Ako som skoro prišiel o fotky z Mjanmarska

Dáta sú veľmi citlivá záležitosť. Pretože vždy si môžete kúpiť nový software, hardware, keď sa s ním niečo stane, ale vaše fotografie, či videá z cestovania vám už nikdy nikto nevráti. Alebo áno?

Obsah:

 

Ohľadom zálohovania bývam väčšinou dôsledný. Aj počas našej polročnej cesty v JV Ázii si pravidelne zálohujem fotky a videá na dva externé disky. Ale nerobil som to samozrejme každý deň, ani každý týždeň, a tak sa mi stalo, že sa mi za posledné týždne nahromadilo celkom slušné množstvo fotografií a videí z Mjanmarska.

No a v jeden “krásny” deň v Bangkoku mi pri zapnutí notebooku Windows 10 pri štartovaní zahlásil, že jednoducho nemôže nabootovať, pretože má poškodené nejaké súbory.

Záchrana fotografií z dovolenky
chyba 0xc0000102 pri bootovani Windows 10

Disk som nemohol len tak naformátovať a nainštalovať si tam Windows nanovo, pretože som tam mal celé Mjanmarsko (moju obľúbenú krajinu z nášho polročného výletu mimochodom). A okrem toho som nemal ani inštalačné USB pre Windows 10 so sebou.

Čo som potreboval v tomto prípade spraviť, bolo vytvoriť si Linux live USB, pomocou ktorého by som sa vedel dostať k mojim dátam a bezpečne si ich prekopírovať na externý disk, ešte predtým ako to celé naformátujem a nenávratne všetky dáta vymažem.

 

Problém so záchranou dát je v zahraničí oveľa závažnejší

Nie úplne všetci v JV Ázii hovoria po anglicky a už vôbec nie, keď na nich budete vyťahovať pojmy ako Linux live USB, či data recovery a to platí aj pre turistov 🙂

A tak som si musel pomôcť sám a išiel som do nákupného centra, kde mali hneď niekoľko nových notebookov. Pravdaže keď som sa opýtal personálu, či náhodou nemajú nejaké zapnuté PC, ktoré by som mohol na chvíľu použiť, odpoveď bola “No have!”.

Záchrana fotografií z dovolenky
V nákupnom centre v Bangkoku som si vytváral bootovacie USB 🙂

Vybral som si teda náhodný PC v obchode a zapol ho jednoducho sám. “Zneužil” som ho na stiahnutie potrebných inštalácií a vytvorenie bootovacích USB 😀

Internet nebýva v týchto končinách silnou stránkou, a tak sme tam strávili niekoľko hodín, kým sa to všetko stiahlo a ja som si mohol nahrať svoje dve záchranné USB, ktoré som si tam rovno kúpil 🙂

 

Čo bolo na tejto situácii najhoršie?

Nemohol som ju hneď riešiť, pretože sme sa potrebovali presunúť 16 hodinovým autobusovým transferom z Bangkoku na ostrov Koh Samui. Ukázalo sa, že vytvorené Linux Live USB z nákupného centra nebolo plne funkčné, a tak som opäť potreboval druhý PC a vytvoriť ho nanovo.

Ďalší deň keď sme prišli na nové ubytovanie už bolo neskoro večer a na ubytovaní sa z 10 ľudí nenašiel nikto, kto by mal so sebou použiteľný, respektíve aspoň nejaký notebook.

PC, ktorý mali na recepcii na administratívu som nemohol použiť, pretože ak by im náhodou prišla kontrola a ja by som bol za tým PC, tak by to ževraj nedopadlo dobre.

Záchrana fotografií z dovolenky
Vytváranie bootovacích USB na druhý pokus, tentokrát v internetovej kaviarni na Koh Samui 🙂

Až na tretí deň sme mohli hľadať so skútrom otvorenú internetovú kaviareň, pretože vzdialenosti na pešo sú na Koh Samui dosť veľké. Prvá bola už neexistujúca a ďalšia niekoľko km vzdialená bola našťastie otvorená. Strávil som tam ďalšie tri hodiny so zabíjaním ďalšieho dňa a s vedomím, že možno to celé ani nevyjde.

 

V čom bol problém a ako som ho vyriešil?

Tu je môj postup:

  1. Cez Linux Live USB sa mi nepodarilo dostať sa k mojim dátam (ani len v režime read only), pretože NTFS partícia Windows bola poškodená, našťastie len softvérovo.
  2. Ako som si rýchlo zistil, ktorá partícia disku je tá s Windowsom, pod príkazovým riadkom? Napísať Diskpart a následne List disk
  3. Cez Windows 10 inštalačné USB som sa dostal k príkazovému riadku, kde som zadal príkaz na opravu disku, ktorý mi fungoval – chkdsk e: /r (e: bola moja partícia disku s Windows po nabehnutí príkazového riadku)
  4. Následne som použil Linux Live USB a nastavil som partíciu disku s Windows na režim read only, našťastie to zafungovalo a konečne som sa po niekoľkých dňoch neistoty dostal k svojim dátam 🙂
  5. Fotografie a videá som si prekopíroval na externý disk a Windows 10 som si už mohol v kľude nainštalovať nanovo 🙂
  6. Tento návod používa každý na vlastnú zodpovednosť, za prípadnú stratu dát nezodpovedám. Avšak, ak by ste chceli niečo bližšie vysvetliť, rád pomôžem 😉

 

Záchrana fotografií z dovolenky v Mjanmarsku
Veľmi nerád by som prišiel o takéto zábery z Mjanmarska. Môj vytrvalý boj s PC sa vyplatil 🙂

Ponaučenie z tohto príbehu

Že by sme mali zálohovať vieme všetci, ale nie vždy to stihneme v správny čas. Pre mňa osobne je ponaučením, že by som mal mať so sebou na cestách minimálne dva USB klúče:

  • Jeden s inštaláciou OS
  • Jeden s Linux Live USB (na nezaplatenie)

A ďalšia vec je, že určite si okrem externých diskov budem robiť aj zálohy do cloudu. Fotografie v plnej veľkosti by zabrali strašne veľa, takže ako kompromis som ich zmenšil na 4000 pix (väčšia strana) a začal so zálohovaním do Google drive, pretože poskytuje až 15 GB voľného online priestoru, čo vám dnes nikto len tak nedá. A až sa minie, tak si jednoducho vytvorím nové konto a zálohujem ďalej.

Leave a Reply