Córdoba, mesto, ktoré ti otvorí ústa dokorán

To čo sme uvideli v Córdobe sme nevideli ešte nikde. Boli sme takí očarení, že sme sa kochali 2 hodiny, ale to je nič v porovnaní s mojou mamou. Keď uvidela mešito-katedrálu v Córdobe, jej krásu vstrebávala trikrát dlhšie.

Opäť parkujeme mimo centra a dostávame sa doň na korčuliach po cyklochodníku vedúcom popri rieke. Cesta bola taká pohodlná, že nám bolo až ľúto, keď sme tak rýchlo dorazili k tým najdôležitejším pamiatkam mesta. Tie sú situované tesne vedľa seba, v srdci Córdoby.

Ešte na korčuliach sme si prešli zrekonštruovaným románskym mostom, Puente Romano. Jeho aktuálny vzhľad nám vôbec nenapovedá jeho skutočný vek. Jeho poloha blízko najväčšej atrakcie mesta láka množstvo turistov, to využívajú aj početní žobráci či pouličný “umelci.”

Ranné korčuľovanie na Puente Romano, v pozadí córdobská mešita
Pouličné umeNIE

Na konci mosta sa nachádza Torre de la Calahorra, veža, ktorá mala v minulosti obrannú funkciu. Momentálne sa v nej nachádza múzeum, ktoré ukazuje vzájomné spolunažívanie troch rôznych kultúr, kresťanskej, moslimskej a židovskej. Vstupné do múzea stojí 4,50 €, v cene ktorého je aj audioguide. Prehliadka trvá približne hodinu a končí sa na vrchu veže s vyhliadkou na románsky most.

Dominanty Córdoby

Na opačnej strane mosta sa nachádza brána do mesta, Puerta del Puente. Aj na nej sa nachádza vyhliadka, ale je situovaná podstatne nižšie. Z vyhliadok je asi najslabšia, čomu zodpovedá na španielske pomery veľmi nízka suma vstupného 1€.

Smerujeme k top miestu Córdoby, ktorým je mešito-katedrála. Na lístky aj samotný vstup sme si museli vystáť radu, išlo to však rýchlo. Pred samotným vstupom do córdobskej mešito-katedrály sme sa prezuli z korčúľ, aby sme nerobili problémy. Tiež sme sa obávali, že nás nevpustia dnu kvôli Jankynim kraťasom, je nepoučiteľná. Nie je to síce zakázané, ale patrilo by sa mať niečo na zahalenie kolien aj ramien. Kontrola pri vstupe nás aj tak riešila. Nepáčilo sa im, že chceme do božieho svätostánku vojsť s korčuľami v rukách. Preto nám ich odložili v kaplnke hneď pri vstupe. Pre nás to bola obrovská výhoda, nemuseli sme ich vláčiť počas dvojhodinovej obhliadky mešity 😀

Korčule sme si odložili v kaplnke pri vchode

Už prvý moment po vstupe do mešity bol doslova magický. Oheň horiaci v zavesených svietnikoch mi hneď pripomenul čarodejnícky hrad Rokfort. Oblúky s architektúrou arabského sveta, ma ale hneď vytrhli z omylu a početné kaplnky ma doviedli do rozpakov.

Prvý dojem z córdobskej mešito-katedrály

V roku 711 dobilo arabské etnikum Maurov (moslimov pôvodom zo severnej Afriky) Córdobu a krátko nato sa stala hlavným mestom islamského emirátu Al-Andalus. Počas arabskej nadvlády na Pyrenejskom polostrove to bolo jedno z najbohatších a najobývanejších miest. Po boku tu žili kresťania, moslimovia aj židia.

Nádherná architektúra córdobskej mešity
Pri kúpe lístkov sme dostali letáčik, v ktorom sú vyznačené všetky dôležité miesta v mešite

Cordóbska mešita stojí na mieste pôvodného vizigótskeho chrámu sv. Vincenta mučeníka. Na tomto mieste začal v 8. storočí stavať mešitu Abdurrahmán I. V nasledujúcich 200 rokoch bola mešita značne rozšírená. Pri jeho vchode bol vztýčený minaret, Torre del Campanario, ktorý nezvyčajne ukazuje smerom na juh a nie k Mekke, rodisku Mohameda. Na jej vzhliadnutie sa platí osobitný vstup, 2€. Vstup je viazaný na presný čas, čo môže byť trochu nepohodlné.

Za súčasť mešity je považované aj Patio de Naranjas, Pomarančové nádvorie, na ktoré sa dostanete bezplatne. Práve tu sa kupujú vstupenky do interiérov mešity.

Zvonica Torre del Campanario je zároveň minaretom mešity

V roku 1236 bolo mesto Córdoba získané späť kresťanským kráľom Ferdinandom III. Ešte toho roku premenili mešitu na kresťanský kostol. V 16. storočí bola do mešity vstavaná katedrála zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Dnes slúži ako rímkokatolícka katedrála a zároveň ako jedna z top pamiatok Andalúzie, v ktorej môžete uvidieť zmesku náboženstiev a jedinečný svetový unikát v jednej stavbe 🙂

Dve v jednom, hlavne o tom je mešita v Córdobe
V srdci mešity je umiestnená katedrála

Vstupné do mešito-katedrály stojí 10 €, ale môžem povedať, že to boli najlepšie investované peniaze počas nášho výletu po Andalúzii 🙂

Keďže nám v Córdobe ešte ostala chvíľa času, využili sme ju na poprechádzanie sa bielymi uličkami, ktoré sú vyzdobené kvetmi v kochlíkoch. Dostali sme sa až na maličké námestíčko Plaza de las Flores. Po vyčerpávajúcej návšteve córdobskej mešity nám príjemná prechádzka pomedzi úzke uličky padla naozaj vhod 🙂

Príjemná prechádzka uličkami Córdoby
Úzka ulička smerujúca k Plaza de las Flores je vyťažená na 100%

Córdoba nás naozaj milo prekvapila a otvorila naše ústa dokorán. Mesto má aj aj vlastnú pevnosť Alcazar de los Reyes Cristianos. Ten sme ale nenavštívili, naše nadšenie sme si šetrili pre granadskú Alhambru.

 

Celá FOTOGALÉRIA z Córdoby

Leave a Reply