Trip na Penang z Kuala Lumpur je ideálna voľba

Keď sme niekomu z Malajzijčanov povedali, že sa chystáme na ostrov Penang, všetci nás utvrdzovali v správnom rozhodnutí. No dôvod prečo je Penang taký úžasný sme sa dozvedeli až na mieste 🙂

Little Boy with Pet Dinosaur, street art Penang

Obsah:

 

Doprava na ostrove Penang

Z letiska sa dá veľmi lacnou formou autobusu dostať do centra Georgetownu za 2,70 RM (54 centov) na osobu. Letisko a Georgetown spájajú linky číslo 401, 401E a AT. Viac informácií o autobusovej doprave zistíš na stránke rapidpg.com.

Pre osobnú prepravu na ostrove odporúčam skúter. Zaujímavosti sú roztrúsené po celom ostrove a ťažko sa k nim dostať len za pomoci autobusov. Dá sa tiež využiť Uber alebo Grab, ale flexibilitu skútra to stále nenahradí.

Mešita s netradičným dizajnom v časti Little India, Penang, Malajzia
Mešita s netradičným dizajnom v časti Little India

To najdôležitejšie na ostrove Penang je jedlo!

Ostrov Penang je považovaný za kulinársku destináciu a žrúti si tu naozaj prídu na svoje. V gastronómií Penangu je premietnutá multikultúrna spoločnosť tohto ostrova, čo sa premieta aj v chutiach, ktoré tu môžeš zažiť 🙂

Väčšinu gastronomických pochúťok a street foodu nájdeš hlavne na uliciach a v stánkoch v centre Georgetownu. Skutočne dobré jedlo sa dá zohnať za bežné ceny v Malajzii, takže sa tu naješ naozaj lacno 😉 My sme objavili množstvo výborných jedál v časti Little India.

Najlepšia malajská gastronómia na ostrove Penang
Tú najlepšiu malajskú gastronómiu nájdeš na ostrove Penang! 😉

Čo robiť na Penangu keď práve neješ?

Mesto Georgetown je zmesou modernej a historickej architektúry. Tá historická odzrkadľuje vplyvy britskej prítomnosti z minulosti a je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

1) Kek Lok Si Temple 

V rámci návštevy ostrova Penang sme navštívili budhistický chrámový komplex Kek Lok Si Temple. Na to aby sme sa k nemu prepracovali sme museli zdolať nemálo schodov, ktoré viedli okolo mnohých obchodíkov so suvenírmi. Časť chrámového komplexu je pre návštevníkov prístupná bez akýchkoľvek poplatkov, do najvyššej veže sa platia symbolické 2 RM (40 centov) na osobu.

K soche bohyne milosrdenstva, ktorá sa nachádza za komplexom, sa dá dostať dvoma spôsobmi. Výťahom, obojsmerná jazda stojí 6 RM (1,20€), alebo sa dá celý komplex obísť a žiadne extra poplatky tu nie sú. V chrámovom komplexe sme strávili vyše 2 hodiny a z celého ostrovu Penang je Kek Lok Si Temple TOP miesto ktoré odporúčam navštíviť 😉

Kek Lok Si Temple na ostrove Penang je najväčší budhistický chrám v Malajzii
Kek Lok Si Temple je najväčší budhistický chrám v Malajzii
Strom prianí v Kek Lok Si Temple, Penang, Malajzia
Strom prianí v Kek Lok Si Temple
Budhovia so svastikami na hrudi v Kek Lok Si Temple, Penang, Malajzia
Ľavotočivá svastika na hrudníkoch Budhov nápadne pripomína hákový kríž. S nacizmom však nemá nič spoločné

2) Street art

Mesto Georgetown je známy svojím pouličným umením. Maľby ale ani z ďaleka nie sú také staré ako vyzerajú, vznikli len v roku 2012. Zobrazujú miestnu kultúru, obyvateľov a ich životný štýl. Maľby a rôzne sochy sú roztrúsené po celom Georgetowne. My sme videli iba malú čiastku.

Boy on a Bike, Boy on chair - street art, Penang, Malajzia
Jednoduché maľby ako Boy on a Bike či Boy on chair, no nájdu sa aj ďalšie street art maľby, ktoré majú poslanie
Jedna z najznámejších street art malieb v Georgetowne - Little Children on a Bicycle
Jedna z najznámejších street art malieb v Georgetowne – Little Children on a Bicycle 🙂

3) Chew Jetty

Asi najpríjemnejším miestom na prechádzku na ostrove Penang bol malý prístav v čínskej štvrti Chew Jetty. Je to zmes malých čínskych obchodíkov a miestnych príbytkov stojacich na vode, ktoré vedú cez drevené mólo ak k moru.

V Malajzií je čínska populácia silno zastúpená, Chew Jetty
V Malajzií je čínska populácia silno zastúpená
Chew Jetty, Penang, Malajzia
Drevené mólo smerujúce do Chew Jetty

4) Pevnosť Cornwallis

Z historických pamiatok sa oplatí navštíviť pevnosť Cornwallis z 18. storočia. Je to zároveň najväčšia pevnosť v Malajzii ale nikdy nebola použitá v boji. Kúsok od pevnosti sa nachádza Queen Victoria Memorial Clock Tower, ktorá je súčasťou  (ako to už v Ázií býva) kruhového objazdu.

Queen Victoria Memorial Clock Tower, Penang, Malajzia
Queen Victoria Memorial Clock Tower

5) Pláže? Nie radšej ďalšie jedlo!

Najprispôsobenejšia pláže pre turizmus na ostrove Penang je Batu Ferringhi beach. Ostatné pláže sú neudržiavané, plné odpadkov a schátraných hotelov na pobreží. Keď sme to videli, rozhodli sme sa pred vyvaľovaním sa na pláži ísť sa opäť najesť 😀

Pláže na ostrove Penang, Malajzia
Nie práve najkrajšia pláž

Pred našim príletom na Penang zasiahli ostrov povodne. Z toho dôvodu boli mnohé, pre nás zaujímavé miesta zatvorené. Preto sme sa nedostali na Penang Hill ani do Penang National Park na severozápade ostrova, čo sme zistili až keď sme sa tam dohrkotali autobusom.

Celá FOTOGALÉRIA z Penangu

One thought to “Trip na Penang z Kuala Lumpur je ideálna voľba”

Leave a Reply