10 zaujímavých tipov na výlet do vnútrozemia regiónu Málaga

Je pravdou, že Málaga nie je najkrajším mestom Andalúzie a tiež, že jej partnerské mestá Sevilla, Córdoba či Granada by ju v čomkoľvek prevalcovali, v dvoch veciach však nie. Málaga je hlavným letoviskom s jednoduchou dostupnosťou na pobrežie Costa de Sol. My sme do Andalúzie prileteli v máji, kedy ešte voda nemá priaznivé teploty, preto sa vyberáme objavovať región Málagy, ktorý má viac zaujímavostí ako ostatné regióny Andalúzie.

Najkrajšie krajinky objavíte práve v regióne Málagy

Obsah

 

1) Kamenné mesto El Torcal

Ak sa chcete vybrať na peknú prechádzku do prírody a niečo pri tom aj vidieť, navštívte El Torcal. Nenáročná turistika, počas ktorej Vás budú sprevádzať kamenné útvary z vápenca, je vhodná aj pre rodiny s deťmi. V parku existujú tri okruhy. Najkrajším je ten najmenší, trvá asi 45 minút a je dlhý len 1,5 km. My sme sa rozhodli pre 3 km okruh, ktorý je len predĺžením toho najmenšieho.

Prekvapujúco, návšteva parku je bezplatná, rovnako aj horné aj spodné parkovisko. Výhodnejšie je zaparkovať na hornom, no cez víkendy sem chodí veľa miestnych a nie všetci sa zmestia na horné parkovisko. Vtedy premáva kyvadlová doprava, ktorý vás autobusom zo spodného parkoviska odvezie za 1,5 € na horné parkovisko aj späť.

Kamenné mesto El Torcal

2) Antequera & Olvera

Obidve mestá sú biele  a sú impozantné najmä z diaľky.

Dominantou Antequery, sú hradby Alcazaba, do ktorých sa platí vstupné 6 €. Je odtiaľto pekný výhľad na mesto, no omnoho krajší výhľad je z cesty na samotné hradby. Neradno vchádzať do tohto mesta ak nemáte poistené auto!

Olvera má ošarpaný kostol, ktorý je veľmi pekne situovaný nad bielym mestom. Vedľa kostola, do ktorého sa platí vstupné 2€, stoja  arabské hradby. Za návštevu veľmi nestoja, v Andalúzii je konkurencia vyhliadok a pamiatok veľmi vysoká.

Alcazaba de Antequera
Olvera a arabské hradby

3) Setenil de las Bodegas

Najväčšie prekvapenie našej cesty po Andalúzii, na ktoré sme natrafili len náhodou. V Setenil de las Bodegas ťa čaká prechádzka popod pieskovcový útes a mestečko vrastené doň. Domčeky, podniky a aj obchody so suvenírmi sa nachádzajú priamo v pieskovcových skalách. Je to okúzľujúce miesto, ktoré určite musíte navštíviť! 😉

Prechádzka popod pieskovcový útes v Setenil de las Bodegas

4) Ronda

Mestečko Ronda sa môže popýšiť najkrajším viaduktom v širokom okolí. Toto mesto určite navštívite, rovnako ako všetci ostatní turisti, ktorí navštívia Andalúziu. Z toho dôvodu je Ronda  neprekonateľná aj v počte vyhliadok na 1 km2, na ktoré sa všetci turisti pomestia, aby sa mohli kochať pohľadom na  viadukt Puente Nuevo. Okrem viaduktu môžete navštíviť príjemné námestíčko Plaza Duquesa de Parcent či záhrady Jardines De Cuenca situované na okraji kaňonu El Tajo.

Viadukt Puente Nuevo a kaňon El Tajo s vodopádom

5) Acinipo

Trosky rímskeho komplexu sa nám nepodarilo navštíviť, lebo otváraciu dobu majú len od  9-14. Nájdete tu ruiny rímskeho divadla a kúpeľov.

Tak aspoň spoza plota, rímske divadlo Acinipo

6) Cueva del Gato

Nesprístupnená jaskyňa Cueva del Gato, pri ktorej sa nachádza asi dvojmetrový vodopád, nás vôbec nezaujala. Naša návšteva aj s cestou z Rondy trvala 45 minút aj s fotením oviec. Je to asi jediné miesto v regióne Málaga, ktoré NEodporúčam navštevovať a píšem to sem ako varovanie!

Aspoň ovce zaujali

7) Kaňon Garganta Verde

Ak ľutujeme, že sme nejaké miesto nenavštívili, je to Garganta Verde, kaňon v prírodnej rezervácii Grazalema, v ktorom sa dá užiť množstvo adrenalínových zážitkov. Dozvedeli sme sa o ňom v čase nášho odletu z Andalúzie 🙁

8) Mijas

Kvôli jednej zvláštnej osobe sa nečakane dostávame do malebnej dedinky Mijas s výhľadom na more. Práve tu sme si vyskúšali ako prebieha deň typického Španiela. Našim hlavným programom bolo jesť a spať, čo sa nám úspešne podarilo 😀

Zobudili sme sa v dome plnom historického nábytku. Po geniálnych, ale nie príliš výdatných raňajkách sme sa prešli bielou dedinou, obdivovali tanečnice flamenka a užívali si výhľad na more. V Mijas sa nachádza aj kostolík vytesaný do skaly a dokonca majú vlastnú býčju arénu. Medzi tými zopár pamiatkami je možnosť použiť burro taxi, teda chudáka somára. Ak máte pól dňa navyše, Mijas bude dobrou voľbou.

Šaty, ktoré na sebe nosia tanečnice flamenka stoja okolo 200 €
V Mijas sa nachádza kostolík vytesaný do skaly

9) Álora

Po celej Andalúzii sú roztrúsené hradby. My sme sa zastavili na jedných náhodných počas západu slnka v mestečku Álora, keď sme smerovali ku Kráľovskej ceste.

V jednoduchosti je krása

10) El Chorro – Caminito del Rey

Caminito del Rey je chodník vo výške, vedúci naprieč úzkou roklinou El Chorro. Pôvodne vznikol ako údržbová cesta pre robotníkov vodnej elektrárne v roku 1905. Rokmi sa chodník dostal do havarijného stavu a dôsledkom toho boli prvé obete na životoch. Chodník dostal nový status a to: Najnebezpečnejší chodník sveta. V roku 2011 sa dohodla obnova Caminita a od roku 2015 je chodník obnovený a sprístupnený verejnosti. Dnes je jeho návšteva úplne bezpečná. 😉

Caminito del Rey má obmedzenú kapacitu, preto treba svoji návštevu zvážiť zavčasu a dopredu kúpiť lístky. Všetky dôležité informácie o návšteve Caminita sa dozvieš TU:

Caminito del Rey, kedysi najnebezpečnejší chodník sveta, dnes úplne bezpečný

Takže, ak si kúpite letenky na predĺžený víkend do Málagy, vedzte, že prenajatie auta a návšteva vnútrozemia vás môžu obohatiť omnoho viac 😉

 

Celá FOTOGALÉRIA z El Torcal

Celá FOTOGALÉRIA zo Setenil de las Bodegas

Celá FOTOGALÉRIA z Rondy

Celá FOTOGALÉRIA z Mijas

Celá FOTOGALÉRIA z Caminita del Rey

One thought to “10 zaujímavých tipov na výlet do vnútrozemia regiónu Málaga”

Leave a Reply