Koloniálna Melaka a rikšové svetelné šialenstvo

V našom programe nám vznikla malá medzera, ktorú sme sa rozhodli vyplniť mestečkom Melaka, o ktorom sme vedeli len, že bolo zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Melaka bola romantickou odbočkou na našej polročnej ceste juhovýchodnou Áziou a rozhodne neľutujeme, že sme tu strávili nadpriemerné 3 noci.

Koloniálna Melaka, Malajzia

Obsah

Transfer z Kuala Lumpur do Melaky

Do Melaky sa dostaneš veľmi jednoducho a relatívne lacno. Ak ideš z Kuala Lumpur tak cena jednosmerného lístka je 10 RM (2€). Autobusy chodia zo stanice TBS Terminal Bersepadu Selatan. Sem sa vieš dostať za 2 RM z KL Sentral. Do Melaky sa dá dostať aj z letiska. Autobus zastavuje na oboch termináloch a lístky stoja 24 RM (4,80€) jednosmerne.

Katastrofálna doprava v Melake

Autobus v Melake ťa vyhodí na stanici Melaka Sentral Bus Terminal, ktorá sa nachádza mimo centrum. S verejnou dopravou (autobusom 17) by sme sa do centra dostali možno o hodinu, takže sme zobrali Uber.

Mesto trpí neustálymi dopravnými zápchami a je jedno či je sobota alebo pondelok, ráno alebo obed. Ak pôjdeš taxíkom či Uberom v zápchach si postojíš vždy. Situácia je tak kritická, že aktivisti sa snažia centrum uzatvoriť pred autami aspoň na niektoré dni v týždni.

Mňamky v indickej reštike servírované na banánovom liste
Mňamky v indickej reštike servírované na banánovom liste 😛

5 dôvodov prečo navštíviť Melaku

1) Tehlovočervené centrum mesta

V samom centre Melaky, ktorého námestie je ladené do tehlovočervena sa nachádza Christ Church Melaka (bezplatný vstup) a ikonická Clock Tower. Na tomto mieste sa zároveň nachádza aj najviac turistov, predajcov a hlavne rikší. Osobne sme rikšu neodskúšali ale aj tak to v nás zanechalo veľmi intenzívnu spomienku. Obzvlášť keď sa k večeru rozsvietili všetky rikše s vypeckovanou hudbou s najrôznejším dizajnom ala Pikachu, Hello Kitty, či Spongebob  😀

Večerná koloniálna Melaka, Malajzia
Večerná Melaka je ešte krajšia ako cez deň 🙂
Rikše v Melake, Dizajn Hello Kitty je najpopulárnejší
Najviac si jazdu rikšami užívali deti. Dizajn Hello Kitty bol jednoznačne najpopulárnejší 😉

2) Koloniálne uličky Melaky

Tvár historického centra Melaky je poznamenaná vplyvmi viacerých kolonizátorov. Okrem Portugalcov, Holanďanov a Britov v meste cítiť výrazný vplyv Čínskej aj Indickej kultúry a aj kuchyne. Ich potomkovia tvoria výrazný podiel populácie.

Koloniálne mesto Melaka
Čínska štvrť, mešity či veterné mlyny. Melaka má bohatú históriu 🙂

3) Výletná plavba po rieke

Celé centrum sa dá prejsť pešo, ale dá sa dopomôcť aj výletnou plavbou po rieke, ktorú prevádzkuje spoločnosť Melaka River Cruise. Jej cena sa líši v závislosti od dňa. V pondelok až štvrtok sa zvezieš za 15,90 RM (3,18€), piatok až nedeľu za 21,30 RM (4,26€) obojsmerne. Plavba trvá asi pol hodinu a je úplne očarujúca, bez nej by návšteva Melaky ani nemala zmysel! Odporúčam najmä večernú plavbu 😉

Plavba kanálom,? Melaka, Malajzia
Plavbu loďou miestnym kanálom určite netreba vynechať 😉

4) Street Art v uličkách Melaky

Počas plavby loďou po kanáli ale aj počas prechádzky popri ňom je možné vidieť veľa krásneho streetartu na stenách budov. Najviac malieb sa nachádza v okolí kanálu a v starej štvrti Melaky 😉

Streetart má v Melake silné zastúpenie
Streetart má v Melake silné zastúpenie 🙂

5) Ostatné zaujímavé miesta Melaky

V oblasti sa nachádza aj mnoho ruín. Jednou z nich je aj zrúcanina kostola Svätého Pavla na kopci. Odtiaľ sa dá prejsť na zrúcaninu A. Famosa a k múzeu Sultánovho palácu kde je vstup len 5 RM (1€). Za zmienku stojí ešte vyhliadková veža Menara Taming Sari. Vstupné je 23 RM (4,60€).

Trochu ďalej od centra sa nachádza St John’s Fort, historická pevnosť, ktorú používali kolonialisti na obranu mesta.

Po Melake sa nachádza viacero zaujímavých miest a pamiatok
Po Melake sa nachádza viacero zaujímavých miest a pamiatok

Megalomanské developerské projekty

Melaka, taká idylická, ako sme ju videli my už asi tak dlho nevydrží. Koloniálne centrum výrazne kontrastuje s pobrežím mesta. Dôvodom je masová výstavba gigantických hotelov na pobreží. Developeri nelenia a robia čo sa dá aby toto romantické miesto premenili na rezorty pre najvyššiu vrstvu.

Dôsledkom toho je aj rozširovanie ostrova neďaleko centra, ktorý je zatiaľ ľudoprázdny a jediný koho tu stretnete sú iba robotníci pracujúci na výstavbe hotelov, obchodov a reštaurácii.

developerské projekty v Melake 
Aj megalomanské developerské projekty patria k Melake

Jediným zatiaľ zaujímavým miestom na tomto umelo vybudovanom ostrove je mešita Masjid Selat Melaka, ktorá stojí na vode. Zároveň je jediným miestom kde sa na tomto novovybudovanom ostrove vyskytujú ľudia.

mešita Masjid Selat Melaka, Melaka, Malajzia
Krásna nová mešita Masjid Selat Melaka na novovybudovanom umelom ostrove s novou štvrťou.

Melaka za 1 alebo 2 dni?

Ak plánuješ navštíviť Melaku v rámci jednodňového výletu z Kuala Lumpur tak si myslím, že je to úplne reálne. Centrum je veľmi kompaktné a nie je problém prejsť ho za necelý deň pešo. Ak máš šancu, sprav tak v pracovný deň, lebo cez víkendy sú tu návaly turistov z Malajzie aj okolitých krajín.

2 dni považujem za ideálne, lebo v Melake stráviš aj večer kedy to v meste ožíva 🙂 My sme v Melake strávili 3 dni čo bolo zbytočne veľa ale napriek tomu sa nám tu veľmi páčilo 🙂

Celá FOTOGALÉRIA z Melaky

2 thoughts to “Koloniálna Melaka a rikšové svetelné šialenstvo”

Leave a Reply