Výlet do dažďového pralesa na Borneu za najvyššími tropickými stromami sveta

Mestečko Tawau nie je veľmi turistické, pretože v centre toho veľa nie je. Ale napriek tomu sme sa tu cítili príjemne, pretože my si už vždy nájdeme nejaké pekné miesta na príjemnú prechádzku 🙂

Tawau Hills Park, Borneo, Malajzia

Obsah:

 

Transfer zo Semporny do Tawau

Z letiska Tawau lieta Air Asia priamo do Kuala Lumpur, preto sme zo Semporny pokračovali práve týmto smerom. Medzi Sempornou a Tawau chodia iba minivany, ktoré stoja v Semporne v oblasti medzi KFC a neďalekým kruhovým objazdom.

Konečne sa nám podarilo zjednať pôvodnú cenu aspoň o trochu nižšie. Z 25 RM (5,2 €) na 15 RM (3,11 €) za osobu, respektíve sme ju nezjednali ale iný vodič, ktorý načúval nášmu zjednávaniu s inými vodičmi si nás odchytil, že nás zoberie za 15 RM (3€). Ale videli sme aj lokálneho cestujúceho ako platil ešte menej.

Tawau, Sabah, Borneo, Malajzia
Takto vyzerá Tawau v skratke 😀

Tawau Hills Park

Mestečko Tawau sme navštívili lebo pre nás predstavovalo východiskový bod k najvyšším stromom sveta v Tawau Hills Park. Okrem najvyšších stromov sveta sa ta nachádzajú aj podivuhodne vysoké palmy na okolitých palmových plantážach.

Ako sa dostať do Tawau Hills Park

Ako skoro všade na Borneu ani sem sa nedostaneš verejnou dopravou, jedine taxíkom. My sme zobrali Grab za predražených 28 RM (5,80 €), taxíky stoja do 35 RM (7,3 €), Uber v tejto oblasti neoperuje. Už cestou sme si všimli, že nemáme signál a tak sme sa s vodičom dohodli, že po nás príde, za rovnakú sumu. V najhoršom prípade sa dá zohnať taxík u tety v stánku s lístkami, ale až za 40 RM (8€).

Doprava a taxi v Malajzii
Na malajských autách ma fascinovala výrazná horná čierna ochranná fólia proti slnku na čelnom skle a takisto aj na mieru spravené látkové ochrany palubných dosiek 😀

Čo sme videli a zažili v Tawau Hills Park

Vstupné do tropického pralesa je 10 RM (2€) na osobu. Našim hlavným cieľom bolo vidieť jeden z najvyšších tropických stromov sveta, Bukit Gelas waterfall a sírový horúci prameň. Všetko sa to dá stihnúť počas jedného dňa. Chceli sme navštíviť aj conopy walk (závesné mosty v korunách stromov) ale ten bol už natrvalo uzatvorený.

Svojho času najvyšší tropický strom sveta, Tawau Hills Park, Borneo, Malajzia
Svojho času najvyšší tropický strom sveta (vyše 80 m), pokiaľ neobjavili ešte vyšší… tiež na Borneu 😉

Mali sme veľké šťastie a prišli tesne po rannom daždi. Aj vďaka tomu mal les naozaj atmosféru tropického pralesa a úplne nás uchvátil 🙂 Cestou nás stretlo aj zopár nepríjemností s ktorými sme sa museli vysporiadať. Napríklad, že cestou na vodopád Bukit Gelas sme museli nejako prejsť cez väčšiu vodu, alebo že posledných 400 metrov pred vodopádom bol chodník tak neupravený, že nás veľmi zdržal a naozaj vyčerpal.

Najhoršie však boli pijavice, kvôli ním sme nonstop zastavovali a kontrolovali sa, to nás vyčerpalo najmä psychicky. Nakoniec sme kvôli ním nedokončili ani cestu k horúcim sírovým prameňom lebo na nás tie malé mrchy začali doslova skákať a padať zo stromov! Napriek tejto nemilej skúsenosti môžeme Tawau Hills Park iba odporúčať 🙂

Len na záver podotknem, že do Tawau Hills park chodí naozaj minimum ľudí. Okrem jediného správcu lesa sme celý deň nestretli jediného turistu.

Tawau Hills Park, Borneo, Malajzia
Naše brodenie sa borneánskym pralesom k vodopádu Bukit Gelas

Ako sa chrániť proti pijaviciam?

Keď sme ich mali na tele, tak nás to nijak nebolelo, aj keď je pravdou, že nikdy si nestihli cucnúť 🙂 ale sú jednoducho nechutné, pevne sa držia na tele a tým pádom sa aj ťažšie dávajú dole. Pijavice nie je na tele nijak cítiť a človek ich nájde na sebe vždy len náhodou letmým pohľadom.

Zopár trikov, ako sa voči pijaviciam lepšie chrániť:

  • je možné si zadovážiť špecializované vysoké ponožky proti pijaviciam, tzv. Leeches socks
  • lepšie mať oblečené dlhé nohavice a tričko
  • mali by ste so sebou mať tabakové listy, soľ alebo citrónovú šťavu – čokoľvek z toho pijavice nemajú radi a dá sa to použiť pre ich jednoduchšie odstraňovanie z kože

Celá FOTOGALÉRIA z Tawau

2 thoughts to “Výlet do dažďového pralesa na Borneu za najvyššími tropickými stromami sveta”

Leave a Reply