Trip na Penang z Kuala Lumpur je ideálna voľba

Keď sme niekomu z domácich povedali, že sa ešte chystáme na ostrov Penang, všetci nás utvrdzovali v správnom rozhodnutí. Škoda len, že sme sem prišli tesne po záplavách.

Obsah

 

Doprava na ostrove 

Z letiska sa veľmi lacnou formou autobusu dostávame do centra Georgetownu za 2,70 RM (54 centov) na osobu. Letisko a Georgetown spájajú linky číslo 401, 401E a AT. Viac informácií o autobusovej doprave zistíte na stránke rapidpg.com

Oproti tomuto krásnemu chrámu sme mali ubytovanie v Little Indií
Mešita s netradičným dizajnom v časti Little India
Jedna z väčších mešít v Georgetowne
V Georgetowne nájdeš zmesku všetkého

Pre osobnú prepravu na ostrove odporúčame skúter. Zaujímavosti sú roztrúsené po celom ostrove a ťažko sa k nim dostať len za pomoci autobusov. Dá sa ešte využiť Uber, ale flexibilitu skútra to stále nenahradí. Bohužiaľ sme skúter ešte nemohli využiť a nepozreli sme všetko čo sme chceli.

Svadobný párik, ktorý som práve pristihol pri portrétnom fotografovaní mi zapózovali uprostred ulice 🙂

Pred našim príletom na Penang zasiahli ostrov povodne. Z toho dôvodu boli mnohé, pre nás zaujímavé miesta zatvorené. Takto sme sa nedostali na Penang Hill ani do národného parku na severozápade ostrova (čo sme zistili až keď sme sa tam dohrkotali mhd). Tým pádom sme mali pokazenú značnú časť nášho prvého dňa.

Pláž sme nevychytali práve najlepšiu ako vidno z fotografie
Skrachovaný hotel nachádzajúci sa pri miestnej pláži

Kek Lok Si Temple 

Všetko zachránil budhistický chrámový komplex Kek Lok Si Temple. Na to aby sme sa k nemu prepracovali sme museli zdolať nemálo schodov, ktoré viedli okolo mnohých obchodíkov so suvenírmi. Časť chrámového komplexu je pre návštevníkov prístupná bez akýchkoľvek poplatkov, do najvyššej veže sa platia symbolické 2 RM (40 centov) na osobu. K soche bohyne milosrdenstva, ktorá sa nachádza za komplexom, sa dá dostať dvoma spôsobmi. Výťahom, obojsmerná jazda stojí 6 RM (1,20€), alebo sa dá celý komplex obísť, žiadne extra poplatky tu nie sú. Z celého ostrovu Penang je Kek Lok Si Temple TOP miesto.

Chrám Kek Lok Si začína nenápadne a jeho impozantnosť postupne graduje
Na fotografii je ťažko vidno skutočnú veľkosť tejto úžasnej stavby, ale pre lepšiu predstavivosť, na druhom stĺpe naľavo od sochy visí človiečík, ktorý tam upevňuje výzdobu
Budha v Kek Lok Si Temple
Strom prianí
Zdobené stĺpy aj steny
Výhľad z najvyššieho poschodia Bielej pagody
Ľavotočivá svastika na hrudníkoch Budhov nápadne pripomína hákový kríž. S nacizmom však nemá nič spoločné

Mesto Georgetown je zmesou modernej a historickej architektúry. Tá historická odzrkadľuje vplyvy britskej prítomnosti z minulosti a je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Streetart 

Georgetown je známy svojím streetartom. Maľby ale ani z ďaleka nie sú také staré ako vyzerajú, vznikli len v roku 2012. Zobrazujú miestnu kultúru, obyvateľov a ich životný štýl. Maľby a rôzne sochy sú roztrúsené po celom centre, my sme videli iba malú čiastku.

Boy on chair
Niečo pre nás 😀
Súčasťou street art sú aj takéto alternatívne umelecké diela
Little Children on a Bicycle
Niektoré diela majú poslanie
Little Boy with Pet Dinosaur
Boy on a Bike

Chew Jetty 

Asi najpríjemnejším miestom na prechádzku bol malý prístav v čínskej štvrti Chew Jetty. Je to zmes malých čínskych obchodíkov a miestnych príbytkov, ktoré vedú k drevenému mólu s príjemnou atmosférou.

V Malajzií je čínska populácia silno zastúpená
Drevené mólo smerujúce do Chew Jetty
V turistických uličkách

Z historických miest sa oplatí navštíviť pevnosť Cornwallis z 18. storočia. Je to zároveň najväčšia pevnosť v Malajzii ale nikdy nebola použitá v boji.

Na miestnej pevnosti Cornwallis s večernou atmosférou
Queen Victoria Memorial Clock Tower

Georgetown má aj svoju Little Indiu, kde sme rozhodne neboli sklamaní výborným jedlom 🙂

V Little India si každý príde na svoje gastro chute

Celá FOTOGALÉRIA z Penangu

One thought to “Trip na Penang z Kuala Lumpur je ideálna voľba”

Leave a Reply