Peru, oprávnená turistická destinácia

Nebezpečná Južná Amerika, či prekrásne Machu Picchu? Poď sa s nami pozrieť do krajiny Inkov. Tento článok ti zodpovie mnohé otázky o cestovaní do Peru 😉

V Peru sme strávili 12 dní a navštívili sme:

Machu Picchu Peru

Obsah:

 

Víza

Občania SR môžu využiť 90 dňové bezplatné turistické víza. Treba myslieť na to, že do krajiny nemôžeš doniesť žiadne ovocie, ani zeleninu.

Pri kúpe akýchkoľvek lístkov na autobus, vlak, vstupné a na každú drobnosť po tebe budú pýtať tvoje údaje: meno, číslo pasu, vek, národnosť. Údaje si vždy zapisujú na papier, čo je extrémne neefektívny spôsob zbierania dát.

 

Kedy navštíviť Peru?

Vhodné obdobie na návštevu Peru je počas mesiacov máj až september, kedy je na južnej pologuli obdobie sucha a teploty sú príjemné, aj keď na kraťase to nie je.

Peru patrí medzi tie najnavštevovanejšie krajiny v regióne a najviac turistov sem prichádza z USA, v období školských prázdnin (júl – august). September je obdobie kedy končí obdobie sucha a krajina je vyschnutá a nie až tak fotogenická. Preto považujem najlepší čas na návštevu Peru v mesiacoch máj až jún kedy je krajina zelená 😉

Vyschnutá lokalita Moray počas septembra
Vyschnutá lokalita Moray počas septembra

Očkovania a zdravie

Kvôli návšteve Peru sme potrebovali viacero očkovaní: žltá zimnica (živá vakcína), brušný týfus, tetanus, žltačka typu A a B. Navyše sme boli zaočkovaní proti besnote, aj keď z túlavých psov v Južnej Amerike sme nemali taký zlý pocit ako z tých v juhovýchodnej Ázií. Pre potreby preočkovaní treba vždy nosiť očkovací preukaz so sebou.

Nebezpečenstvo v Peru predstavuje aj malária a horúčka dengue, ktoré sa prenášajú uštipnutím komára. Ich výskyt je najčastejší v severnom Peru a Amazonskom pralese. Pre viac informácií navštív stránku FitforTravel.

Nebezpečenstvo predstavujú aj nadmorské výšky, ktorých prvé príznaky sa môžu ukázať už pri 2500 m n. m. Vo vyšších polohách je najväčším nepriateľom únava a alkohol. Ten treba vymeniť za dostatok vody. Voda z vodovodu je nepitná. Na pitie potrebuješ balenú vodu.

Cesta k lagúne Humantay v 4200 m n. m.
Cesta k lagúne Humantay vo výške 4200 m n. m.

Bezpečnosť v Peru

Okrem jediného prípadu, kedy sa nám v Lime pokúsili ukradnúť mobil, sme v Peru nemali žiadne problémy.

Dodržiavali sme pravidlá, aby sme sa do potýčiek ani nedostali:

 • nechodiť von za tmy, pokiaľ to nebolo nutné
 • vždy sme boli spolu
 • dávať si pozor na osobné veci
 • neukazovať na verejnosti cennosti, ani veľkú hotovosť
 • mať urobené kópie dokladov na viacerých miestach
 • mať peniaze rozložené na viacerých miestach
V Lime si priplatíš za bývanie v bezpečnej štvrti
V Lime si za bývanie v bezpečnej a peknej štvrti priplatíš – toto nebol ten prípad, pretože to bolo prvé lacné ubytko hneď pri letisku

Aj keď je v uliciach miest veľa policajtov, v Cuscu sme boli svedkami dvoch pouličných bitiek medzi domácimi Peruáncami. Nám nikto neublížil. Domáci vedia, že turistom nemôžu fyzicky ubližovať, lebo by to poškodilo cestovný ruch, z ktorého veľká časť domácich žije.

To však neznamená, že sa turistov nepokúsia okradnúť. Všeobecne Juhoameričania preferujú vreckové krádeže pred podvodmi na turistov, kde vás obabrú o pár dolárov. Počas celého pobytu v Južnej Amerike na nás nikto neskúšal žiadne podvody 🙂

Izba s oknom je aj v Južnej Amerike benefitom
Izba s oknom je aj v Južnej Amerike benefitom. Avšak to, že máš okno ešte neznamená aj pekný výhľad 😀

Peniaze, bankomaty a ceny, SIM karta

V Peru sa používa mena soles, skrátene PEN. Má označenie S/ alebo S./ ale často používajú aj znak $ (americký dolár), čo pôsobí mätúco.

Maximálny povolený výber z bankomatu, ktorý sa nám podaril bol 700 soles (200 €). Veľmi často to ale bolo menej, v závislosti od bankomatu. Poplatok za výber z bankomatu bol až 18 soles (5 €). Práve preto sa v Peru omnoho viac oplatili zmenárne, na ktorých sme doslova zarobili, aj keď len symbolicky. Taktiež pri platení sa nám viac oplatilo platiť v dolároch ako v domácej mene (ak bola takáto možnosť).

Nákupy kokových cukríkov proti výškovej chorobe
Nákupy kokových cukríkov dobrých proti výškovej chorobe

Platba kartou sa v Peru dá využiť, ale len málokedy. Bezkontaktná platba alebo platba mobilom takmer vôbec. Výrazne častejšie sa dalo platiť kartou Visa. S kartou MasterCard sme nepochodili, alebo po nás požadovali zaplatenie poplatku 3% z nákupu.

Internet sme si zabezpečili u mobilného operátora Entel. Za 1 GB dát sme zaplatili 10 PEN (2,90 €). Platnosť SIM karty bola 30 dní.

Potešil nás fakt, že sa sem tam dala využiť študentská zľava na ISIC 😛 Ďalšie užitočné informácie o cenách a cestovaní v Peru nájdeš v článku Koľko stojí cestovanie po Peru a Bolívii 😉

Cesta vlakom na Machu Picchu môže značne navýšiť tvoj rozpočet na trip po Peru
Cesta vlakom smerom k Machu Picchu môže značne navýšiť tvoj rozpočet na výlet po Peru

Vybavenosť

Vo všeobecnosti je vybavenosť v turistických destináciách v Peru veľmi dobrá. S vecami ako bankomaty, zmenárne, internet, alebo teplá voda nie je problém. Dá sa zohnať slušné ubytovanie za nízku cenu. Samozrejmosťou sú aj veľmi dobré reštaurácie s dobrým jedlom a strojovou kávou. Prekvapila nás možnosť masáží. Verejná doprava funguje spoľahlivo.

O turistov sa postarajú desiatky lokálnych agentúr, ktoré vedia zabezpečiť kompletné výlety, ale aj adrenalínové zážitky. Nás potešila možnosť prenajať si motorku, čo v Južnej Amerike nie je úplne bežná vec.

Peruánske zásuvky
V Peru majú dva typy zásuviek – “Typ A” a “Typ C”, do ktorého pasujú aj naše spotrebiče. Zdroj: electricalsafetyfirst.org.uk

Doprava

Lietanie je v Južnej Amerike všeobecné veľmi drahé. Najlacnejšou aerolinkou je Peruvian, ktorý lieta aj na kratšie vzdialenosti.

Na vnútroštátne presuny sme vždy používali verejné autobusy. Fungujú bezproblémovo a chodia často. Môžeš si v nich vybrať sedadlo na sedenie, alebo pololežanie – tie sú použiteľné aj počas nočných presunov.

Na autobusových staniciach sa platí poplatok za použitie terminálu. Poplatok treba zaplatiť na stanici v okienku, ktoré nájdeš tak, že tam bude dlhá rada. Poplatky sú v hodnote od 0,5 – 2 soles, pričom hodnota závisí od mesta z ktorého odchádzaš. Po zaplatení dostaneš potvrdenku, ktorou sa musíš preukázať pri nastupovaní do autobusu alebo opúšťaní stanice.

Keď na teba blikne auto, znamená to, že chce ísť a nie, že ťa púšťa!
Pozor na rozdiely v doprave oproti Európe – keď na teba blikne auto, znamená to, že ide on a nie, že ťa púšťa!

V Peru fungujú aj turistické autobusy. Najmä Peru Hop, ktoré vozia turistov iba medzi turistickými destináciami. Ich výhodou je, že sem tam zastavia pri zaujímavých miestach a urobia tam krátku prestávku (napr. vyhliadka na Nazca obrazce).

Samotné cesty sú v dobrom stave. Problém je len v tom, že kvôli horám sú veľmi kľukaté a niekedy chýbajú zvodidlá. Dôsledkom toho je nespočetné množstvo krížikov pri cestách. Aj pri menších vzdialenostiach treba počítať s tým, že to bude trvať dlhšie. Väčšina ciest je jednoprúdových a v mestách býva doprava tradične katastrofálna. V dedinách a mestách treba dávať pozor na “neviditeľné” retardéry, ktorých výška sa odvíja od nutnosti spomaliť na danom mieste.

MOtorkou k lahúne Humantay
Ostnatý drôt miesto zvodidiel? Prečo nie 😀

Peruánci a ich zvyky

 • celkom milí ľudia, napriek tomu že sú na turistov zvyknutí
 • časť obyvateľstva má indiánsky pôvod
 • povesené bábky na stožiaroch slúžia na odohnanie zlodejov a nesú posolstvo: tu sa nekradne!
 • bežne robia nápisy z kameňov na svahu, napr. baño 150 m (toaleta o 150 metrov) 😀
 • billboardov majú našťastie málo, prevažne vo veľkých mestách
 • robia zbierky a predaj drobností v autobusoch
 • nemajú kefy na záchodoch a tak to aj vyzerá
 • použitý toaletný papier sa hádže do koša a nie do misy
Roztomilé peruánča 🙂

Angličtina a komunikácia

V Peru sa rozpráva po španielsky. S angličtinou všeobecne v Južnej Amerike veľmi nepochodíš. Máloktorí Peruánci rozprávajú po anglicky, ale tí čo pracujú v cestovnom ruchu väčšinou vedia. V reštauráciách a verejnej doprave je to s angličtinou horšie no nejako sa dorozumieš.

Oplatí sa vedieť aspoň základy španielčiny. Malo by ti to postačiť na dorozumenie sa ohľadom najzákladnejších cestovateľských potrieb. A aj domáci budú mať väčší záujem spolupracovať.

Peruánčanka v poľnej kuchyni
Milan veľmi po španielsky nevie, no na nejednu postaršiu pani skúšal vlastnú frázu: Uno foto señorita? (Jednu fotku slečna?) 😀

Čo navštíviť v Peru

Peru ponúka naozaj všetko, od Tichého oceánu cez púšť Atacama po Amazonský prales až po vysokánske Andy. Navyše ako jedna z mála juhoamerických krajín ponúka aj historické pamiatky. Väčšina ľudí sa vyberá na turistický juh, málo turistov precestuje aj severné Peru.

Južné Peru

 • Lima – magické fontány, Plaza Mayor, pyramídy Templo Mayor a Huaca Pucllana, maják na pobrežných útesoch, nákupné centrum Larcomar, štvrť Barranco
 • Paracas – slas Ballestas, rezervácia Paracas
 • Nazca – veľké obrazce na zemi
 • Ica – sandboarding na púšti a oáza Huacachina
 • Cusco – centrum Cusca, pamiatky po Inkoch, Salinas de Maras
 • Machu Picchu
 • Choquequirao – archeologické nálezisko
 • Rainbow Mountains – jednodňová tour na dúhové hory
 • Laguna Humantay
 • Jazero Titicaca – ostrovy Uros
 • Treky v Andách – Salkantay trek alebo Inka trail
 • Colca Canyon – najhlbší kaňon na svete
 • Arequipa
Chinchero - v Peru nájdeš aj iné archeologické lokality okrem Machu Picchu
Chinchero – v Peru nájdeš aj iné archeologické lokality okrem Machu Picchu 😉

Severné Peru

 • Máncora – pláže
 • Iquitos – rieka Amazonka a plávajúce dediny, Amazonský prales
 • Chachapoyas – Kuelap, vodopády Gocta a Yumbilla
 • Chan Chan – starobylé mesto
 • Cajamarca – koloniálne mesto, Ventanillas de Otuzco
 • Chavín de Huántar – archeologické nálezisko
 • Huascarán National Park – nádherné hory a Laguna 69
 • Caral – starobylé mesto
Oceán v severnej časti Peru je použiteľný aj na kúpanie
Oceán v severnej časti Peru je použiteľný aj na kúpanie 😉

Ako dlho zostať v Peru?

Väčšina turistov navštevuje iba južné Peru, takýto okruh sa dá spraviť za 2 týždne. Ak by si sa rozhodol navštíviť aj severné Peru, potreboval by si aspoň raz toľko času.

Veľmi dôležité je myslieť na aklimatizáciu. Väčšina cestovateľov pociťuje prvé problémy v Cuscu, v nadmorskej výške 3600 m n. m.

Jedlo

Peruánska kuchyňa je vraj najlepšia na svete. Podobné výroky sme počuli už aj o vietnamskej kuchyni a vtedy to pravda nebola. Podľa nás je peruánska gastronómia chutná, no ani z ďaleka to neboli najväčšie šmakoty na svete.

Peru je rodiskom niekoľkých tisícok druhov zemiakov a používajú ich takmer do každého jedla. Medzi obľúbené patria aj hranolky. Všeobecne peruánci dosť fičia na fastfoodových jedlách. Takéto prevádzky sa nazývajú Polleteria (vo voľnom preklade Kuriatkovo) a pripomínajú lokálne KFC.

Ceviche, peruánske národné jedlo, je ryba na studený spôsob
Ceviche, peruánske národné jedlo, je ryba na studený spôsob

V Peru poznajú niečo ako obedové menu. Porcia bežného jedla stojí od 12 do 15 soles. Rybacie jedlá stoja okolo 25 soles. Počas čakania na jedlo väčšinou donesú malé predjedlo ako opraženú kukuricu alebo nejakú strukovinu. Nikdy sa nám nestalo, žeby nám ho naúčtovali. Zohnať kvalitnú kávu v turistických destináciách nie je až taký problém. Stojí od 8 do 12 soles.

V Peru majú v každom väčšom meste supermarket Plaza Vea (veľmi podobné našemu Tescu). Sladkosti v Južnej Amerike sú poväčšine chutné. V dedinách sú malé obchodíky domácich.

Streedfood v Peru? Najviac odporúčam anticuchos, opečené mäsko na paličke s uvareným zemiakom
Streedfood v Peru? Rozhodne áno! Najviac odporúčam anticuchos, opečené mäsko na paličke s uvareným zemiakom 😉

Andské krajiny majú povolené pestovanie kokových listov. Vyrábajú sa z nich kokové cukríky, mydlá, používa sa do čaju, na trávenie a na útlm výškovej choroby. Vyváženie kokových listov z Andských krajín je zakázané. V USA predmety len zabavovali. Zakázané je z nej vyrábať kokovú pastu, z ktorej sa vyrába kokaín.

Najväčším nepriateľom vo vysokých nadmorských výškach je únava. Kokový čaj
Najväčším nepriateľom vo vysokých nadmorských výškach je únava.

Peru je oprávnene destinácia, do ktorej sa hrnú milióny turistov ročne. Je to krajina kde môžeš spoznávať, vychutnávať, oddychovať, ale aj trekovať či zažiť adrenalín. Skrátka nič jej nechýba. A nakoľko sa dá časť výletov po Peru robiť aj po svojom, húfom turistov sa dá aspoň čiastočne vyhnúť 😉

Leave a Reply