Córdoba, mesto, ktoré ti otvorí ústa dokorán

To čo sme uvideli v Córdobe sme nevideli ešte nikde. Boli sme takí očarení, že sme sa kochali 2 hodiny, ale to je nič v porovnaní s mojou mamou. Keď uvidela mešito-katedrálu v Córdobe, jej krásu vstrebávala trikrát dlhšie 🙂

Katedrála v Córdobe, Andaluzia, Španielsko

Obsah:

Čo vidieť v Córdobe?

Opäť parkujeme mimo centra a dostávame sa doň na korčuliach po cyklochodníku vedúcom popri rieke. Cesta bola taká pohodlná, že nám bolo až ľúto, keď sme tak rýchlo dorazili k tým najdôležitejším pamiatkam mesta. Tie sú situované tesne vedľa seba, v srdci Córdoby.

Ešte na korčuliach sme si prešli zrekonštruovaným románskym mostom, Puente Romano. Jeho aktuálny vzhľad nám vôbec nenapovedá jeho skutočný vek. Jeho poloha blízko najväčšej atrakcie mesta láka množstvo turistov, to využívajú aj početní žobráci či pouličný “umelci.”

Ranné korčuľovanie na Puente Romano, Córdoba, Andaluzia, Španielsko
Ranné korčuľovanie na Puente Romano, v pozadí córdobská mešita

Na konci mosta sa nachádza Torre de la Calahorra, veža, ktorá mala v minulosti obrannú funkciu. Momentálne sa v nej nachádza múzeum, ktoré ukazuje vzájomné spolunažívanie troch rôznych kultúr, kresťanskej, moslimskej a židovskej. Vstupné do múzea stojí 4,50 €, v cene ktorého je aj audioguide. Prehliadka trvá približne hodinu a končí sa na vrchu veže s vyhliadkou na románsky most.

Puerta del Puente brána do Córdoby
Dominanty Córdoby

Na opačnej strane mosta sa nachádza brána do mesta, Puerta del Puente. Aj na nej sa nachádza vyhliadka, ale je situovaná podstatne nižšie. Z vyhliadok je asi najslabšia, čomu zodpovedá na španielske pomery veľmi nízka suma vstupného 1€.

Mesto má aj aj vlastnú pevnosť Alcazar de los Reyes Cristianos. Ten sme ale nenavštívili, naše nadšenie sme si šetrili pre granadskú Alhambru.

Keďže nám v Córdobe ešte ostala chvíľa času, využili sme ju na poprechádzanie sa bielymi uličkami, ktoré sú vyzdobené kvetmi v kochlíkoch. Dostali sme sa až na maličké námestíčko Plaza de las Flores. Po vyčerpávajúcej návšteve córdobskej mešity nám príjemná prechádzka pomedzi úzke uličky padla naozaj vhod 🙂

Plné uličky Córdoby smerujúce k Plaza de las Flores, Andaluzia, Španielsko
Úzka ulička smerujúca k Plaza de las Flores je vyťažená na 100%

Mešito-katedrála, najvýznamnejšia pamiatka Córdoby

Vstupenky do mešito-katedrály

Smerujeme k top miestu Córdoby, ktorým je mešito-katedrála. Na lístky aj samotný vstup sme si museli vystáť radu, išlo to však rýchlo. Vstupné do mešito-katedrály stojí 10 €, ale môžem povedať, že to boli najlepšie investované peniaze počas nášho výletu po Andalúzii 🙂 Vstupenky s kupujú na nádvorí Patio de Naranjas (Pomarančové nádvorie), ktoré je považované za súčasť mešity.

Cordóbska mešita stojí na mieste pôvodného vizigótskeho chrámu sv. Vincenta mučeníka. Na tomto mieste začal v 8. storočí stavať mešitu Abdurrahmán I. V nasledujúcich 200 rokoch bola mešita značne rozšírená.

Pri jeho vchode bol vztýčený minaret, Torre del Campanario, ktorý nezvyčajne ukazuje smerom na juh a nie k Mekke, rodisku Mohameda. Na jej návštevu sa platí osobitný vstup, 2 €. Vstup je viazaný na presný čas, čo môže byť trochu nepohodlné.

Zvonica Torre del Campanario je zároveň minaretom mešito-katedrály v Córdobe
Zvonica Torre del Campanario je zároveň minaretom mešity

Do chrámu božieho s korčuľami v rukách

Pred samotným vstupom do córdobskej mešito-katedrály sme sa prezuli z korčúľ, aby sme nerobili problémy. Tiež sme sa obávali, že nás nevpustia dnu kvôli Jankynim kraťasom, je nepoučiteľná. Nie je to síce zakázané, ale patrilo by sa mať niečo na zahalenie kolien aj ramien.

Kontrola pri vstupe nás aj tak riešila. Nepáčilo sa im, že chceme do božieho svätostánku vojsť s korčuľami v rukách. Preto nám ich odložili v kaplnke hneď pri vstupe. Pre nás to bola obrovská výhoda, nemuseli sme ich vláčiť počas dvojhodinovej obhliadky mešity 😀

 

Dojmy a krása magickej stavby

Už prvý moment po vstupe do mešity bol doslova magický. Oheň horiaci v zavesených svietnikoch mi hneď pripomenul čarodejnícky hrad Rokfort. Oblúky s architektúrou arabského sveta, ma ale hneď vytrhli z omylu a početné kaplnky ma doviedli do rozpakov.

Prvý dojem z córdobskej mešito-katedrály
Prvý dojem z córdobskej mešito-katedrály

V roku 711 dobilo arabské etnikum Maurov (moslimov pôvodom zo severnej Afriky) Córdobu a krátko nato sa stala hlavným mestom islamského emirátu Al-Andalus. Počas arabskej nadvlády na Pyrenejskom polostrove to bolo jedno z najbohatších a najobývanejších miest. Po boku tu žili kresťania, moslimovia aj židia.

V roku 1236 bolo mesto Córdoba získané späť kresťanským kráľom Ferdinandom III. Ešte toho roku premenili mešitu na kresťanský kostol. V 16. storočí bola do mešity vstavaná katedrála zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Dnes slúži ako rímkokatolícka katedrála a zároveň ako jedna z top pamiatok Andalúzie, v ktorej môžete uvidieť zmesku náboženstiev a jedinečný svetový unikát v jednej stavbe 🙂

Nádherná architektúra córdobskej mešity
Nádherná architektúra córdobskej mešity
mešito-katedrála v Córdobe
Dve v jednom, hlavne o tom je mešita v Córdobe

Córdoba nás naozaj milo prekvapila a otvorila naše ústa dokorán.

Celá FOTOGALÉRIA z Córdoby

2 thoughts to “Córdoba, mesto, ktoré ti otvorí ústa dokorán”

Leave a Reply