Prechádzka po najnebezpečnejšom chodníku sveta – Caminito del Rey

Caminito del Rey je chodník vo výške vedúci naprieč úzkou roklinou El Chorro. Pôvodne vznikol ako údržbová cesta pre robotníkov vodnej elektrárne v roku 1905. Aj keď verzie sa líšia, údajne týmto chodníkom prešiel aj vtedajší kráľ Španielska Alfonso XIII. Odvtedy sa chodník nazýva Kráľovská cesta, po španielsky Caminito del Rey.

Caminito del Rey najnebezpečnejší chodník na svete

Obsah:

Po rokoch sa chodník dostal do havarijného stavu a dôsledkom toho boli aj prvé obete na životoch. Chodník dostal nový status a to: Najnebezpečnejší chodník sveta. Napriek uzávere a zákazom sa na chodník dostalo ešte niekoľko ľudí, ktorých život tu vyhasol. V roku 2011 sa dohodla obnova Caminita a od roku 2015 je chodník obnovený a sprístupnený verejnosti. Dnes je jeho návšteva úplne bezpečná.

Závesný most v rokline El Chorro, Caminito del Rey
Závesný most v rokline El Chorro

Vstupenky do Caminita

Do Caminita del Rey sme sa dostali až na 2. pokus. Prečo? Caminito má obmedzenú kapacitu návštevníkov. Iba 600 ľudí denne sa dostane na Kráľovskú cestu, lístky preto bývajú často vypredané mesiace dopredu. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri troche šťastia sa dajú lístky zohnať aj na mieste, priamo pri vstupe. Takéto šťastie sme nemali.

Lístky sa nám podarilo zakúpiť s veľkým šťastím o dva týždne neskôr cez oficiálnu stránku, v rámci ktorej sme mali aj sprievodcu. Samotný lístok stojí 10 € a tieto bývajú vybookované ako prvé. Vstup so sprievodcom, na ktorý sme išli my, stál 18 €. Dopredu sme si zakúpili aj autobusový lístok za 1,55 € aby sme na mieste nemuseli už nič doplácať. Spolu nás to vyšlo 19,55 € na osobu.

To, že uvidíme Caminito del Ray ale ešte stále nebolo 100% isté. Plány nám stále mohlo skrížiť počasie. Ak by sa tak stalo, peniaze by nám buď vrátili, alebo by sme mohli lístky využiť v priebehu nasledujúcich 6 mesiacoch. Moje odporúčanie, lístky do Caminita del Rey si kúp hneď, ako si kúpiš letenky! V lete bývajú lístky beznádejne vypredané. Všetky potrebné informácie, ako sa dostať do Caminita nájdeš tu.

Caminito del Rey trip mapa
Mapa, čo nás čaká v Caminito del Rey

Ako prebieha návšteva Caminita del Rey

Večer pred plánovanou návštevou Caminita sme za tmy dorazili na parkovisko v El Chorro a tam prespali v aute. Chceli sme byť hneď ráno na mieste, kvôli skorému rannému termínu. Ráno, keď sme sa zobudili a vyšli z auta, sme si všimli, že sme spali hneď vedľa kempu El Chorro 😀

Meeting point so sprievodcami sme mali na juhu Caminita, kde cesta zároveň končí. Odtiaľ sme sa previezli autobusom na severnú stranu. K oficiálnemu vchodu do Caminita sa dajú použiť dve cesty. Jedna meria 1,5 km a vedie cez umelo vyrúbaný tunel. Druhá je dlhá 2,7 km a podľa nášho sprievodcu je nezáživná. Pri vstupe do rokliny všetci využili poslednú možnosť toaliet a na hlavu sme dostali bezpečnostné helmy aj s hygienickou sieťkou. Dostali sme aj krátku komickú inštruktáž v španielčine od našej mimoňskej sprievodkyne 😀

Samotný chodník je dlhý 7,7 km a dal by sa rozdeliť na tri pomyselné časti:

  • Prvá je veľmi krátka a vedie po chodníku okolo vodnej elektrárne a cez roklinu.
  • Druhá, najdlhšia, nevedie po chodníku ale po pevnej pôde doliny Hoyo valley.
  • Tretia je tá najznámejšia, ktorú všetci poznajú z fotografií. Nachádza sa na nej krištáľový most, kde môžete vidieť roklinu priamo pod sebou a závesný most, pred ktorým vznikajú zápchy. Most má obmedzenú kapacitu a každý sa na ňom chce odfotiť. Preto má vždy aspoň jeden zamestnanec (na pracovnej pozícii Bridge Boss) za úlohu urýchliť prechod turistov cez závesný most.

Celá návšteva Caminita del Rey so všetkými presunmi a prestávkami trvala približne 4 hodiny.

Vlakové koľaje a kryštálový balkón v rokline El Chorro, Caminito del Rey
Cez roklinu El Chorro môže prechádza aj vlak. Najlepší výhľad naň je z kryštálového balkónu
Turisti čakajúci na most cez roklinu El Chorro, Caminito del Rey
Dopravné zápchy v Caminito del Rey
Caminito del Rey
Zákutiami Caminita del Rey

Raz vidieť je viac ako 100-krát čítať 😉

Nato, aby sme uvideli Caminito del Rey sme obetovali viac ako obyčajne. Aj napriek tomu však môžem zhodnotiť, že Caminito za to stálo a najlepšia na tom všetkom bola naša mimoňská sprievodkyňa 🙂

Celá FOTOGALÉRIA z Caminito del Rey

One thought to “Prechádzka po najnebezpečnejšom chodníku sveta – Caminito del Rey”

Leave a Reply