Koloniálna Melaka a rikšové svetelné šialenstvo

Naše plány sa zmenili už pred odchodom zo Slovenska a v našom programe nám vznikla malá medzera. O tomto meste sme veľa nevedeli, len že je zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2008. Melaka bola romantickou odbočkou na našej polročnej ceste juhovýchodnou Áziou a rozhodne neľutujeme, že sme tu strávili na miestne pomery nadpriemerné 3 noci.

Obsah

 

Transfer z Kuala Lumpur do Melaky

Do Melaky sa dostanete veľmi jednoducho a relatívne lacno. Ak idete z Kuala Lumpur tak cena jednosmerného lístka je 10 RM (2€). Autobusy chodia zo stanice TBS Terminal Bersepadu Selatan. Sem sa viete dostať za 2 RM z KL Sentral. Autobus v Melake vás vyhodí na stanici Melaka Sentral Bus Terminal, ktorá sa nachádza mimo centrum. S verejnou dopravou (autobusom 17) by sme sa do centra dostali možno o hodinu, takže sme zobrali Uber. Do Melaky sa dá dostať aj z letiska, autobus zastavuje na oboch termináloch. Lístky sú však trochu drahšie, 24 RM (4,80€) jednosmerne.

Mňamky v indickej reštike servírované na banánových listoch

Tvár historického centra Melaky je poznamenaná vplyvmi viacerých kolonizátorov. Okrem Portugalcov, Holanďanov a Britov v meste cítiť výrazný vplyv Čínskej aj Indickej kultúry (predovšetkým kuchyne), ich potomkovia tvoria výrazný podiel populácie miestnych.

V Čínskej štvrti Melaky
V meste sa nachádza veľa rôznych chrámov
Mešita Kampung Kling Mosque s netradičnou architektúrou
Streetart má v Melake silné zastúpenie

Výletná plavba 

Celé centrum sa dá prejsť pešo, ale dá sa dopomôcť aj výletnou plavbou po rieke, ktorú prevádzkuje spoločnosť Melaka River Cruise. Jej cena sa líši v závislosti od dňa. V pondelok až štvrtok sa zveziete za 15,90 RM (3,18€), piatok až nedeľu za 21,30 RM (4,26€) obojsmerne. Plavba trvá asi pol hodinu a je úplne očarujúca, bez nej by návšteva Melaky ani nemala zmysel! Odporúčam najmä večernú plavbu 😉

Plavbu loďou miestnym kanálom určite netreba vynechať.
Počas plavby loďou po kanáli, alebo prechádzkou popri ňom je možné vidieť veľa krásneho streetartu

 

Večerná Melaka je ešte krajšia ako cez deň
Romantickými večernými uličkami plných streetartu smerujúc k malej výletnej loďke

Christ Church Melaka 

Ďalším zaujímavým miestom je do tehlovočervena ladené námestie, kde sa nachádza Christ Church Melaka (bezplatný vstup) a ikonická Clock Tower. Na tomto mieste sa zároveň nachádza aj najviac turistov, predajcov a hlavne rikší. Osobne sme rikšu neodskúšali ale aj tak to v nás zanechalo veľmi intenzívnu spomienku. Obzvlášť keď sa k večeru rozsvietili všetky rikše s vypeckovanou hudbou s najrôznejším dizajnom ala Pikachu, Hello Kitty, či Spongebob 😉

Ktorý národ kolonizátorov z Európy by tu mohol zanechať veterné mlyny?
Christ Church Melaka s jedinečnou červenou farbou
Clock Tower
Najviac si jazdu miestnymi rikšami užívali samozrejme deti
Dizajn Hello Kitty bol najpopulárnejší
Spomínané večerné svetelno-rikšové šialenstvo

Ostatné zaujímavé miesta 

V oblasti sa nachádza aj mnoho ruín. Jednou z nich je aj zrúcanina kostola Svätého Pavla na kopci. Odtiaľ sa dá prejsť na zrúcaninu A. Famosa a k múzeu Sultánovho palácu kde je vstup len 5 RM (1€). Za zmienku stojí ešte vyhliadková veža Menara Taming Sari. Vstupné je 23 RM (4,60€).

Zrúcanina kostola Svätého Pavla
Krásny výhľad na Melaku z kopca so zrúcaninou kostola Svätého Pavla. V pozadí je vidno aj miestnu vyhliadkovú vežu Menara Taming Sari
Zrúcanina A. Famosa
Historické lietadlo odstavené v parku 🙂
Výhľad z miestneho viewpointu na kopci sme si predstavovali s trocha lepším počasím. Nakoniec sme utekali pred búrkou 🙂
K Melake patria aj krásne veterány
St Francis Xavier’s Church Melaka

Melaka ako sme ju videli už asi tak dlho nevydrží. Dôvodom je masová výstavba gigantických hotelov na pobreží. Developeri nelenia a robia čo sa dá aby toto romantické miesto premenili na rezorty pre najvyššiu vrstvu. Dôsledkom toho je aj rozširovanie ostrova neďaleko centra, ktorý je zatiaľ ľudoprázdny a jediný koho tu stretnete sú iba robotníci pracujúci na výstavbe hotelov, obchodov a reštaurácii. Jediným zatiaľ zaujímavým miestom na tomto ostrove je mešita Masjid Selat Melaka, ktorá stojí na vode. Zároveň je jediným miestom kde sa na tomto novovybudovanom ostrove vyskytujú ľudia.

Aj megalomanské developerské projekty patria k Melake
Krásna nová mešita Masjid Selat Melaka na novovybudovanom umelom ostrove s novou štvrťou. V noci je pravdepodobne ešte krajšia.

Mesto trpí neustálymi dopravnými zápchami a je jedno či je sobota alebo pondelok, ráno alebo obed. Ak pôjdete taxíkom či Uberom v zápchach si postojíte vždy. Situácia je tak kritická, že aktivisti sa snažia centrum uzatvoriť pred autami aspoň na niekoľko dní v týždni.

Miestni študenti univerzity vyspovedali Janku v rámci dotazníku z ekológie, či si myslí, že je vhodné obmedziť dopravu v Melake aspoň v nejaké dni v týždni, či masívna doprava ovplyvňuje skleníkový efekt a pod.

Ak plánujete navštíviť Melaku v rámci jednodňového výletu z Kuala Lumpur tak si myslím, že je to úplne reálne. Centrum je veľmi kompaktné a nie je problém prejsť ho za necelý deň pešo. Ak máte šancu, spravte tak v pracovný deň, lebo cez víkendy sú tu návaly najmä turistov z okolitých krajín.

Celá FOTOGALÉRIA z Melaky

One thought to “Koloniálna Melaka a rikšové svetelné šialenstvo”

Leave a Reply