnosť vidieť páva tak často dvoriť svojej polovičke. Tu je pávov toľko, že určite nebudete musieť čakať 😉
Biely páv
Emu a pštros – zvieratá, pri ktorých sa nasmejete už iba pri tom, ako ich budete kŕmiť
Neviem čo je zač, ale ak niekto viete, kľudne mi napíšte 😉

Návšteva Bird parku bola tým najkrajším čo sme v Kuala Lumpur zažili 😉
Oproti Bird Parku sa nachádza aj Orchid & Hibiscus Gardens, ktoré sú bezplatné. Nám sa tu páčilo najmä prevedenie záhrad.

Show s orlami, ktoré boli samozrejme za ochrannou sieťou

Batu Caves 

Jednoznačne najväčším lákadlom pre turistov sú Batu Caves. Sú jednou z najpopulárnejších hinduistických svätýň nachádzajúcich sa mimo Indie. Hneď pred vchodom vás víta hinduistický boh vojny a víťazstva Kartikeya. Nikde v Malajzii sme nevideli toľko turistov pokope ako tu a niet divu. Batu Caves sú naozaj majestátne! Najlacnejšia možnosť ako sa sem dostať je železnicou LRT. Vstup do najhlavnejšej jaskyne je bezplatný. Povolený je iba zahaleným ženám, ale za 5 RM (1€) si môžete vypožičať šatku na prekrytie nôh. Atmosféru jaskyne dotvára hinduistický chrám s modliacimi sa a množstvom sôch.

Hinduistický boh Kartikeya pri majestátnych vápencových jaskyniach
Batu Caves sú charakteristické aj veľkým množstvom schodov, ktoré treba na začiatku prekonať. Ich náročnosť je podčiarknutá aj informačnou tabuľou, na ktorej sa ľudom so srdcovými ťažkosťami neodporúča štverať sa hore.

Jaskyňa Dark Cave je spoplatnená, stojí 35 RM (7€) osobu. Aj keď vám dajú helmu na hlavu akosi pozabudli na svetlo. Lákadlom sú aj makaky, ktoré sú značne prikrmované. Ale treba si na ne dávať pozor, pretože vedia vám aj drzo vytrhnúť igelitku napríklad s banánmi, okuliare je dobré tiež schovať a zbytočne ich neprovokovať.

Sochy v Batu Caves
Z čoho asi majú tie divné výrastky pod ústami?
Dievčatko v hinduistickom chráme v Batu Caves
Uprostred jaskyne je postavený hinduistický chrám, v ktorom neustále prebiehajú náboženské obrady
Jaskyňa má “dieru v strope”

Kuala Lumpur ponúka naozaj veľa možnosti. Ak by sme sa sem ešte niekedy vrátili, rozhodne by sme chceli navštíviť Chow Kit trhovisko, ulicu Jalan Tuanku Abdul Rahmán kde nakupujú domáci za veľmi dobre ceny, FRIM, jazero Titiwangsa, budhistický chrám Thean Hou Temple a hinduistický chrám Srí Kandaswamy Kovil. Ako čerešničku na torte by sme sa okúpali v bazéne s výhľadom na Kuala Lumpur v hoteli Regalia Sultán Ismail.

Malé zlaté opičky, čo viac dodať? 🙂

Nakoniec môžem zhodnotiť že by sme ešte jeden deň potrebovali, aby sme stihli všetko čo sme chceli. Nakoľko je Kuala Lumpur prestupná stanica do mnohých časti JV Ázie, predpokladám, že sa sem ešte niekedy dostaneme a budeme mať šancu dobehnúť zameškané 🙂

Celá FOTOGALÉRIA z Kuala Lumpur

Celá FOTOGALÉRIA z KL Bird Park

2 thoughts to “Kuala Lumpur na 4 noci nestačí”

Leave a Reply