Zo Sandakanu k Orangutanom a Proboscis opičkám

Cestujeme do prímorského mestečka Sandakan aby sme navštívili dva druhy opíc, ktoré žijú hlavne na Borneu – orangutany a Proboscis opičky. Okrem toho sme však v Sandakane objavili ešte jedno zaujímavé a trochu netradičné miesto 😉

Proboscis opica, Kahau nosatý, Labuk Bay, Borneo

Obsah:

 

Doprava z Kota Kinabalu do Sandakanu autobusom

Naša cesta pokračuje z Kota Kinabalu do Sandakanu. Volíme najlacnejšiu verziu dopravy a to autobusom zo stanice City Bus Terminal (North), Inanam. Existujú dve spoločnosti, ktoré operujú na tejto linke, Sida a Tung Ma Express. Na internetovych stránkach dokonca uvádzajú časy odchodov a cenník. To by ale nebola Malajzia, keby údaje z internetu sedeli s realitou. Cena lístka je 43 RM (8,60€) a odchody sa ani náhodou nezhodujú s tými na internete 😀

Vzdialenosť medzi Kota Kinabalu a Sandakanom je cca 330 km. Cesta trvá aj s obedňajšou prestávkou niečo málo cez 6 hodín a je naozaj nádherná! 🙂 Hlavne v prvej časti kedy cesta vedie cez Národný park Kinabalu.

V Sandakane nás autobus vyložil úplne mimo centra. Berieme Uber a za 7 RM (1,40€) sa  pohodlne vezieme priamo k nášmu super ubytovaniu Sandakan backpacker hostel. Dobre, že sme tak urobili, verejná doprava sem ani nejazdí.

Hostel v Sandakane na Borneu
Radosť odpočívať po celodenných výletoch 🙂

Kam za opičkami zo Sandakanu?

1. Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre

Doprava do Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre

Povinnou zastávkou každého cestovateľa pri návšteve Bornea je Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre! Dostaneš sa sem autobusom číslo 14, ktorý odchádza 9:00 z ulice Lebuh Dua, na ktorej je stanica malých lokálnych autobusov. Autobus má len 10 miest preto príď s dostatočným predstihom, tam aj späť sme išli plný. Jednosmerná cesta stojí 6 RM (1,20€). Odchod späť do Sandakanu je o 16:00 😉

Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre
Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre – opičky sa miestami prechádzajú po zábradlí len kúsok od nás 🙂

Čo treba vedieť pred návštevou rehabilitačnej stanice v Sepiloku?

 • vstupné do rehabilitačného centra pre orangutany stojí pre zahraničných 30 RM (6€) + fotoaparát 10 RM (2€)
 • v rámci tohto vstupu môžeš prísť na ranné aj poobedné kŕmenie
 • rozhodne výhodnejšie je prísť na ranné kŕmenie, odporúčal nám to aj jeden pracovník rezervácie. V tom čase prichádzajú aj matky s malými orangutančiatkami 🙂 Môžeme len potvrdiť ráno sme videli asi 10 orangutanov, poobede 4, ktoré sa len pasívne kŕmili 😉
 • časy kŕmenia sú o 10:00 a 15:00
 • kŕmenie trvá približne 1 hodinu
 • opičky sú pri kŕmení vo vzdialenosti cez 10 metrov od návštevníkov
 • pri fotografovaní som použil objektív s 200 mm ohniskovou vzdialenosťou, čo znamená značný zoom
 • pozorovanie orangutanov patrí medzi najkrajšie zážitky z Bornea 🙂
Orangutany v Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre
Veľký orangutaní alfa samec ale aj maminy s mláďatami prišli na kŕmenie

Čo robiť počas obedovej prestávky?

Ako naložiť s časom medzi kŕmeniami? Určite nebudeš len tak bezcieľne čakať v miestnej kaviarni 4 hodiny. Existujú 2 celkom zaujímavé varianty 😉

      1) Rainforest Discovery Center

My sme sa rozhodli navštíviť Rainforest Discovery Center vzdialený asi 2 km od rehabilitačnej stanice. Opäť sme využili Uber a jeho halloweenske zľavové kupóny na 3 RM. Za jednu cestu sme nakoniec platili len 0,10 RM čo sú v prepočte 2 centy 😀

Vstupné do RDC stojí 15 RM (3€) a strávili sme tu 2 hodiny. Okrem prechádzky visutými mostami pomedzi koruny stromov, návštevu mnohých vyhliadkových veží, prechádzky po pralese sme sa snažili aj o pozorovanie vtáctva. Videli sme až jedného 😀

      2) Bornean Sun Bear Conservation Centre

Ďalšou z možností je návšteva Bornean Sun Bear Conservation Centre, ktoré sa nachádza hneď vedľa rehabilitačnej stanice pre orangutany. My sme uprednostnili RDC nakoľko sme tieto medvedíky už videli na krokodilej farme v Tuarane. Tu nemajú žiaden konkrétny čas kŕmenia. Otvorený sú od 9:00 do 15:30. Vstupné pre zahraničných je 31 RM (6,20€).

Chodník pomedzi koruny stromov v Rainforest Discovery Center, dažďový prales Borneo
Chodník pomedzi koruny stromov v Rainforest Discovery Center

2. Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary

Doprava do Labuk Bay

Na raňajkách sme oslovili dvoch chalanov z hostela či by s nami nezdieľali Uber. Po chvíľke premýšľania súhlasili. Cesta do Labuk Bay trvá skoro hodinu a za odvoz 4 osôb Uberom sme zaplatili 37 RM (7,60€).

Je to o polovicu menej ako keby sme išli autobusom. Ten chodieva z pred Hotela Sandakan o 9:00, stojí 20 RM na osobu ale nestihneš prvé ranné kŕmenie o 9:30, kde býva najviac opíc.

Na cestu späť sme opäť chceli použiť Uber. Div sa svete, nikto sa našej žiadosti nechytil ani po niekoľkých pokusoch. Autobus v nedohľadne. 1 taxík pristavený, tak teda skúsime ten. Veľmi ťažko sa dá vyjednávať o cene, keď samotnému taxikárovi je jasné, že je naša jediná nádej ako sa dostať späť do Sandakanu. Za cestu si vypýta 90 RM (18€). Takže čo sme ráno ušetrili na Uberi sme teraz doplatili na taxíku.

V porovnaní Taxi vs. Uber na plnej čiare vyhráva…ako inak, Uber. Nie len kvôli cene, ale aj kvôli správaniu vodiča, čistote a stavu vozidla.

Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary
Takto vyzeral náš pohľad keď sme videli cenu vstupného do Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary

Čo treba vedieť pred návštevou Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary?

 • Proboscis je po slovensky Kahau nosatý
 • vstupné na osobu je tu pre zahraničných 60 RM (12€) + 10RM (2€) fotoaparát
 • vstupné platí na celý deň a môžeš vidieť kŕmenie až 4x
 • kŕmenia sa uskutočňujú na dvoch rôznych stanoviskách, ktoré sú od seba vzdialené vyše 1 km (presun pešo)
  • stanovisko A – kŕmenie začína o 9:30 a 14:30
  • stanovisko B – kŕmenie začína o 11:30 a 16:30
 • len pre zaujímavosť – agentúry ponúkajú tento jednodňový výlet za 600 RM (120€)

Samotný areál je obkolesený palmovými plantážami. Kúsok akože lesa, ktorý im tu ostal neposkytuje veľa šancí na nasýtenie. Je zázrak, že aspoň tento malý kúsok lesa sa tu zachoval a zatiaľ neustúpil rozpínajúcim sa plantážnikom.

Čo sme videli a stálo to za to?

My sme absolvovali prvé dve dopoludňajšie kŕmenia a Proboscis opičiek so srandovným nosom sme videli naozaj požehnane 🙂 Tieto opičky sú odvážnejšie ako orangutany a neboja sa prísť bližšie k človeku. Na druhej strane vedia byť naozaj agresívne a kradnú čo sa im zapáči.

Aj keď to bol jeden z tých drahších výletov na Borneu, zážitok ktorý sme si odniesli bol mnohonásobne hodnotnejší 😉

Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary
Šantenie malých opičiek či každodenná údržba. Aj to sme zažili v Labuk Bay 🙂

Čo vidieť v Sandakane?

V samotnom mestečku Sandakan toho k pozeraniu veľa nie je. Preto sme sa vybrali do ďalšej water village, ktorá je len kúsok za mestom. Sim Sim water village nie je turistickým lákadlom, my sme ale chceli pozorovať život bežných ľudí v týchto neobyčajných príbytkoch na vode 🙂 Autobusom sme sa odviezli zo stanice na ulici Lebuh Dua za 0,8-1 RM na osobu.

Farebné domčeky na vode a deti hrajúce sa s podomácky vyrobenými šarkanmi alebo kúpajúc sa pod domom 🙂

Bežný deň v uličkách water village Sim Sim, Sandakan, Borneo
Bežný deň v uličkách water village Sim Sim 🙂

So Sandakanom sa ťažko lúčime. Cítili sme sa tu naozaj veľmi príjemné a cítili priateľskú atmosféru. Odnášame si odtiaľto veľa pekných zážitkov z pozorovania orangutanov a Proboscis opičiek, zo stretnutí s domácimi ale aj prvých ochutnávok malajskej kuchyne 🙂 Ďalej pokračujeme smer Semporna.

Celá FOTOGALÉRIA zo Sandakanu

Celá FOTOGALÉRIA z Oranguta Rehabilitation Centre

Celá FOTOGALÉRIA z Rainforest Discovery Centre

Celá FOTOGALÉRIA z Proboscis Monkey Sanctuary