Kam vo Vilniuse a tipy na výlety v okolí

Najhlavnejšie pamiatky vo Vilniuse stihneš obísť za jeden deň. Preto ak si do Vilniusu priletel na predĺžený víkend, prípadne nejaký dlhší čas, oplatí sa prenajať si auto a spoznať trošku aj iné zákutia okolia hlavného mesta Litvy 😉 My sme mali v pláne zostať v okolí Vilniusu len 4 dni. Nakoniec z toho bol týždeň 😛

TOP tipy na výlety v okolí Vilniusu, Litva

Obsah:

 

12 tipov na výlet v okolí Vilniusu

Litva ponúka dovolenku, kde sa nebudete tlačiť s turistami, dokonca ani pri tých najznámejších miestach. Dovolenku plnú pokoja a prírodnej krásy. Tí, čo milujú kempovanie s atmosférou jazera v kombinácií s vôňou lesa si isto prídu na svoje 🙂 Tu je hneď niekoľko zaujímavých miest a pamiatok v okolí Vilniusu, ktoré môžete navštíviť 😉

Ak by si sa chcel vybrať za piesočnými dunami či na Horu Krížov, môžeš sa inšpirovať v tomto článku o západnej časti Litvy.

12 tipov na výlet v okolí Vilniusu

1) Väznica Lukiškės – TOP miesto vo Vilniuse

Jeden z TOP výletov, ktorý ti vo Vilniuse môžeme odporučiť je jednoznačne návšteva väznice Lukiškės v blízkosti centra. Vstupné s anglickým sprievodcom stojí 20€. Lístky sa dajú kúpiť jedine elektronicky, pričom ich web Lukiskiy prison je úplná katastrofa. Výsledok však stojí za to! 😉

Aj keď prvé prehliadky v roku 2019 v tejto väznici prebiehali ešte za plného chodu väznice, dnes je väzenie využívané ako alternatívny priestor. Do roku 2019 to bola jediná a posledná väznica v Litve. Následne boli všetci väzni rozmiestnení do nápravných zariadení po celej krajine.

Prehliadka väzením trvá cca 2 hodiny a dozvieš sa počas nej kopec zaujímavostí o fungovaní väzenského systému ale aj čo to zo života väzňov a dozorcov. Celá prehliadka začína procesom prijímania do väzenia, pokračuje do svätýň, navštívili sme najrôznejšie cely, sprchy, návštevné miestnosti, dielne a ostnaté oplotenie so psami.

honeymoon vo väznici Lukiškės, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Naše honeymoon vo väznici Lukiškės 😛

2) Národný park Dzūkios – najkrajšie lesy v Litve

Národný park Dzūkios sa nachádza približne 100 kilometrov juhozápadne od Vilniusu, v smere k poľským hraniciam. Nás oslovil borovicami vysadenými do radov a machovým kobercom, ktorý pôsobí ako prírodná deka 🙂

Oplatí sa zastaviť v mestečku Merkiné, kde nás upútala bezplatná rozhľadňa do korún stromov. Je z nej výhľad na borovicový les, siahajúci až za horizont a meandrujúcu rieku. V mestečku sa nachádza aj mohyla Merkinės piliakalnis zo 14. storočia. Na nej sa kedysi nachádzal drevený hrad z obranného systému Nemuno. Ten tu už samozrejme nie je a na vrchole mohyly je osadená iba vlajka.

lesy v národnom parku Dzūkios, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Machový koberec a prenádherné prírodné divadlo 🙂

3) Gruto parkas – za umením socializmu

Gruto parkas je niečo ako park výstavy sochárskeho umenia z čias socializmu. Nachádza sa kúsok od bieloruských hraníc. Vstupné je až 10 €, a osobne si myslím, že tá cena je premrštená (ako takmer všetky ceny za vstupné v Litve). Súčasťou parku je aj akási ZOO náhodných zvierat, čo poteší najmä rodinky s deťmi.

Grūto parkas je miesto, kde si človek môže priplatiť za to aby si zaspomínal na to dobré zo socialistických čias. V reštaurácii ho obslúžia pionieri a v pouličnom stánku si môžeme dať kvas za 2 €. Okrem toho sa tu nachádza minimálne 50 rôznych vyobrazení Lenina a niekoľko desiatok búst socialistických pohlavárov, ktorých mená nám nič nehovorili. Najhoršie na tom je, že ani prevádzkari si nedali tú starosť k nim niečo pripísať :/

Napriek tomu si nás Gruto parkas získal jednou úplne jednoduchou vecou. A to starými kovovými socialistickými preliezkami, ktoré po páde socializmu ostali pevne stáť na slovenských sídliskách ale teraz sa už vytráciajú. Vybláznili sme sa tu bez hanby ako za detských čias. A namiesto magnetky sme si odtiaľto odniesli pľuzgiere na rukách a svalovicu, ktorú sme cítili ešte niekoľko dní. Proste ideálna destinácia pre tých čo cestujú s deťmi 😀

Gruto parkas, Lenin, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Sôch Lenina nikdy nie je dosť 😀

4) Pavlovas Respublika – tip na alternatívne miesto

Iba 30 km od Vilniusu, smerom na juhovýchod sa nachádza celkom alternatívne a pre turistov neznáme miesto. Práve tu založil v 18. storočí katolícky kňaz Paweł Ksawery Brzostowski malú roľnícku samosprávu, ktorú pomenoval po sebe – Pavlovas Respublika.

Mala rozlohu 30,4 km² a žilo tu len 800 ľudí, no napriek tomu mala táto mikro-republika vlastný parlament, armádu, zákony, vlastnú menu a dokonca si razili vlastné mince. Pavlovas Respublika existovala len 26 rokov, keď ju Brzostowski v dôsledku definitívneho rozdelenia Poľsko-litovského štátu predal, čím zanikla.

Pavlovas Respublika, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Dnes tu ostali len 3 ruiny budov a jedna už obnovená.

5) Najvyšší bod Litvy – vrchol Aukštojas

Vrchol Aukštojas sa nachádza v nadmorskej výške 293 m n. m. a je veľmi jednoducho dosiahnuteľný. Náročnejšie je trafiť správnu odbočku. 400 metrov od vrcholu sa nachádza parkovisko, takže sa to nedá označiť poriadne ani za prechádzku.

Okrem skaly označujúcej najvyšší bol Litvy sa tu nachádza aj rozhľadňa, ktorá má výšku troch poschodí. Výhľad do diaľky to veru nie je. Všade naokolo sú len stromy a vidno len 2-3 vlnky reliéfu na ktorých stoja 4 domy. Do Bieloruska nie je vidno vôbec, lebo týmto smerom sú stromy vyššie ako samotná rozhľadňa, aj keď sú hranice len 2 km odtiaľto.

Najvyšší bod Litvy - vrchol Aukštojas, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Víťazné squaty na vrchole Aukštojas v nadmorskej výške 293 m n. m. 😀

6) Stred Európy – jeden z mnohých

Litovský Stred Európy je ďalším významným geografickým bodom v Litve. Nachádza sa asi 25 km severne od Vilniusu a je vypočítaný hneď pri hlavnej ceste. Tento Stred Európy počítali nejakí Francúzi, ktorí brali do úvahy aj Kanárske ostrovy, Azorské ostrovy, Island, Špicbergy a pohorie Ural.

Litovský Stred Európy, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Litovský Stred Európy 😀

7) Národný park Aukštaitija – múzeum včelárstva, vodný mlyn a najkrajšie jazerá v Litve

Národný park Aukštaitija je jedno z tých najpokojnejších miest aké sme v Litve objavili. Za nádhernými borovicovými lesmi sa ukrývajú desiatky jazier a lodičiek. Úplná dovolenková atmosféra len 80 km od hlavného mesta 🙂

Začíname v múzeu včelárstva, ktoré je urobené formou mini open air múzea. Vstupné je iba 4 €, audio-sprievodca ďalšie 3 €. Dá sa tu stráviť pokojne niekoľko hodín. Nás najviac oslovil domček s vôňami byliniek a zvukom včiel, ktorý pôsobil ako regeneračná procedúra. Majitelia vedeli prečo v tomto domčeku neurobili žiadne sedenie 😀

Kúsok od múzea včelárstva sa nachádza obec Ginučiai, v ktorej nájdeš vodný mlyn. Je tu malá výstava (1,20 €). Okrem toho je tu možné splavovať kanály medzi jazerami. V celej oblasti sa nachádza aj niekoľko vysokánskych rozhľadní, z ktorých sa dajú pozorovať jazerá z výšky. Všetky sú zadarmo.

Národný park Aukštaitija – múzeum včelárstva, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Dobové úle v múzeu včelárstva 🙂

8) Trakai – najznámejšie miesto v Litve

Tehličkový hrad na jazere Galvės je najznámejšie miesto v Litve. História hradu siaha do 13. storočia, kedy sa križiaci rádu nemeckých rytierov snažili ovládnuť územie dnešnej Litvy. Litovské knieža Gediminas si v roku 1321 zvolil túto jazernú oblasť na stavbu hradu a preniesol sem svoje sídlo z Kernavė, vtedajšieho hlavného centra Litvy. Krátko na to knieža Gediminas založil ďalší hrad a nové hlavné mesto Vilnius. Na Trakai sa už nevrátil.

V závislosti od toho aké je toto miesto známe sme očakávali ďaleko viac turistov. Vstupné do hradu stojí 12 € a plavba po jazere 5 €. Na záver výletu ti odporúčam vyskúšať Kibinai – pečené taštičky s mäsovou plnkou v miestnych reštauráciách 😉

Hrad Trakai, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Najpopulárnejším výletom z Vilniusu je jednoznačne hrad Trakai 🙂

9) Anjelská hora – alebo napodobenina Hory krížov

Severne od Trakaiského hradu sa nachádza akási kópia Hory krížov, ale tentokrát vo verzií anjelikov. Začali ju vytvárať v roku 2009, osadili tam každým rokom niekoľko sôch anjelov a postupne sem ľudia začali nosiť a vešať ďalších anjelikov. Je to tak trochu umelo vytvorená atrakcia, avšak niektoré ročníky to osloví.

Anjelská hora, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Hora Anjelov tak rýchlo nedobehne Horu krížov

10) Kernavė – od praveku po stredovek

Ak chceš vidieť najčlenitejšiu morfológiu v Litve, tak musíš navštíviť Kernavė. Nachádzajú sa tu dokonca 2 mikrozosuvy. Inak je tu len 5 kopčekov, na ktorých boli v skoršom stredoveku postavené opevnenia. Nezachovalo sa z nich pochopiteľne absolútne nič, aj napriek tomu že v 14. storočí to bolo hlavné centrum vtedajšej Litvy. Môžeš si tu o tom niečo prečítať, prípadne sa prejsť múzeom a obzrieť si nálezy od praveku po stredovek.

Kernave, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Pozostatky kopčekov stredovekých opevnení v Kernavė

11) Lithuanian Folk open air museum

Najväčší a najkrajší skanzen v Litve nájdeš 80 km od Vilniusu v smere na mesto Kaunas. Je to síce celkom ďaleko, ale priamo z Vilniusu vedie diaľnica, takže cesta trvá cca 1 hodinku 😉 Vstupné pre dospelého je 6 €.

V open air múzeu sa nachádza takmer desiatka dediniek, každá odzrkadľujúca jedinečnosť konkrétneho litovského regiónu. V skanzene sme nachodili asi 8 km a naozaj nám stačilo. Nachádza sa tu aj akási hlavná dedinka, ktorá pôsobí ako kulisa z westernového filmu. Každý dom na jaj námestí je iný a vôbec spolu neladia. Čo je však hlavné, nachádzajú sa tu toalety 😛

Vo vnútri domčekov ale aj veterných mlynov sa nachádzajú rôzne expozície, typické pre skanzeny. Popisky k exponátom sú žiaľ iba v litovčine. Napriek tomu sa tu našli dve špecifické veci, ktoré sme ešte nikdy predtým nevideli, a to mechanický krájač na chleba a litovské dreváky – klumpes.

Lithuanian Folk open air múzeum, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Prenádherné pôvodné litovské domčeky 🙂

12) Kaunas – mesto pevností

Samotné mesto Kaunas, vzdialené asi 100 km od Vilniusu, nás popravde veľmi neohúrilo. Z pamiatok sa v samotnom meste nachádza iba pozostatok hradu, ktorý pôsobí ako osmina Trakaiského hradu. Zvyšok mesta mi pripomína Komárno, v čom nás utvrdzujú aj opevnenia, ktoré sú po meste nenápadne rozosiate.

V meste sa nachádza veľa múzeí s rôznymi vojensko-obrannými témami. Tým azda najznámejším je Fort IX kaunaského opevnenia, ktoré bolo svojho času aj koncentračným táborom. Okrem toho tu majú aj múzeum fašizmu a hneď vedľa múzeum okupácie Sovietskym zväzom. Samozrejme hneď za ním sa nachádza impozantná socialistická socha z betónu, ktorej zovreté päste odrážajú myšlienku boja a povstania.

Monumentas Kauno IX-ame forte, tipy na výlet v okolí Vilniusu, Litva
Monumentas Kauno IX-ame forte

Ak nemáte radi kopce a šliapanie dohora, prípadne posledné mesiace pred sebou tlačíte kočík, alebo vedľa vás cupká malý kúsok vás, Vilnius bude ideálna dovolenková destinácia. Alebo môže potešiť len na predĺžený víkend 😉

2 thoughts to “Kam vo Vilniuse a tipy na výlety v okolí”

Leave a Reply